تاریخ انتشار۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۴۱
کد مطلب : 595405

نگاهی به رفتار انتخاباتی در هند و تاثیر آن بر مسلمانان

رای مداوم مسلمانان علیه BJP منجر به کاهش نفوذ آنها در طول زمان شده است و احزاب سیاسی کاری برای جلب آرای جامعه انجام نمی‌دهند.
نگاهی به رفتار انتخاباتی در هند و تاثیر آن بر مسلمانان
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، در دنیای پیچیده سیاست هند، درک رفتار رأی‌گیری برای درک پویایی‌های اجتماعی در بازی ضروری است. در حالی که تاکنون توجه زیادی به الگوهای رفتاری رای دهندگان مسلمان شده است، حمایت مستمر طبقه «بالا» هندو از حزب بهاراتیا جاناتا عمدتاً در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار نگرفته است. مقاله تحقیقاتی Pavithra Suryanarayan یک استثنا قابل توجه است.

«دیلیپ ماندال» سردبیر سابق مجله هندی India Today که کتاب‌هایی در زمینه رسانه و جامعه شناسی تالیف کرده است، در این مقاله‌ آورده است: از انتخابات 2014 «لوک‌سبها» (مجلس نمایندگان) تا انتخابات مجلس 2022 در اوتار پرادش، بیهار، گوا، و اکنون در کارناتاکا، BJP حزب منتخب برهمن‌ها (روحانیون ارشد) و دیگر گروه‌های کاست مسلط باقی مانده است.

(کاست یک نوع نظام طبقه بندی است که در آن گروهبندی‌های قومی درجه‌بندی شده‌ای وجود دارد که هریک از آن گروه‌ها به گروه‌های دیگر راه ندارد.)

این پیش بینی پذیری در رفتار رأی دهی آنها شبیه به ترجیحات رأی‌گیری مسلمانان در طول زمان است. هنگامی که یک جامعه، بسیار نزدیک به یک حزب واحد می‌شود، پیامدهای سیاستی جدی در دموکراسی به همراه دارد. آیا رای دهندگان برهمن تازه مسلمانان هند هستند؟

من به رفتار رای‌دهی ثابت کاست‌های «بالا» و مسلمانان هندو نگاه می‌کنم و پیامدهای آن را برای سیاست هند تحلیل می‌کنم. من این دو گروه را انتخاب می‌کنم، زیرا رفتارهای رأی‌دهی آن‌ها یک الگوی تقریباً استخوانی را نشان می‌دهد. یک گروه عمدتاً از BJP حمایت می کند، در حالی که گروه دیگر به هر تشکل سیاسی که به عنوان رقیب BJP ظاهر شود رای می‌دهد.

موازی هندو و مسلمان
برهمن‌ها، راجپوت‌ها، وایشیاها و دیگر هندوهای کاست «بالا» از سال 2014 حمایت تزلزل‌ناپذیری از BJP نشان داده‌اند. مطالعات مختلف و تحلیل‌های پس از نظرسنجی، این مشاهدات را تایید می‌کنند.

بر اساس یک تحلیل پس از نظرسنجی که توسط مرکز مطالعات جوامع در حال توسعه (CSDS) در مورد انتخابات لوک سبها در سال 2014 در UP (اوتارپرادش) انجام شد، اکثریت قریب به اتفاق کاست‌های بالای هندو به BJP رای دادند. به طور خاص، 72 درصد از برهمن‌ها، 77 درصد از راجپوت ها، 71 درصد از وایشیاها، و 79 درصد از سایر کاست های بالا به نفع BJP رای دادند. این اعداد در انتخابات 2019 بیشتر شد و BJP از حمایت 82 درصد از برهمن‌ها، 89 درصد از راجپوت‌ها، 70 درصد از وایشیاها و 84 درصد از سایر کاست‌های بالا برخوردار شد. در حالی که ممکن است تغییرات جزئی در داده‌های جمع آوری شده توسط سازمان‌های مختلف وجود داشته باشد، روند کلی ثابت است.

این روند در سطح ملی نیز منعکس شده است. در نظرسنجی لوک‌سبها در سال 2014، بیش از 60 درصد از برهمن‌ها و نزدیک به 50 درصد دیگر رای دهندگان طبقات بالایی در سراسر کشور از BJP حمایت کردند. پنج سال بعد، 61 درصد از رای دهندگان طبقه بالا در سراسر هند - و حیرت آور 73 درصد از رای دهندگان طبقه بالا در بیهار - BJP را انتخاب کردند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل CSDS از انتخابات اوتاراکند در سال 2022 نشان داد که تاکورها و برهمن‌ها به شدت از BJP حمایت می‌کردند.

با حرکت به سمت غرب، BJP از حمایت نیمی از رای دهندگان طبقه بالای هندو در انتخابات مجلس گوا برخوردار شد. بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط ایندیا تودی، نظرسنجی مجمع کارناتاکا در سال 2023 الگوی مشابهی را نشان داد، به طوری که 64 درصد قابل توجهی از Lingayats(آیین لینگایات یا به قول فرنگی‌ها لینگایاتیسم یک مذهب شیواپرستانه در هند است)، یک جامعه با نفوذ در ایالت، به نفع BJP رای دادند.

مسلمانان در سراسر هند در حمایت از هر چیزی که BJP را به چالش می‌کشد، ثابت قدم شده‌اند. برخی از محققان مانند هلال احمد استدلال کرده‌اند که مشارکت سیاسی مسلمانان را نمی‌توان با دیدن آنها به عنوان یک جامعه مذهبی بسته و همگن درک کرد. او با استناد به نظرسنجی انجام شده توسط CSDS-Lokniti، استدلال کرد که رای دهندگان مسلمان هنگام تعیین اولویت‌های رای خود در زمینه‌های مختلف، عوامل مختلفی مانند آموزش، اشتغال و مراقبت‌های بهداشتی را در نظر می‌گیرند.

اما مجموعه بسیار وسیعی از داده ها نشان می‌دهد که اکثریت مسلمانان، احزاب غیر BJP را ترجیح می‌دهند. این روند در انتخابات کارناتاکا ادامه یافت.

چنین رفتارهای رای دهی کلیشه‌ها را تقویت و ناخواسته قدرت چانه زنی سیاسی جامعه رای دهندگان را کمرنگ می‌کند. احزاب سیاسی ممکن است حمایت یک گروه را بدیهی تلقی کنند و انگیزه‌های کمتری را برای رسیدگی به نگرانی‌های خاص آن یا شرکت در مذاکرات معنادار برای برآورده کردن خواسته‌هایش ارائه دهند. این پدیده حتی منجر به کاهش بازنمایی می‌شود. و این به وضوح در میان مسلمانان هند مشاهده شده است. رای مداوم آنها علیه BJP منجر به کاهش نفوذ آنها در طول زمان شده است و احزاب سیاسی کاری برای جلب آرای جامعه انجام نمی‌دهند.

برهمن‌ها به عنوان تازه مسلمانان و پیامدهای آن
سناریوی مشابهی اکنون می‌تواند در میان کاست‌های بالای هندو در حال ظهور باشد. با حمایت مداوم از BJP، رای‌دهندگان در معرض خطر کاهش نفوذ و قدرت چانه‌زنی سیاسی خود قرار می‌گیرند و در نتیجه با احتمال به حاشیه رانده شدن در حوزه سیاسی مواجه می‌شوند. نمونه بارز این مسیر بالقوه در تشکیل کابینه اخیر کارناتاکا مشهود بود، جایی که علیرغم حمایت گسترده آنها ازBJP ، هیچ یک از وزرای منصوب، در ابتدا به جامعه برهمن تعلق نداشتند. بنابراین، اگر به وفاداری خود به BJP ادامه دهند، جامعه طبقه بالای هندو باید احتمال مواجهه با یک مخمصه مشابه را در نظر بگیرد.

پیامدهای بیشتری از وفاداری حزب وجود دارد. طبقه بالای هندو ممکن است به طور ناخواسته، صداهای جایگزین در جامعه خود را که ممکن است ترجیحات سیاسی متفاوتی داشته باشند، به حاشیه برانند. این می‌تواند منجر به فقدان دیدگاه‌های متنوع و بازنمایی محدود از طیف کامل دیدگاه‌ها و علایق در جامعه شود.

وقتی حمایت یک بلوک رای‌دهی خاص از یک حزب مطمئن شود، خطر از دست دادن سیستم کنترل و تعادلی که حزب را مجبور می‌کند به نیازها و خواسته‌های خاص جامعه رسیدگی کند، از دست می‌رود. یک حزب مسلط با حمایت تزلزل ناپذیر ممکن است از خود راضی شود و در برابر رای دهندگان کمتر پاسخگو باشد و در نتیجه مانع از روند دموکراتیک شود.

اخیراً، رفتار ثابت رأی‌دهی در میان کاست‌های بالای هندو ممکن است به عدم تنوع در بحث‌های سیاسی و تصمیم‌گیری منجر شود. احزاب ممکن است سیاست‌ها و برنامه‌هایی را اولویت‌بندی کنند که با ترجیحات بلوک رای‌دهنده مسلط مطابقت داشته باشد و به طور بالقوه نیازها و خواسته‌های سایر بخش‌های جامعه را نادیده بگیرد.

زمان آن فرا رسیده است که رای دهندگان هندی، از جمله کاست‌های بالای هندو، متوجه شوند که آرا، ابزار قدرتمندی برای مذاکره سیاسی است. هر بلوک رأی دهنده باید تلاش کند تا ارتباط خود را حفظ کند و اطمینان حاصل کند که خواسته‌هایش برآورده می‌شود. نکته کلیدی در توانایی این گروه برای تنوع بخشیدن به انتخاب‌های سیاسی و عدم استفاده زودهنگام ارز(پول) سیاسی خود نهفته است. به هر حال، قدرت دموکراسی در تنوع انتخاب و توازن قدرتی است که می تواند ایجاد کند.
 
تقریب: رای دهندگان برهمن می‌دانند که آنها از نظر عددی مهم نیستند، اما می‌توانند رای تعیین کننده‌ای داشته باشند که آنها را در موقعیت عالی چانه زنی قرار می‌دهد.

واقعیت این است که نخبگان برهمن نارضایتی خود را اغراق آمیز کرده اند و ماهرانه از رسانه‌ها استفاده می کنند تا به حاکمیت نشان دهند که انتظار بیشتری دارند.

از آنجایی که مذهب چتر بزرگتری از کاست است، مؤثرتر عمل می‌کند. در هند، حتی اگر در قدرت باشید، نمی‌توانید همه گروه‌های کاست را راضی‌ کنید، اما هویت هندو مبتنی بر نظام کاست است.

برهمن‌ها که ثروتمندتر و تحصیلکرده‌تر هستند، قدرتی فراتر از تعدادشان دارند. آنها پر سر و صدا هستند و در واقع می توانند روایت‌های سیاسی و اجتماعی را تنظیم کنند. با این حال این دالیت‌ها و مسلمانان هستند که می‌توانند هژمونی طبقه بالایی را به چالش بکشند.

هنوز همه احزاب در اوتار پرادش برای کسب آرای برهمن رقابت می‌کنند و در حالی که BJP نمی‌خواهد برهمن‌ها را آزار دهد، بقیه در تلاش هستند تا آنها را جلب کنند.

دیلیپ ماندال سردبیر سابق مجله هندی India Today است و کتاب هایی در زمینه رسانه و جامعه شناسی تالیف کرده است
 
https://taghribnews.com/vdcfxtdttw6d1ja.igiw.html
مرجع : theprint.in
نام شما
آدرس ايميل شما