تاریخ انتشار۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب : 194466
کشیش ندیم نصّار فعال صلح طلب مسیحی؛

کشورهای غربی دنبال منافع خود درخاورمیانه هستند

تنا-لندن
معتقدم کشورهای غربی به اقلیتها و ادیان و مذاهب موجود درخاورمیانه و وحدت بین آنها اهمیت نمی دهند و فقط به دنبال منافع خودشان درمنطقه هستند. حالا که غربیها هدفشان این است؛ چرا ما دنبال منافع خودمان که برقراری صلح درخاورمیانه است نباشیم ؛ ما باید در این زمینه آگاهی امان را افزایش بدهیم .
کشورهای غربی دنبال منافع خود درخاورمیانه هستند

کشیش ندیم نصّار از فعالان صلح طلب وسرشناس مسیحی اهل سوریه است که با مسائل و مشکلات خاورمیانه آشنایی کامل دارد. وی بنیانگذار موسسه بنیاد آگاهی در لندن است. این روحانی مسیحی ازجمله افرادی است که هوادار گفتگو  و ایجاد مفاهمه بین ادیان مختلف و پیروان آنان است.

درحاشیه کنفرانس سالانه گفتگوی اسلام و مسیحیت در لندن فرصتی دست داد تا گفتگویی با این روحانی مسیحی داشته باشیم.
ندیم نصّار در پاسخ به سوال خبرنگار تقریب (تنا) در لندن درخصوص اهمیت گفتگوی بین ادیان در شرایط فعلی گفت:
بسیار مهم است که این گفتمانها همواره ادامه داشته باشد،گفتمان ادیان باید به مثابه فشار و نیرویی باشد بر علیه بیگانگی از دین و تاریکی که ما امروزه با آن مواجه هستیم. مخصوصا خشونتی که از طریق گروههایی مثل داعش وامثال آن در جهان با نام دین در حال گسترش است مخصوصا با نام اسلام . به همین خاطر بسیار مهم است که ما این برقراری ارتباط بایکدیگر را همواره ادامه بدهیم و این بدان معنا است که فراتر از کلمه "صحبت و گفتمان" کلمه "عمل "است.

این روحانی مسیحی افزود :به عقیده من "گفتمان"فقط یک کلمه نیست بلکه عمل است و صدای عمل از صدای کلمات بلند تر است.
ندیم نصّار در پاسخ به این سوال که این گفتگوها چگونه می تواند به عمل تبدیل شودگفت: اول از هر چیز باید با هم رو راست و صادق باشیم، مشکلات را شناسایی و از طرح آن واهمه نداشته باشیم. مثلا اگر در آموزش مشکل داریم باید عنوان کنیم،اگر در اجرای آموزه های دینی مشکل داریم باید بگوییم و با آن روبرو شویم زیرا مادامیکه ما خودخواه هستیم و می پنداریم که حق با ماست و اشتباه از دیگران است،هیچگاه به یک پایان صلح آمیز که در آن همه بتوانیم کنار هم زندگی کنیم دست پیدا نخواهیم کرد.

این روحانی مسیحی درباره هویت و عوامل بوجودآمدن گروههای تروریستی هم گفت: اینکه بگوییم خشونت امروز خاورمیانه ربطی به دین ندارد و یا دنیا بدون دین جای بهتری است پس باید دین را از بین برد هر دو تفکری غلط است .
زمانی که افرادی به نام دین خشونت را ترویج می کنند این وظیفه دیگران و هم کیشان آنهاست که جلوی آنها را بگیرند.
صادقانه بگویم تلاشی که مسلمانان برای از بین بردن افراط گری و تعصبات می کنند نسبت به انتظارات جهانی بسیار ضعیف و کم رنگ است.

وی همچنین درباره سیاست کشورهای غربی درخاورمیانه و ادعای آنان برای مبارزه با تروریسم گفت: آنان به اقلیت ها و ادیان و مذاهب موجود درخاورمیانه و وحدت بین آنها اهمیتی نمی دهند و فقط دنبال منافع خودشان هستند و جنگ را
تجارتی پرسود می دانند و درگسترش آن می کوشند. آنان برای ایجاد شکاف بیشتر و تقسیم بندی خاورمیانه برنامه  دارند و البته این شکاف در گذشته هم وجود داشته اما الان با وضعیت بدتری روبرو هستیم.

وی در پایان تصریح کرد: تفرقه موجود بین دولتهای فرقه ای، سنی و شیعه ،دروزی و یا مسیحی برای خاورمیانه فاجعه بار است و حالا که غربیها دنبال منافع خود هستند؛ چرا ما دنبال منافع خودمان که برقراری صلح درخاورمیانه است نباشیم ؛ ما باید در این زمینه آگاهی مان را افزایش بدهیم .
 
https://www.taghribnews.com/vdch-knz-23nwkd.tft2.html
مرجع : خبرنگار تنا- لندن
نام شما
آدرس ايميل شما