تاریخ انتشار۱۵ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب : 30395

استاد دانشگاه اردن: تقریب، نیازمند صداقت و حسن نیت است

استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی اردن با اشاره به ضرورت تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد که تقریب نیازمند صداقت و حسن نیت است.
استاد دانشگاه اردن: تقریب، نیازمند صداقت و حسن نیت است
"دکتر احمد مومنی" استاد دانشکده حقوق دانشگاه تحصیلات تکمیلی اردن در گفت و گو با خبرگزاری  تقریب در امان گفت: تمامی ملت ها به طور فطری دوستدار وحدت هستند و این مساله بر هر مسلمان و انسان عاقل و آگاهی واجب است و باید در راستای وحدت امت بدان عمل کند.
وی در رابطه با راهکارهای رسیدن
به وحدت اسلامی گفت: علمای اسلام باید آگاهی بیشتری نسبت به فقه تطبیقی (مقارن) و اهمیت تقریب میان مذاهب اسلامی و نیز صداقت و حسن نیت در اجرای آن داشته باشند.
مومنی خاطرنشان کرد: ملت ها نیز نیازمند آگاهی هستند؛ زیرا مسلمانان از بسیاری از احکام شرعی متعلق به وحدت اسلامی و تقریب مذاهب بی خبر می باشند.
این فعال عرصه‏ی تقریب در رابطه با مفهوم تقریب بین مذاهب به عنوان یکی از راه های اصلی رسیدن به وحدت اسلامی تصریح کرد: بنده اندیشه تقریب مذاهب را تایید می کنم ولی معتقدم که این مساله نیازمند صداقت و حسن نیت است.
استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی اردن افزود: نباید فراموش کنیم که منظور از تقریب بین مذاهب جایگزین کردن یک مذهب به جای مذهب دیگر نیست؛ بلکه هدف از تقریب گفت و گو میان اتباع مذاهب مختلف اسلامی
به طور مستمر و با تکیه بر عقل و برهان و نیز پایبندی به ادبیات مذاکره است.
وی با اشاره به عقب ماندگی مسلمانان در عصر حاضر، ناآگاهی، استعمار، تلاش کفار علیه اسلام، تبلیغات رسانه های دشمن علیه اسلام، فقر و توزیع ناعادلانه ثروت را از مهم ترین عوامل عقب ماندگی مسلمانان عنوان کرد.
این استاد دانشگاه پیرامون چرایی عدم تحقق کامل وحدت اسلامی با وجود تمامی تلاش ها و نیز سفارش قرآن و احادیث به این مساله گفت: دلایل زیادی باعث عدم تحقق کامل وحدت اسلامی می شود که از مهم ترین آنها می توان به تلاش دشمنان امت اشاره کرد؛ خواه آن تلاش ها آشکار باشد و یا پنهان.
مومنی ادامه داد: دشمنان اسلام می دانند تنها
خطری که آنان را تهدید می کند این است که مسلمانان با یکدیگر متحد شوند و از همین رو می کوشند که میان امت اسلامی تفرقه ایجاد کنند.
این حامی مساله تقریب خاطرنشان کرد: البته دلایل زیادی نیز وجود دارد که به خود مسلمانان باز می گردد و هر مسلمانی بر اساس توانایی و امکانات خود، مسوولیتی بر عهده دارد و باید در راستای از میان برداشتن جهل، عقب ماندگی و اجرای احکام اسلامی بکوشد.
استاد دانشکده حقوق دانشگاه تحصیلات تکمیلی اردن در زمینه رویارویی با اندیشه های تکفیری نیز گفت: بر همه مسلمانان واجب است که در برابر چنین اندیشه های شومی بایستند و این کار فقط از طریق تقریب میان مذاهب، بیان نقاط اشتراک و کنار گذاشتن فرعیات و نقاط اختلاف صورت می پذیرد.

وی در رابطه با استقبال علما از مساله تقریب مذاهب نیز تصریح کرد: علمای اسلام که در زمینه تقریب مذاهب فعالیت دارند دو دسته هستند: دسته اول کسانی هستند که صادقانه این اندیشه را دنبال می کنند و همواره در راستای از بین بردن اختلاف میان مسلمانان می کوشند و دسته دوم علمایی هستند که ادعای تقریب و وحدت دارند اما در این راه صادق و مخلص نیستند و رفتارشان کاملا با گفته ها و نوشته هایشان تفاوت دارد.
مومنی در پایان گفت: بر همه ی ما واجب است که به اندازه توانمان در راستای اجرای احکام شرع تلاش کنیم تا در روز قیامت در برابر باریتعالی سرافکنده نشویم.

https://www.taghribnews.com/vdcjitet.uqeyhzsffu.html
نام شما
آدرس ايميل شما