تاریخ انتشار۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب : 471643
مدیر جامعة الآیات الکریمة:

با طرح مسأله "غدیر" می توان مسلمین جهان را به یکدیگر نزدیک کرد

مدیر جامعة الآیات الکریمة با اشاره به تأثیر مسأله "غدیر"، در ایجاد وحدت اسلامی گفت: طرح مسأله‌ "غدیر"، نه تنها به جدایی مسلمانان نمی انجامد بلکه می توان با دقت در نوع طرح مسأله "غدیر"، دل‌های مسلمین جهان را به یکدیگر نزدیک کرد.
با طرح مسأله "غدیر" می توان مسلمین جهان را به یکدیگر نزدیک کرد
به گزارش حوزه فرهنگ خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام والمسلمین قادر امینی، مدیر جامعة الآیات الکریمة و پژوهشگر موسسه بین المللی مطالعات اسلامی به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر خم، به بیان نکاتی درباره اهمیت و منزلت این واقعه بزرگ پرداخت و گفت: مساله "غدیر"، مساله مهم وسرنوشت سازی است، چنانکه موجب شده است بزرگان واندیشمندان دین از ابتدا توجه ویژه ای به این واقعه داشته باشند. مهم ترین کاری که در این زمینه انجام گرفته کتاب شریف " الغدیر" علامه امینی است که در 11 جلد تمام مباحث پیرامون این قضیه را اعم از واکنش  های موافقان و احادیث معصومین و عکس العمل مخالفان  رادر طول تاریخ بررسی کرده است.

مدیر جامعة الآیات الکریمة به بیان ابعاد قضیه "غدیر" پرداخت و گفت: ماجرای "غدیر" را می توان از ابعاد گوناگونی مورد بحث و بررسی قرار داد. اولین بعد آن این است که "غدیر" فقط نصب یک جانشین برای پیغمبر نیست بلکه توجه دادن به مسئله‌ی مهم امامت است. بعد دوم مسأله "غدیر"، بحث ولایت و تشکیل حکومت اسلامی است. با جرأت می توان گفت که دلیل نامیده شدن "غدیر" به "عیدالله‌الاکبر"، مسأله‌ی ولایت است، ولایت است که تشکیل حکومت صالحان و تآسیس حکومت قرآن را به دنبال خواهد داشت و اگر این حکومت نباشد، اسلام هیچ ضمانت اجرایی نخواهد داشت.

وی با اشاره به بی مهری هایی که در طول تاریخ نسبت به قضیه "غدیر" اتفاق افتاده است، افزود: در زمان پیامبر(ص) و بعد از آن بی مهری های فراوانی در مورد مسأله "غدیر"  و اهل بیت(علیهم السلام) اتفاق افتاده است. در حقیقت "غدیر" که شروع روندی برای نجات بشریت از سیطره طاغوتیان بود، به سبب هوس رانی برخی به نتیجه مطلوب نرسید و متأسفانه از مسیر اصلی خود منحرف شد. این رسالت عظیم حوزویان و دانشگاهیان و مسئولین فرهنگی کشور است که با اطاعت از ولی امر مسلمین و وحدت رویه مشکلات فرهنگی جامعه را حل کنند و  زمینه های ظهورمنجی عالم بشریت، امام زمان (عج) را فراهم آورند.

حجت الاسلام امینی با اشاره به تأثیر مسأله "غدیر"، در ایجاد وحدت اسلامی افزود: بعد سوم  مسأله "غدیر"، بحث ایجاد وحدت اسلامی است. واقعیت آنست که طرح مسأله‌ "غدیر"، نه تنها به جدایی مسلمانان  نمی انجامد بلکه می توان با دقت در نوع طرح مسأله "غدیر"، دل‌های مسلمین جهان را  به یکدیگر نزدیک کرد. چرا که هنوز بسیاری از مردم جهان، شیعه واقعی را نشناخته اند و به فضائل اهل بیت (علیهم السلام) پی نبرده اند.

پژوهشگر موسسه مطالعات اسلامی با بیان اینکه ایجاد وحدت اسلامی راهکارهای فراوانی دارد، یادآور شد: از بهترین راهکارهای سریع رسیدن به وحدت، تشدید علاقات و روابط دوستانه، فرهنگی، قومی و مذهبی با دیگر کشورهای اسلامی است. دو برادر را فرض کنیم که سلایق گوناگون و افکار منحصر به فردی دارند اما در مقابل همسایه بد یا دشمن مشترک، با هم یکی می شوند و در کنار هم دفاع  می کنند. ظرفیت های بسیاری وجود دارد که گاه نادیده گرفته می شود مانند: برگزاری سفرهای معرفتی بین حوزه ها و دانشگاه های شیعه و سنی، ایجاد بازار های مشترک اقتصادی بین کشورهای اسلامی و ...

امینی در پایان، با تأکید بر ساخت آثار فاخر در این عرصه افزود: نقش ایران در جریان وحدت اسلامی نقش اصلی و محوری است هم در ایجاد آن و هم در هدایت آن. به نظر می آید علاوه بر وظیفه سنگین مسئولین دولتی، افراد دیگری هم هستند که اثرگذاری شان کمتر از مسئولین دولتی نیست. در این راستا می توان از مسئولین فرهنگی و هنری نام برد. تصور کنید که سریال یا فیلم هایی در باب وحدت اسلامی ساخته شود، و به عنوان مثال خانواده ی شیعه و خانواده ی سنی به تصویر کشیده شوند که عقاید خاصی دارند و با این عقاید خاص به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی می کنند. چه اشتراکاتی می توانند داشته باشند؟ به طور مثال با دشمن فرضی مشترک چگونه به کمک یکدیگر مقابله می کنند. پر واضح است که ساخت این چنین اثرهای فاخری تأثیرات فراوانی در کشورمان ایران و عرصه بین الملل خواهد داشت. لذا از اندیشمندان و پژوهشگران خواستاریم در این قضیه،  مطالعات بنیادین و عملیاتی انجام دهند و مسئولین اجرایی حمایت کنند.

انتهای پیام/
امین تهرانی
 
https://www.taghribnews.com/vdcc0sq012bqme8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما