تاریخ انتشار۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۷
کد مطلب : 520267
حسینی شاهرودی در گفتگو با تقریب:

اربعین حسینی نشانگر وحدت امت اسلامی و طلایه دار اسلام است

عضو سابق شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بیان کرد: اربعین حسینی مانور مذهبی جهان اسلام است که با استقبال مردمی بیش از حج می باشد؛ شعار اربعین ضد ظلم و استکبار است که موجب شرکت آزدگان عالم است، و شاهد هستیم در اربعین حسینی از تمام فرق مذاهب و غیر مسلمانان نیز در این مراسم حضور پررنگ دارند.
اربعین حسینی نشانگر وحدت امت اسلامی و طلایه دار اسلام است
حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد حسینی شاهرودی عضو سابق شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب ضمن تسلیت به مناسبت اربعین حسینی، بیان کرد: اربعین یک ویژگی خاصی دارد؛ در واقع اربعین حسینی نشانه پیروزی هدف امام حسین(ع) و به ثمر نشستن خون ایشان بود.

وی افزود: سید الشهدا(ع) فرمودند: "إِنّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لا بَطَرًا و َلا مُفْسِدًا وَ لا ظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فی أُمَّهِ جَدّی، أُریدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهی عَنِ الْمُنْکَرِ وَأَسیر بِسیرَه ِجَدّی وَ أَبی عَلِی بْنِ أَبیطالِب"؛ من از روی شرارت و مفسده و یا برای فساد و ستمگری قیام نکردم، من فقط برای اصلاح در امّت جدّم از وطن خروج کردم. قصد دارم به معروف امر کنم و از منکر بازدارم و به سیره و روش جدّم و پدرم علی بن ابیطالب عمل نمایم.

 وی در ادامه با اشاره به شخصیت والای امام حسین(ع)، اذعان داشت: احادیث و روایت های بسیاری در این ارتباط بیان شده است که می توان به روایاتی نظیر احادیث قدسی در مورد امام حسین علیه السلام از ناحیه ذات اقدس الهی، اشاره کرد.

وی عنوان کرد: در یک حدیث این گونه آمده است: "«وَجَعَلْتُ حُسَیناً خازِنَ وَحیی وَ أَکْرَمْتُهُ بِالشَّهادَهِ وَ خَتَمْتُ لَهُ بِالسَّعادَهِ، فَهُوَ أَفْضَلُ مَنِ اسْتُشْهِدَ وَ أَرْفَعُ الشُّهَداءِ دَرَجَهً وَ جَعَلْتُ کَلِمَتِی التَّامَّهَ مَعَهُ وَ حُجَّتِی الْبالِغَهَ عِنْدَهُ، بِعِتْرَتِهِ أُثیبُ وَ أُعاقِبُ"؛ حسین را خازن وحی خویش قرار داده و او را با شهادت، کرامت بخشیدم و پایانی با سعادت برای وی مقرّر داشتم، او برترین شهیدان و درجه اش از همه والاتر است، کلمه تامّه خود را همراه او قرار دادم و حجّت رسای خویش را نزدش نهادم و به وسیله خاندان او پاداش و کیفر می‌دهم.

حسینی شاهرودی اظهار داشت: در حدیث معروفی دیگر می فرماید: "حسین منی وانا من حسین"؛ در واقع به معنای است که دین من از نام حسین می ماند؛ لذا هر چه جزء شعائر باشد باید تعظیم شود و قطعا یکی این شعائر پاسداشت عاشورا و اربعین حسینی است.

وی تصریح کرد: بسیاری از کسانی که به دنبال آشنایی با اسلام هستند، مسیر رسیدن را از راه حضرت انتخاب می کنند؛ امام زمان(عج) نیز در زمان معرفی، خود را فرزند امام حسین(ع) معرفی می کنند.
 
وی خاطر نشان کرد: اربعین حسینی میتینگ و مانورمذهبی جهان اسلام است که با استقبال مردمی بیش از حج می باشد؛ نکته آن است که در حج فقط مسلمانان حضور پیدا می کنند اما ما شاهد هستیم در اربعین حسینی از تمام فرق مذاهب و غیر مسلمانان نیز در این مراسم حضور پررنگ دارند.

وی در پایان تاکید کرد: اربعین نشانگر وحدت امت اسلامی و طلایه دار اسلام است؛ اهل تشیع و اهل سنت به امام حسین(ع) محبت و ارادت دارند و نیز آزدگان و غیر مسلمانان نیز عشق می ورزند، شعار اربعین ضد ظلم  و استکبار است که موجب شرکت آزدگان عالم است، فلذا برگزاری این مراسمات برای اسلام یک امر مهم بوده و همگان باید تلاش کنند به نحو احسن و هرچه با شکوه تر این مراسم برگزار گردد.
 

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcjmyeiauqe88z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی