تاریخ انتشار۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب : 534617
عالم اهل سودان در گفت وگو با تقریب:

قبیله گرایی و فرقه گرایی در جهان اسلام سبب شد وحدت فکری از میان برود

یکی از اصلی ترین چالش های موجود در جهان اسلام در شرایط کنونی، ضعف و تزلزل نهادهایی است که مسئولیت طرح و پیگیری نظریات و تقویت نخبگان و اندیشمندان در حوزه فرهنگی را در این جوامع بر عهده دارند. تدوین نظریه و ایجاد اندیشه برای خروج از بحران های فکری نیز از دیگر چالش های جاری بوده است.
قبیله گرایی و فرقه گرایی در جهان اسلام سبب شد وحدت فکری از میان برود
شیخ جمعه، مشاور اسبق رییس جمهور سودان در گفتگو با تقریب با اشاره به سابقه تاریخی و تمدنی جهان اسلام گفت: پیشینه تمدنی جهان اسلامی پیشروی تحولات تاریخی است که ریشه در آموزه های اسلامی دارد. این در حالی است که در طول تاریخ فاصله گرفتن از این آموزه های راستین و ایجاد اختلاف در صفوف مسلمانان سبب شد دنیای اسلام از آن پیشینه درست و تاریخی فاصله بگیرد.

او در ادامه افزود: دشمنان که به اهمیت و نقش تمدن ساز جهان اسلام و نیز ظرفیت های مادی و معنوی آنها آگاهی داشتند با طراحی یک راهبرد و بر اساس نقشه ها و توطئه های مختلف تلاش کردند که بحران های موجود داخلی و خارجی را تشدید نماید. نتیجه مهم چنین تلاشی ورود زیان های جدی بر وحدت و همگرایی مسلمانان بود که میان صفوف مسلمانان شکاف ایجاد کرد. یعنی آسیب بر اصلی ترین شعار توحیدی اسلام و عامل پویایی جهان اسلام.

شیخ جمعه همچنین گفت: یکی از اصلی ترین چالش های موجود در جهان اسلام در شرایط کنونی، ضعف و تزلزل نهادهایی است که مسئولیت طرح و پیگیری نظریات و تقویت نخبگان و اندیشمندان در حوزه فرهنگی را در این جوامع بر عهده دارند. تدوین نظریه و ایجاد اندیشه برای خروج از بحران های فکری نیز از دیگر چالش های جاری بوده است.

او همچنین ادامه داد: در دهه های اخیر موسسات و نهادهایی که مسئولیت تولید اندیشه را داشته اند دستاورد چندانی نداشته و نهادهای جدیدی که در این زمینه شکل گرفته اند، بیشتر کارهای تقلیدی انجام داده اند. این در حالی است که در جهان اسلام بروز قوم گرایی، قبیله گرایی و فرقه گرایی سبب شد وحدت فکری از میان برود و جایگزین مناسبی برای آن به وجود نیاید. آنچه جهان اسلام در سالها و دهه های اخیر شاهد بوده کنار گذاشتن فرهنگ بومی و اسلامی و پذیرش افکار و اندیشه های التقاطی بوده است.

شیخ جمعه تصریح کرد: از این رو ضروری است اندیشمندان و صاحبنظران اسلامی با شناخت ریشه ای چالش های موجود به سمت و سوی بومی کردن فرهنگ اسلامی و بهره گیری از آن در خدمت ایجاد وحدت و همگرایی در کشورهای جهان اسلام گام بردارند.


 
https://www.taghribnews.com/vdcdfo0k5yt0s96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما