تاریخ انتشار۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۸
کد مطلب : 534618
فعال اجتماعی اهل نیجریه در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

نهادهای فرهنگی جهان اسلام باید تقویت شوند

اختلافات قومی و قبیله ای از جمله اختلافاتی است که به بی ثباتی سیاسی در برخی از کشورهای اسلامی منجر شده است و هزینه های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را بر این کشورها تحمیل کرده و مانع توسعه و گسترش روابط میان کشورهای اسلامی گردیده است.
نهادهای فرهنگی جهان اسلام باید تقویت شوند
دیسا کامو، رئیس اجرایی مرکز امور عمومی مسلمانان نیجریه در گفتگو با تقریب با اشاره به چالش های جاری جهان اسلام گفت: یکی از مهم ترین چالش های موجود در جهان اسلام، بروز اختلافات داخلی است. این چالش ها و پیامدهای آن همواره مورد سوءاستفاده کشورهای غربی قرار گرفته است. این اختلافات شامل اختلافات قومی و قبیله ای، اختلافات نژادی و اقلیت های مذهبی و اختلافات سیاسی و ایدئولوژیکی است.

او در ادامه اظهار داشت: اختلافات قومی و قبیله ای از جمله اختلافاتی است که به بی ثباتی سیاسی در برخی از کشورهای اسلامی منجر شده است و هزینه های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را بر این کشورها تحمیل کرده و مانع توسعه و گسترش روابط میان کشورهای اسلامی گردیده است. تفرقه و تشتت آرا چه در اثر عوامل داخلی جهان اسلام و چه در اثر عوامل خارجی همواره وجود داشته و زیر سایه گسترش ارتباطات بر شدت این فرایند افزوده شده است.

دیسا کامو همچنین گفت: یکی از نشانه های اثرگذار تفرقه در جهان اسلام وجود برخی از جریان های ایدئولوژیک تندرو و افراطی است که در نتیجه فقدان فهم درست از ماهیت پیچیده چالش های پیش روی جهان اسلام و انحراف از آموزه های اسلام ناب شکل گرفته است. اندیشه هایی که پیروان آنها توسل به خشونت و تروریسم را رویکرد اصلی خویش قرار داده اند و بسیاری از دشمنان نیز آنها را مورد حمایت قرار داده اند. این جریان های فرقه گرا دانسته یا نادانسته وجهه درخشان اسلام را از منظر اجتماعی و سیاسی تخریب کرده اند.

دیسا کامو در ادامه افزود: در این راستا ضعف سازمانهای اندیشه ساز در جهان اسلام سبب تشدید فعالیت این گروهها شده است که حکومت های اسلامی باید برای آن چاره جویی کنند.  در همین چارچوب باید روابط علمی، فرهنگی و آموزشی میان کشورها و صاحبنظران و نهادهای سیاسی و فرهنگی در سطح جهان اسلام بیش از پیش تقویت شود.

انتهای پیام/
 
https://www.taghribnews.com/vdceze8nvjh8xpi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما