تاریخ انتشار۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۸:۳۹
کد مطلب : 534984
مولوی دامنی در گفتگو با تقریب:

نتیجه مطلوب وحدت را می توان در توجه به عقلانیت و اعتدال مشاهده کرد

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بیان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم امت اسلامی را به عقلانیت در امورات خود توصیه نموده است و در این راستا پیامبر اسلام(ص) یکی از اصول تقویت وحدت را در تفکر و عقلانیت دانسته اند.
نتیجه مطلوب وحدت را می توان در توجه به عقلانیت و اعتدال مشاهده کرد
مولوی عبدالصمد دامنی عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار تقریب پیرامون تاکیدات قرآن کریم در توجه به عقلانیت و تفکر در مسئله تحکیم وحدت، بیان کرد:  خداوند متعال در قرآن کریم و در اکثر آیات مطالبی را بیان می کند و در پایان آیه می فرماید: "للعکم تعقلون"؛ یعنی کارها باید سوی عقلانیت و واقعیت ها باشد.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: "خیر الأمور أوسطها"؛ برنامه هایی که روی عقلانیت و برپایه اعتدال باشد نتیجه بخش خواهد بود؛ این سیره و روش رسول خدا(ص) نیز می تواند در تقویت و گسترش وحدت نقش بسزایی را داشته باشد؛ پیامبر اسلام(ص) با تمام اقشار جامعه مشورت می کردند؛ ایشان جوانان را می طلبیدند و در امور با آنان مشورت می کردند، جوان ها به هر حال دارای عقل و فهم قوی هستند.

وی اظهار داشت: دیگر اصول و سیره رسول الله(ص) این مسئله بود که به همه ادیان بنا بر دستور خداوند متعال که در قرآن کریم می فرماید: " تَعالَوا إِلىٰ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنا وَبَينَكُم "؛ بر پایه مشترکات به مسئله احترام توصیه و تاکید می کردند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عنوان کرد: احترام به باورها و مقدسات و صاحبان ادیان آسمانی و حتی بودایی سیک و هندوها و ... واجب است؛ پیامبر فرمودند: به آنها توهین نکنید تا آنان به مقدسات شما توهین نکنند.

وی در پایان تاکید کرد: باید تمام نهادهای همسوی تقریبی سیره و اصول رسول گرامی اسلام را دنبال کنند و با هماهنگی لازم برنامه ریزی و تفکر شود تا بتوایم اهدافی که معین شده است را به نتیجه دلخواه و مطلوب برسانیم.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcaaynmy49neo1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی