تاریخ انتشار۲۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۹:۳۵
کد مطلب : 538201
روحانی اهل اوگاندا در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

دعوت به وحدت اسلامی نباید احساسات و تعصبات را برانگیزد

اندیشمند اوگاندایی تصریح کرد: وحدت اسلامی نباید مانع از گفتن حقایل شود اما آن چه نباید صورت گیرد اقداماتی است که احساسات و تعصبات و کینه ها را بر می انگیزد.
دعوت به وحدت اسلامی نباید احساسات و تعصبات را برانگیزد
سالم بوشا، روحانی مسلمان و امام مسجد شهر کامپالا در کشور اوگاندا در گفتگو با تقریب به شیوه برخورد مسلمانان با یکدیگر و اثر آن در ایجاد همبستگی اشاره کرد و گفت: به کار گرفتن این قاعده که با دیگران همان طوری برخورد کنیم که دوست داریم با ما برخورد کنند، در مناسبات اجتماعی و رسیدن به تعامل مبتنی بر وحدت بسیار اهمیت دارد. زیرا همان طور که ما دوست نداریم به مقدساتمان بی احترامی شود، سایر مذاهب نیز نسبت به مقدساتشان این گونه هستند. هر چند در واقع، یک عقیده صحیح است و هر یک از مذاهب، عقیده خود را درست می داند اما این امر مجوزی برای توهین به اعتقادات دیگران محسوب نمی شود زیرا آن ها تلاش می کنند تلافی نمایند.

وی ادامه داد: هر یک از مذاهب اسلامی در نتیجه اجتهاداتی است که پیروان آن مذهب از قرآن و سنت نبوی دریافت کرده اند. هر کسی به تناسب فهم و توان، به درک شخصی خود از این منابع مشترک رسیده است. وقتی مسلمانان بدانند که مذاهب اسلامی در نتیجه اجتهاداتی است که اسلام خود آن را روا دانسته است، بسیار طبیعی است که هر فرد مسلمان به مطالعه و بررسی این مذاهب بپردازد و بر اساس معیارها و ملاک هایی که به آن ها اعتقاد دارد، بهترین ها را انتخاب کند.

به گفته سالم بوشا در چنین شرایطی سایرین باید به انتخاب او احترام بگذارند و هیچ کسی او را از این بابت سرزنش نکند. چنان که هیچ کسی حق ندارد دیگری را به گزینش مذهب خاص دیگری مجبور کند. حال آنکه وقتی مسلمانان بپذیرند که اجتهاد موردتایید اسلام است باید همه آن ها را راه هایی به انگیزه رسیدن به رضای خداوند قلمداد کرد و نظر دیگران را مورد احترام قرار داد. به عبارت دیگر وحدت اسلامی نباید مانع از گفتن حقایل شود اما آن چه نباید صورت گیرد اقداماتی است که احساسات و تعصبات و کینه ها را بر می انگیزد. زیرا این چنین رفتارهایی نه تنها باعث جذب به مذهب شخص نمی شود که به دفع و تنفر نسبت به عقیده او منجر می شود.


 انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcgz79nqak9wx4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما