تاریخ انتشار۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۲
کد مطلب : 551012
گلپایکانی در گفتگو با تقریب:

مکتب امام صادق(ع) بر لزوم احترام به مقدسات دیگران تاکید دارد

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: امام صادق(ع) پایه گذار مکتبی است که امت اسلام می تواند به عنوان الگو از آن در جهت احیا و تقویت وحدت، احترام و تواضع، فرهنگ آزادی بیان، مباحثه و گفتگو بهره مند شود.
مکتب امام صادق(ع) بر لزوم احترام به مقدسات دیگران تاکید دارد
حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدباقر گلپایگانی استاد حوزه علیمه قم در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب با اشاره به لزوم احترام به مذاهب و اشخاص در سیره امام صادق(ع) ،اظهار داشت: قرآن می فرماید: " وَجادِلهُم بِالَّتي هِيَ أَحسَنُ " خداوند امت اسلامی را از هرگونه تهمت ، اهانت ، جسارت ، افترا پاس می دارد؛ وجادلهم... از کسانی می گوید که از یک مذهب نبودند ، چه برسد به ما که از یک مذهب هستیم، اگر به ابتدای آیه توجه کنیم متوجه می شویم که ابتدای آیه ، دعوت به حق و حقیقت است و حکمت و موعظه با این روش حرکت کند.

وی افزود: حضرت امام صادق علیه السلام  نسبت به ادیان و مذاهب یک راهبر و راهنما به اتفاق برای آنان بودند؛ خارج از بحث سیاسی و فرهنگی، پایبندی به مسائل اعتقادی و اخلاقی و احترام متقابل به همدیگر و بویژه اعتقادات و باورهای مذهبی یکدیگر مورد ابتلای جهان شده است و متاسفانه امروز دنیا به فرهنگ غلطی که از آغاز رنسانس به نام آزادی بیان شده است ، این جرات را به خود داده است که نسبت به هر چیز و کسی و حق و ناحق اظهار نظر کنند، پا را فراتر گذاشته است و به ارزشهای دینی و مذهبی و نقدهای غیر مودبانه به مقدسات ادیان و مذاهب توهین و اهانت کنند.

وی ادامه داد: در حالی که گذشته مقدسات مذاهب و تمام باورهای دینی و غیر دینی برای هر شخص قابل احترام است، مگرکسی که بحثی و مطلب دارد و باید با دلیل و تعصب نسبت به آن اظهار نظر کند، بدون جسارت و توهین دلایل مستند بیاورد تا طرف مقابل را مجاب کند.

گلپایگانی تصریح کرد: اسلام بشدت از این نوع فرهنگ غلط منع کرده است و نمی تواند به عنوان آزادی بیان و آزادی حق، نسبت به حق خود توهین و جسارت کند، قرآن کریم در رابطه با مشرکین می فرماید: " وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ ۗ كَذَٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ"به معبودهای آنان توهین و جسارت نکنید ، با اینکه مشرک و بت پرست هستند.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: احترام به مقدسات از احترام به خود اشخاص مهمتر است، چه بسا اگر به خود شخصی توهین کنیم اینقدر نسبت به توهین مقدسات او متأثر و ناراحت نشود. زمانی که خداوند در رابطه با مشرکین چنین می فرماید، به مراتب به مذاهب اسلامی این امر از اهمیت بیشتری برخوردار است و سیره ائمه طاهرین نیز همین گونه بوده است.

وی در پایان تاکید کرد: احترام سبب وحدت مضاعف در بین مذاهب اسلامی می شود و در آیات دیگر قرآن کریم مانند آیه 13سوره شوری اشاره شده است که صراحتا می فرماید: دین را به پا دارید و متفرق نشوید. و اهانت باعث اضمحلال یک دین است که ممکن است که یک دین حق باشد و بدلیل تفرقه بین امت از بین برود که این از دسیسه های استعمار است.
 
انتهای پیام/
 
https://www.taghribnews.com/vdcb88bs5rhbsgp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما