تاریخ انتشار۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : 551101
اشراقی در گفتگو با تقریب:

مسلمانان امام صادق(ع)را منشأ وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی می دانند

استاد حوزه علمیه قم، بیان کرد: ارتباط مستمر و محبت آمیز امام صادق (ع) با مذاهب دیگر و ایجاد الفت و اتحاد میان مسلمانان به عنوان منادی وحدت میان امت اسلامی موجب تقویت اتحاد ، بصیرت افزایی و تشخیص جبهه حق از باطل گشته بود.
مسلمانان امام صادق(ع)را منشأ وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی می دانند
حجت الاسلام والمسلمین لطف الله اشراقی استاد حوزه علمیه قم  و کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام صادق(ع)، اظهار داشت: امام صادق(ع) می فرمایند: " لولانا ما عرف الله"اگر ما اهل بیت نبودیم ، خداوند شناخته نمی شد، "لولانا ما عبد الله" اگر ما نبودیم ، عبادت خداوند انجام نمی گرفت و این ویژگی در مقام اهل بیت(ع) و به خصوص امام صادق (ع)وجود داشت که مذهب جعفری و حقائق علوم آل محمد (ص) علیهم اجمعین را رواج دادند.

وی افزود: سیره ایشان در ارتباط با تعامل با اهل سنت ، ایجاد ارتباط مسالمت آمیز به عنوان برادران دینی بوده است و  از صفات بارز امام صادق علیه السلام بصیرت شناسی و جبهه شناسی با نگاه فراجناحی بوده است.

وی تصریح کرد: امام صادق علیه السلام دستوراتی به رهبران مذاهب اسلامی داشتند، از جمله این دستورات به احترام متقابل به یکدیگر ، شرکت در تشییع جنازه یکدیگر بود و همچنین دستور می فرمودند که به عیادت مرضای همدیگر بروید و تقابل نداشته باشید، ایشان به عنوان منادی وحدت مذاهب اسلامی مطرح هستند و در آن برهه زمان در بین حکومت بنی امیه و بنی عباس ، علوم فقه ،تاریخ و علوم اسلامی در رشته های متفاوت بیان نمودند و این باعث شد مسلمانان مرکزیتی برای وحدت داشته باشند و امام صادق علیه السلام را به عنوان یک شخصیت علمی و با تقوا و فرزند پیامبر اسلام صلوات الله علیه قبول داشته باشند و منشأ وحدت و تقریب لحاظ کنند.

حجت الاسلام اشراقی ادامه داد: امام صادق علیه السلام در مدینه منوره دارای چهار هزار شاگرد در حوزه علمیه خود بودند که از بین این چهار هزار نفر ، هفده نفر با بصیرت و ولایت مدار وجود نداشت، شخصی نزد امام آمد و عرض کرد ، شما با این تعداد شاگرد چرا قیام نمی کنید ، امام فرمود: اگر به تعداد انگشتانم یار داشتم ، قیام می کردم.

وی عنوان کرد: عبدالله بن ابی یعفور یکی از محدثین و راویان است که بدلیل مریضی مبتلا به شرب خمر بوده است، نزد امام آمد و عرض کرد من مریض هستم و اجازه بفرمائید من شروع کنم به استفاده از مشروب که ایشان فرمودند: خیر ، این شیطانی است که موکل تو شده است و اگر تو اراده کنی او مأیوس می شود.

وی اضافه کرد: او قسم خورد و گفت: "والله لا اشرب من..." و به امام عرضه داشت اگر شما اناری را به نیم کنید و نیمی را حرام و نیمی را حلال بگویید من نیز به همان عمل می کنم زیرا فرمایشات شما از روی هوای نفس نیست و بر مبنای دستورات الهی است.

وی در پایان تاکید کرد: ما حوزویان باید با پیروی از امام صادق علیه اسلام ولایت مدار بوده و با نصرت از اهل بیت علیهم السلام در راستای اسلام گام موثر برداریم.

انتهای پیام/
 
https://www.taghribnews.com/vdcaw6nm649nm61.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما