تاریخ انتشار۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲:۱۷
کد مطلب : 552340

شناخت اندیشه و شخصیت والای امام خمینی(ره)

برای استمرار راه و حرکت امام، ایشان دو اصل مهم را در وصیت نامه سیاسی- الهی خود می فرمایند؛ اول ایمان، اعتماد و باور به خدا و امداد های خداوندی به عنوان اصل است دوم همدلی و وحدت مردم در همه عرصه ها. درواقع اگر مردم عادی و مسئولین همین دو اصل را در زندگی داشته باشند انقلابمان بیمه خواهد شد.
شناخت اندیشه و شخصیت والای امام خمینی(ره)
به گزارش حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، ظهور امام خمینی(ره) به عنوان رهبر بی چون و چرای جنبش انقلاب اسلامی بیشتر از ویژگی‌های منحصر به فرد ایشان مشتق می شود؛ روش زندگی شجاعانه و پرهیزگارانه كه از زر و زیور دنیایی دوری می‌جست، همیشه ملامتگر و سرزنش کننده اسراف و حرص و از خاندان فاسد، خودسر و زر وزیورخواه پهلوی بود؛ امام خمینی(ره) با وجود برخورداری ها، هم پیش از انقلاب و هم پس از آن زندگی با تواضع و غیرمسرفانه ای داشتند. لذا در خصوص شناخت نقش والای امام خمینی (ره) گفت وگوی تفصیلی با حجت‌الاسلام سعید عسکری، مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

نقش رهبری امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی چگونه بود؟

پیروزی انقلاب دو پایه اساسی داشت که زمانی این دو عامل دست به دست هم دادند و به هم پیوستند انقلاب هم شکل گرفت و پیروز شد.

پایه و رکن اول رهبری امام امت است؛ در طول عصرها و قرن ها انقلابات و نهضت هایی شکل گرفته اما به لحاظ اینکه رهبری واحد و باصلابتی نداشتند در فاصله خیلی کمی از هم پاشیدند.

امام خمینی(ره) «فقیهی جامع الشرایط» بود و در بعد علمی، سیاسی و اخلاقی «سرآمد» بودند و ویژگی هایی را که باید رهبر اسلامی داشته باشد در وجود امام بود؛ تنها توکلش بر خداوند تبارک و تعالی بود و غیر از خداوند از کسی حساب نمی برد و با عنایت به امدادهای غیبی الهی که به آن معتقد و مطمئن بودند در راستای پیروزی انقلاب اسلامی گام برداشت.

بنابراین اولین رکن برای یک انقلاب و نهضت «داشتن رهبری با صلابت» است که امام این ویژگی‌ها را داشت و مهمترین نقش آن در پیروزی انقلاب و در استمرار رهبری ایشان بود که با موفقیت توانست انقلاب را پیروز کند.

رکن دوم این پیروزی «مردم» بودند، هر کجا اگر رهبر باشد اما مردم نباشند یا بالعکس مردم باشند اما رهبر نباشد آن انقلاب ابتر و ناقص می ماند و به آرمان‌های خود نمی‌رسد.

امام انقلاب را قبل از سال 1341 شروع کردند که در سال 1342 اوج گرفت و از سال 1343 به مدت ۱۵ سال تمام تبعید و در این راستا برای پیروزی انقلاب اسلامی بسیار تلاش کردند.

برای آشنایی نسل جوان و نوجوانان با تفکر و سیره امام چه باید کرد؟

برای اینکه ما نسل جوان را با تفکر و اندیشه سیاسی «امام» بیشتر آشنا کنیم، راه اولش این است که ما خصوصیات، ویژگی ها و سجایایی را که امام راحل داشتند به نسل جوان معرفی کنیم. در سیره اهل بیت(ع) هم همین گونه است که می فرمایند اگر می خواهید ما را به مردم بشناسید و مردم نسبت به ما آشنایی پیدا کنند محاسن و ویژگی های ما را به مردم بگویید.

در واقع ویژگی های که در زندگی امام وجود داشت باید به طرق مختلف به نسل جوان گفته شود و نسل جوان نسبت به شخصیت حضرت امام آگاهی پیدا کنند، خصوصاً امروز که به وسیله فضای مجازی در رساندن اطلاعات خیلی راحت می توان به ابعاد شخصیت حضرت امام پرداخت.

همچنین غیر از بیان ویژگی های حضرت امام، می توانیم دستاوردهایی انقلاب را به نسل جوان بگویم و مقایسه ای صورت بگیرد که ما قبل از انقلاب چه داشتیم و الان چه داریم، قبل از انقلاب مردم در چه وضعیتی بودند و دستاوردهای قبل و بعد از انقلاب را بررسی کنیم که به لطف الهی قابل مقایسه  نیست.
 
ویژگی های بارز امام راحل از نظر شما چیست؟
 
در خصوص شخصیت حضرت امام همان طور که گفتم ایشان «فقیه جامع الشرایط» بودند. از نظر علمی و بعد علمی «امام سرآمد» بودند یعنی در هر حوزه ای از بعد عملی امام سرآمد همه بودند. امام تک بعدی نبودند یعنی اگر فقاهت امام را نگاه کنیم می فهمیدیم که امام فقیهی سرآمد بود، اگر عبادت امام را می خواستیم نگاه کنیم امام باز هم سرآمد بود و اگر ابعاد سیاسی امام را به بررسی کنیم باز هم امام از نظر سیاسی یک انسان زیرک و باهوشی بودند.

دومین خصوصیت امام «عادل بودن» ایشان است یعنی در لحظه لحظه زندگیشان عدالت موج می‌زد، با وجود اینکه در سال 1357 انقلاب پیروز شد و امام رهبر این انقلاب بودند اما همین امام هیچ وقت از این محور نسبت به همه مسائل عدالت خارج نشدند.

 یکی دیگر از ویژگی های ویژگی های حضرت امام که خیلی بارز بود «توکل امام بر خداوند و نهراسیدن از هیمنه و هیبت دشمن» بود. امام به این باور داشت که دشمن طبل توخالی است و فرمودند «آمریکا شیطان بزرگ» است و بسیاری از این فرمایش امام ترسیدند.

امام یک روحانی جلیل القدر بود که عمرش را وقف به اسلام و خدمت به اسلام و مسلمین کرده بود. آمریکایی  که همه از او حساب می‌بردند امام فرمودند شیطان بزرگ است؛ شاگردان امام و مقام معظم رهبری هم به همین شکل.

دلسوزی برای محرومین یکی دیگر از ویژگی های امام خمینی (ره) است امام معتقد بودند که اگر این انقلاب بخواهد ادامه داشته باشد باید همین محرومین که پای این انقلاب آمده اند انقلاب را ادامه دهند.

یکی دیگر از ویژگی های برجسته امام این بود که امام خمینی(ره) منادی وحدت بودند و در تمام سخنرانی هایشان می فرمودند ما مسلمانان، با این که خودشان یک شیعه دوازده امامی معتقد بودند.
 
به نظر شما امروز مردم و مسئولان برای استمرار راه امام راحل چه باید کنند؟
 
برای استمرار راه و حرکت امام، ایشان دو اصل مهم را در وصیت نامه سیاسی- الهی خود می فرمایند؛ اول ایمان، اعتماد و باور به خدا و امداد های خداوندی که به عنوان اصل است؛ دوم همدلی و وحدت مردم در همه عرصه ها. درواقع اگر مردم عادی و مسئولین همین دو اصل را در زندگی داشته باشند انقلابمان بیمه خواهد شد.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcgtx9nzak9nw4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی