تاریخ انتشار۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰
کد مطلب : 559555
اندیشمند اتیوپیایی در گفتگو با تقریب:

رویکردهای وحدت آفرین در اسلام/لزوم برقراری رابطه علمی میان حوزه های علمیه شیعه و سنی

اندیشمند اتیوپیایی تاکید کرد: باید میان علما و حوزه های علمیه شیعه و سنی، رابطه علمی برقرار کرد تا زمینه برای حل مشکلات مسلمانان فراهم شود.
رویکردهای وحدت آفرین در اسلام/لزوم برقراری رابطه علمی میان حوزه های علمیه شیعه و سنی
احمد ابوبکر ، اندیشمند اسلامی از کشور اتیوپی در گفتگو با تقریب با اشاره به اهمیت تلاش علما و اندیشمندان در مسیر وحدت آفرینی در میان مسلمانان اظهار داشت: برگزاری برنامه های گفت وگو محور علمی میان بزرگان اندیشه اسلامی و فعالان و پژوهشگران دینی متعهد و مستقل شیعه و سنی درباره اختلاف نظرهای فقهی، سیاسی عامل بسیار مهمی در کاستن از اختلافات و نزدیک شدن جوامع مسلمان به وحدت است.  

وی در ادامه بیان داشت: در زمان اهل بیت(ع) تعامل علمی بین پیروان شیعه و سنی همیشه با احترام و حرارت خاصی جریان داشته است، در حال حاضر نیز، ضرورت همدلی و انسجام میان مسلمانان آشکار شده است؛ از این رو باید میان علما و حوزه های علمیه شیعه و سنی، رابطه علمی برقرار کرد تا زمینه برای حل مشکلات مسلمانان فراهم شود. در این راستا فضای مناظره و بحث علمی باید با رعایت احترام و اصول اخلاقی و مطابق با حق و انصاف و لحاظ کردن مصلحت همه مسلمانان برقرار شود تا به دور از تعصب، تبادل علمی انجام شود. برگزاری چنین مناظره هایی دست تفرقه افکنان را کوتاه می کند و انسجام اسلامی میان پیروان دین پیامبر بزرگ اسلام را آن چنان محکم و استوار می کند که دسیسه های دشمنان نتواند آن را متزلزل کند.

او در ادامه به راهکارهایی اشاره کرد که می تواند به ایجاد یک فضای مسالمت آمیز میان مسلمانان فارغ از هر تفکری بیانجامد. احمد ابوبکر در این زمینه بیان داشت: ایجاد یک نهاد حوزوی برای نظارت و کنترل دریافت های نادرست و جلوگیری از تحریف معنوی قرآن و سنت، به وجود آوردن یک نهاد برای شناخت و معرفی درست مشی اهل بیت(ع) و شبهه زدایی از زندگی آنان و جلوگیری از تحریف دیدگاههای این بزرگان، بسط و توسعه فرهنگ دوستی و انس با کتاب الهی در میان نسل های جوان، خرافه زدایی و تطهیر فرهنگ دین اسلام از خرافه، دروغ و همچنین برگزاری نشست های همفکری درباره چگونگی مقابله با فرهنگ ضد اسلامی و در نهایت دفاع از آزادی تفکر و بیان در قالب ارزش های اصیل اسلامی از جمله زمینه هایی است که می تواند ملت های مسلمان را به سمت و سوی کاهش اختلافات و همبستگی و همدلی دینی و اجتماعی ترغیب نماید.

به گفته احمد ابوبکر اهتمام جدی به این رویکردهای وحدت آمیز به ویژه از سوی علمای دینی می تواند مسیر حرکت ملت های مسلمان را به وحدت آرمانی اسلام نزدیک کند.
 
https://www.taghribnews.com/vdcbs9bssrhbssp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما