تاریخ انتشار۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۵
کد مطلب : 560978
اندیشمند اهل کشور آفریقای جنوبی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

تفرقه باعث وابستگی سیاسی و از دست رفتن آزادگی جوامع مسلمان می شود

اتحاد و همگرایی برای حفظ، بقا و به وجود آوردن تمدن و کسب استقلال ملت های مسلمان امری بسیار حیاتی به شمار می آید.
تفرقه باعث وابستگی سیاسی و از دست رفتن آزادگی جوامع مسلمان می شود
اقبال جسان، عضو اجرایی شبکه رسانه ای مسلمانان در شهر ژوهانسبورگ کشور آفریقای جنوبی در گفتگو با تقریب با تاکید بر اینکه جهان اسلام مشکلات متعددی در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد، بیان داشت: تنها راه خارج شدن از این مشکلات همبستگی و اتحاد ملت های مسلمان است. اگر مسلمانان مطابق امری که خدای تبارک و تعالی فرموده است وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اهللِ جَمِیعاً و لَاتَفَرَّقُوا فقط به همین امر عمل می کردند، همه مشکالت شان در زمینه های مختلف بر طرف می شد.
اقبال جسان در ادامه افزود: یکی از علت های مهم مسائل و مشکلات مختلف در جهان اسلام، وجود اختلاف میان رهبران کشورهای اسلامی است. همین موضوع سبب شده که مسلمانان با حدود بیش از یک میلیارد جمعیت و بهره مندی از ظرفیت های بزرگ در مقابل دشمن ضعیف شوند و قدرت شان کاهش یابد. این در حالی است که  مسلمانان در صدر اسلام با تعداد بسیار کمی قدرت های بزرگی را شکست دادند و جامعه بزرگ اسلامی و انسانی به وجود آوردند.  
او در ادامه اظهار داشت: اتحاد و همگرایی برای حفظ، بقا و به وجود آوردن تمدن و کسب استقلال ملت های مسلمان امری بسیار حیاتی به شمار می آید. در حقیقت وحدت، نیاز جامعه بشری برای سراسر عالم و در سراسر تاریخ است و اگر جامعه به کسب استقلال تمایل دارد، باید وحدت داشته باشد. این در حالی است که اختلاف باعث عامل ایجاد وابستگی سیاسی و از دست رفتن آزادگی جوامع مسلمان می شود.
اقبال جسان با بیان این که وابسته نبودن به قدرتهای خارجی از طریق همکاری متقابل حاصل می شود، ادامه داد:  اگر ملت در امور راهبردی خویش همراه و هم صدا باشد، از مراحل سخت تاریخی رها می شود.  حال آن که ایمان و وحدت باعث موفقیت و پیروزی می شود، چنان که اگر در جبهه حق اختلاف به وجود آید و جبهه باطل متحد شود، این جبهه باطل است که پیروز خواهد شد. از این رو یکی از دلایل شکست جبهه حق در هر مرحله ای، اختلاف و تفرقه است.
او همچنین تصریح کرد: هر گاه مسلمانان در پیروی از رهبران خود متحد و همدل باشند، اقدامات بزرگی صورت می گیرد اما اگر خلاف این مسیر را طی کنند، و دچار تفرقه شوند، دچار تزلزل شده و در برابر دشمنان داخلی و خارجی عوامل داخلی و خارجی آسیب پذیر خواهند بود.
https://www.taghribnews.com/vdccmxqp42bqeo8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما