تاریخ انتشار۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۸:۵۳
کد مطلب : 566881
اندیشمند اهل اوگاندا در گفت وگو با تقریب:

اتحاد و همگرایی در اسلام یک اصل بنیادین است

اندیشمند اهل اوگاندا تاکید کرد: اتحاد و همگرایی در اسلام یک اصل بنیادین است یعنی پایه و شاخصی عملی به شمار می آید که چگونگی تعامل افراد را با موارد اختلاف علمی، فکری، سیاسی و اقتصادی مشخص می‏سازد.
اتحاد و  همگرایی در اسلام یک اصل بنیادین است
اشرف موالا، سخنگوی شورای مسلمانان اوگاندا در گفت و گو با تقریب با اشاره به اینکه رحمت پروردگار شامل جایگاههای متعددی در حیات امت های مسلمان است، افزود: هر وقت مسلمانان به موقعیت نازل شدن رحمت خدا در زندگی اجتماعی به خوبی واقف شوند، آن را طلب می‏کنند و به آن نیاز پیدا خواهند کرد. این در حالی است که از جمله نشانه های پدیدار شدن رحمت خداوند توحید، ایمان، اخلاص، تقوا، همکاری و همبستگی است.

وی در ادامه افزود: پیامبر بزرگ اسلام در اشاره به اهمیت وحدت می فرمایند که دست خداوند با جماعت است و شیطان با کسی که مخالف جماعت باشد، همراهی می کند. این در حالی است که همراهی خداوند با گروه و جماعت باعث قوی تر شدن آن اجتماع و رهایی اش از سردرگمی و شکست می گردد. به این ترتیب خداوند حافظ مسلمانان می شود و آنها را از گمراهی و تاریکی بیرون می آورد. بنابراین هر وقت هر یک از مسلمانان از مقررات خداوند سرپیچی کند، گرفتار نقشه های شوم شیطان خواهد شد.

او با اشاره به این که منظور از جماعت، گروهی هدایت شده و ارتقا یافته در مسیر رسیدن به خداوند متعال است، ادامه داد: راه مستقیم خداوند همان مسیر هدایت و کتاب است مانند جمع شدن و گردهمایی مسلمانان برای برپا داشتن آیین های جمعی عبادی مانند جهاد، نماز، جماعت، حمایت از یکدیگر. این شکل گردهمایی اجتماعاتی با هدایت و ارتقا همراه خواهد بود که نیاز به رحمت خداوند دارد و در این هنگام رحمت از سوی خداوند فرود می‏آید.

اشرف موالا ادامه داد: از این رو اتحاد و  همگرایی در اسلام یک اصل بنیادین است؛ یعنی پایه و شاخصی عملی به شمار می آید که چگونگی تعامل افراد را با موارد اختلاف علمی، فکری، سیاسی و اقتصادی مشخص می‏سازد. بنابراین هر وقت مسلمانان در زندگی اجتماعی یا سیاسی یا اقتصادی با موضوعات اختلافی روبه‏ رو شوند وحدت اصل و رویکرد اصلی برای حل و فصل خواهد بود اما باید تعامل با موارد اختلاف علمی و عملی و سیاسی میان مسلمانان همراه با روشی علمی و عملی باشد.
 
https://www.taghribnews.com/vdcbw0bs8rhb0wp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما