تاریخ انتشار۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲:۳۰
کد مطلب : 582470
آیت الله مهدی پور در گفتگو با تقریب:

وجود بابرکت امام علی(ع)، مایه تحقق وحدت و در امان ماندن از تفرقه است

استاد و شخصیت برجسته حوزه علمیه قم، بیان کرد: امیرالمؤمنین(ع) خدمات فراوانی را در زمان حیاتشان داشته اند، در تاریخ بشریت شخصی را نداریم که با وجود سختی ها و ناملایمات بسیار خم به ابرو نیاورد و در جهت حفظ وحدت و دوری از اختلاف مسلمین گام بردارد و از حق مسلم خود بگذرد.
وجود بابرکت امام علی(ع)، مایه تحقق وحدت و در امان ماندن از تفرقه است
آیت الله شیخ علی اکبر مهدی پور، استاد حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن میلاد امام علی(ع)، پیرامون شخصیت و نقش مؤثر ایشان در وحدت امت اسلامی، اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: "وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا"؛ همگان به ریسمان خدا قرآن و اسلام و هرگونه وسیله وحدت‌ چنگ زنید و پراکنده نشوید، وجود مقدس بی بی دوعالم در آن خطبه معروف فرمودند: "جَعَلَ اللهُ طاعَتَنا نظاماً لِلملَّةِ و اِمامَتَنا اَماناً لِلْفُرْقَةِ"، خدای متعال اطاعت ما اهل بیت پیامبر(ص) را وسیله نظم و انسجام جامعه، و امامت ما را مایه در امان ماندن از تفرقه و تشتت جامعه قرار داده است.
 
آیت الله مهدی پور افزود: حضرت امام باقر (ع)  می فرمایند: خداوند متعال می دانست بعد از رحلت پیامبراسلام(ص) امت اسلامی دچار اختلاف می شوند و بیم این موضع را داده و آیه 103 سوره آل عمران را نازل کرده است، بزرگ مفسر قرآن در تفسیر این آیه فرمودند، هر کس دوست دارد بر کشتی اسلام سوار شود به ریسمان محکم الهی چنگ زند و به علی (ع) اقتدا کند.

وی ادامه داد: از بزرگان اهل سنت در قرن پنجم درشواهد التنزیل جلد اول صفحه 168، آورده شده است که در بیان نورانی پیامبر اکرم (ص) هم آمده است: "إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى جَعَلَ لِأَخِی عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ فَضَائِلَ‏ لَا یُحْصِی عَدَدَهَا"، برادرم علی فضائلی را داراست که به شمار نمی آید.
 
استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: حضرت روزی مشاهده نمود فردی در شهر سائلی می کند، سؤال کردند این فرد کیست؟ گفتند یک مسیحی است، حضرت در جواب فرمودند: این فرد جوانی اش را در شهر شما تباه کرده است و اکنون در پیری باید او را یاری داد؛ در زمان حکومت حضرت مستمندی در شهر وجود نداشت.

وی تصریح کرد: امیرالمؤمنین(ع) خدمات فراوانی را در زمان حیاتشان داشته اند، حجاجی که به عمره مشرف می شوند چاه هایی که به دست ایشان ایجاد شده است را مشاهده می کنند که هنوز مورد استفاده است.

وی در پایان تأکید کرد: حضرت امیر به عنوان سمبل حفظ وحدت امت اسلامی شناخته شده اند، در تاریخ بشریت شخصی را نداریم که با وجود سختی ها و ناملایمات بسیار خم به ابرو نیاورد و در جهت حفظ وحدت و دوری از اختلاف مسلمین گام بردارد و از حق مسلم خود بگذرد. 
 
انتهای پیام/
 
https://taghribnews.com/vdcd5x0kzyt0jo6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما