تاریخ انتشار۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۸:۴۸
کد مطلب : 584665
مفتي قرقيزستان در گفتگو با تقریب:

مسلمانان از پیشرفت فناوری برای تقریب هرچه بیشتر بهره ببرند

مفتی اعظم قزقیزستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقریب بین مسلمین پیشگام بوده است و امیدوارم تلاشهای این چنینی شامل دیگر کشورها اسلامی نیز بشود، تا از درد و رنج ناشی از افراط‌گرایی و خشونت کاسته شود.
مسلمانان از پیشرفت فناوری برای تقریب هرچه بیشتر بهره ببرند
«شیخ زمير راكيف» مفتی اعظم قزقیزستان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، اظهار داشت:از کودکی آرزوی سفر به ایران را داشتم که با دعوت دکتر شهریاری دبیرکل مجمع تقریب از بنده برای شرکت در دومین کنفرانس منطقه ای وحدت،یکی از آرزوهای بنده محقق شد.

وی اظهار داشت: کنفرانس منطقه ای وحدت در گلستان،  با جمع کردن علمای جهان اسلام به دور یکدیگر در راستای اتحاد و تقریب و دوری از خشونت و افراط‌گرایی، تأثیرات خوبی از خود برجای می گذارد.

مفتی قرقیزستان، ادامه داد: این کنفرانس پیامی برای جهان دارد و آن اینکه، علمای شرکت کننده از روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمستان، ازبکستان و ... با وجود مذاهب مختلف برای تأکید بر اراده خود در ایجاد تقریب بین مذهب و برقراری الفت بین مسلمانان در اینجا گرد هم جمع شده اند.

وی ضمن دعوت از دبیرکل مجمع تقریب برای سفر به قرقیزستان، تصریح کرد: از جمهوری اسلامی ایران به خاطر برگزاری این کنفرانس تأثیر گذار، قدردانی می کنم و امیدوارم کنفرانسهای این چنینی در قرقیزستان هم برگزار شود.

شیخ زمير راكييف خاطر نشان کرد: اختلاف بین مذاهب اسلامی امری طبیعی و ناگزیر است و به همین دلیل پروژه تقریب مذاهب راه اندازی شده است تا بین قلبهای مسلمانان از شیعه و سنی، انس و الفت ایجاد و روابط بین آنها را علی‌رغم اختلافات موجود تقویت کند.

وی تصریح کرد:برای فرزندان امت اسلامی شایسته نیست که به دلیل اختلافات جزئی مذهبی، نسبت به یکدیگر کراهت داشته باشند و امروز نیز با پیشرفت گسترده فناوری و رسانه ای، مسلمانان باید از فرصت های موجود برای مسیر تقریب و همبستگی بیشتر بهره ببرند.

مفتی قرقیزستان تأکید کرد: این بسیار دشوار است که مسلمانان بخواهند از یک مذهب واحد پیروی کنند، اما علمای کشورهای مختلف اسلامی می توانند گرد هم آیند و نقاط اختلاف واشتراک بین خود را تعیین و از پروژه تقریب حمایت کنند تا بار امت اسلام را از بلاهای ناشی از نفرت و خشونت و افراط‌گرایی کاهش دهند.

وی در پایان گفت: روابط بین ایران و قرقیزستان رو به پیشرفت است و امیدواربم روز به روز هم گسترده تر شود.

انتهای پیام/

 
https://taghribnews.com/vdcb0abssrhbw0p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی