تاریخ انتشار۱۲ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱:۲۱
کد مطلب : 588554
ماموستا ملامحمد محمودی در گفت‌وگو با تقریب:

حضرت خدیجه (س) همه مصیبت‌ها را در راه خدا و پیامبر(ص) تحمل می‌کرد

معاون فرهنگی و امور اجتماعی مرکز اسلامی استان کرمانشاه گفت: حضرت خدیجه بانویی صبور، بردبار، با شخصیت و مؤمن بود و همه مصیبت‌ها را در راه خدا و پیامبر اکرم (ص) تحمل می‌کرد.
حضرت خدیجه (س) همه مصیبت‌ها را در راه خدا و پیامبر(ص) تحمل می‌کرد
ماموستا ملامحمد محمودی در گفت وگو با خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت خدیجه (س)  در مورد فضائل این بزرگ بانوی اسلام اظهار داشت: حضرت خدیجه بانویی صبور، بردبار، با شخصیت و مؤمن بود و همه مصیبت‌ها را در راه خدا و پیامبر اکرم (ص) تحمل می‌کرد، سه سال محاصره اقتصادی و اجتماعی شعب مکه را برای رضای خدا و پیامبرش پذیرفت و همه سرمایه اش را برای نجات مسلمانان و حمایت از اسلام صرف کرد.
 
معاون فرهنگی و امور اجتماعی مرکز اسلامی استان کرمانشاه گفت: ام‌المؤمنین؛ خدیجه دختر خویلد اولین همسر رسول الله(ص)، بزرگ بانوی اسلام و اولین ایمان آورنده به پیامبر با ایمان قوی و تسلیم واقعی دربرابر امر الهی درکنار پیامبر خدا(ص) بهترین یار و وزیر و حامی آن حضرت بود و در راه اسلام و دین محمدی مال و جان خود را فدا نمود.
 
این عالم اهل سنت تاکید کرد: حضرت خدیجه (س) دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی بن قصی قرشی اسدی و مادرش فاطمه دختر زائده بن اصم و مادر او هاله دختر عبد مناف بود اولین همسر رسول الله(ص) و مادر فرزندان آن حضرت زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه بود که ۶۸ سال قبل از  هجرت (پانزده سال قبل از عام الفیل) به دنیا آمد. نامش در دوران جاهلیت طاهره و کنیه اش ام هند بود.
 
وی تصریح کرد: پس از بازگشت از دوران محاصره اقتصادی – اجتماعی در شعب ابوطالب که بسیار سخت بود در سن ۶۵ سالگی پس از ابوطالب دنیا را وداع گفت و در حجون دفن گردید. کحاله می‌نویسد: حضرت خدیجه در خانه مجد و سیادت و ریاست به دنیا آمد و به اخلاق ستوده متخلق شد و به حزم و عقل و عفت متصف شد تا جایی که در جاهلیت قومش او را طاهره نامیدند. سخن گفتن درباره بزرگ بانویی چون حضرت خدیجه(س) بسیار مشکل است بویژه اینکه در منابع متقدم گفتار زیادی وجود ندارد.
 
ماموستا محمودی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: حضرت خدیجه سلام الله علیها بانویی تاجر، با شرف و ثروتمند بود. مردان را به استخدام در می‌آورد و به آنها سرمایه می‌داد که به مضاربه تجارت کنند.
 
وی افزود: آن بانو در دوران جاهلیت که زن ارزشی در جامعه نداشت، با اقتدار کامل به امر تجارت و ایجاد کار برای مردان جامعه اشتغال داشت، عموهای محمد بن عبدالله(ص) که قصد داشتند همسری برای او بگیرند، نزد خدیجه رفته و از وی خواستند تا سرمایه‌ای در اختیار محمد(ص) قرار دهد تا با آن تجارت کند و با سود حاصل از این تجارت ازدواج کند.
 
معاون فرهنگی و امور اجتماعی مرکز اسلامی استان کرمانشاه گفت: خدیجه(س) ابتدا از ویژگی‌ها و صفات محمد جویا شد و پس از آگاه شدن از امانتداری و صداقت آن حضرت، آن جناب را برای تجارت به شام فرستاد، در این سفر میسره؛ غلام خدیجه به همراه محمد(ص) بود و در طول سفر کراماتی از آن حضرت مشاهده کرد و از راهبی شنید که محمد(ص) پیامبر خداست. میسره پس از بازگشت همه مشاهدات و شنیده‌های خود را به اطلاع خدیجه(س) رساند.
 
ماموستا محمودی اظهار کرد: پس از بازگشت از دوران محاصره سخت شعب مکه، در همان سالی که ابوطالب از دنیا رفت در رمضان سال دهم بعثت یعنی سه سال قبل از هجرت حضرت خدیجه در سن ۶۵ سالگی دنیا را وداع کرد و رسول الله(ص) آن حضرت را در «حجون» دفن نمودند.
 
انتهای پیام/
 
https://taghribnews.com/vdccp4qp02bq4p8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما