کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ماموستا یوسفی در گفت‌وگو با تقریب:

نیل به هویت حقیقی تمدن اسلامی مستلزم آگاهی از ظرفیت‌های جهان اسلام است

13 فروردين 1402 ساعت 7:43

امام جمعه ربط سردشت گفت: نیل به هویت حقیقی تمدن اسلامی و احیای آن در رسیدن به تمدن نوین اسلامی مستلزم آگاهی از ظرفیت‌های موجود در جهان اسلام است.


ماموستا عثمان یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، با اشاره به روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی اظهار داشت: ۱۲ فروردین یکی از روزهای سرنوشت‌ساز و نقطه عطفی در انقلاب اسلامی است که سبب شد نوع حکومت در این کشور مشخص شود.
 
ماموستا یوسفی گفت: ملت قهرمان ایران اسلامی پس از خلق معجزه گونه بهمن ۵۷ با حضور خیره کننده وصف ناشدنی برگرفته از آزادی و تدبیر حکیمانه معمار کبیر انقلاب با رای "آری" به ارزشهای والای الهی و انقلابی و "نه" به تمام مظاهر فساد با رأی قاطع ۹۸.۲ درصدی؛ مردمی‌ترین انقلاب خویش را تثبیت کردند تا نوید‌بخش طلیعه حکومت صالحان بر زمین باشند.
 
وی بیان کرد: انقلاب اسلامی عامل مهم تجدید حیات تمدن اسلامی محسوب می شود و رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه می‌فرمایند پیام بزرگ و مهم انقلاب ما برای امت اسلامی و جوامع و ملت‌های مسلمان، عبارت از احیای هویت اسلامی، بازگشت به اسلام، بیداری مسلمانان و بازگشت به نهضت اسلامی است.
 
امام جمعه ربط سردشت افزود: اصول اساسی پیش‌روی انقلاب اسلامی همان مبانی و اصول دینی، اعتقادی اسلام است که استقلال، آزادی، خودآگاهی، نفی سلطه غیر الهی، تلاش برای تحقق آموزه‌های اسلام در جوامع از جمله آنها است و در این راستا باید توجه کرد که حق محوری و عدالت‌خواهی ابزار مهمی برای حفظ و صیانت از انقلاب در مقابل دشمنان است و محاسبات دشمنان را به هم می‌ریزد و به معنای ایجاد یک سپر دفاعی در تقابل هجمه‌های دشمنان است.

وی تصریح کرد: صدور فرهنگ قرآنی و انسان‌ساز اسلام و اشاعه مفاهیم، ارزش‌ها و معارف اسلامی که مایه نجات ملت‌ها و مستضعفان و مظلومان است کمک بسیاری به تحقق اهداف انقلاب اسلامی و تمدن نوین اسلامی می‌کند و اگر معنای حقیقی و حقیقت پاک و اصیل انقلاب اسلامی معرفی شود و ملت‌ها با حقایق نورانی انقلاب اسلامی آشنا شوند محتوا، منطق و پیام انقلاب اسلامی منتقل و منتشر و قدرت نرم انقلاب اسلامی در جوامع جریان‌سازی می‌شود.
 
ماموستا یوسفی بیان کرد: توجه به تعمیم نهادینه‌ مشارکت بالای مردمی در عرصه سرنوشت کشور و مسلمانان و کسب مشروعیت دینی از مهم ترین موضوعاتی است که در مرحله جامعه اسلامی باید به آن توجه کرد و موضوع مشارکت مردمی در تعیین سرنوشت و اقدامات مشروعیت‌زا در عرصه‌های مختلف پیش رو به عنوان ستون‌های مستحکم شکل‌گیری و استقرار تمدن اسلامی خواهد بود و توانمندی سیاسی-دفاعی جامعه را برای حفظ، گسترش و تعمیق تفکر و اندیشه انقلاب اسلامی و دفاع عقلانی از انقلاب اسلامی را بالا می‌برد.
 
وی افزود: در مرحله تمدن اسلامی با توجه به نفی سلطه غیر الهی، استقلال و آزادی، کسب مشروعیت الهی- مردمی، نهادینه شدن قوانین متقن و تعمیم آن به مشارکت و مشروعیت دینی توانمندی لازم برای ارائه‌ الگوی برتر تمدن‌سازی نوین اسلامی ایجاد می‌شود.
 
امام جمعه ربط سردشت اظهار داشت: تمدن اسلامی، تمدنی است که همه مؤلفه‌های آن مبتنی بر آموزه‌های اسلام ناب بوده و برخوردار از ویژگی‌هایی است که در چارچوب آموزه‌های قرآنی و متکی بر سنت نبوی و ادامه دهندگان راه پیامبر اعظم (ص) است.

وی ادامه داد: مؤلفه‌های آن نیز شامل دین، اخلاق، علم، عدالت، قوانین و مقررات اسلامی است و همبستگی ملی، امنیت و آرامش، تحمل و بردباری، حفظ وحدت و یکپارچگی، خردورزی و رعایت حقوق مظلومان از عوامل و عناصر تمدن اسلامی است.

ماموستا یوسفی بیان کرد: همچنین رسیدن به هویت حقیقی تمدن اسلامی و احیای آن و رسیدن به تمدن نوین اسلامی مستلزم  آگاهی از ظرفیت‌های موجود در جهان اسلام است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 588643

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/interview/588643/نیل-هویت-حقیقی-تمدن-اسلامی-مستلزم-آگاهی-ظرفیت-های-جهان-اسلام

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com