تاریخ انتشار۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۸:۳۷
کد مطلب : 590458
حجت الاسلام منصوری در گفتگو با تقریب:

یکی از اسرار دستور الهی در عید فطر، همان اتحاد و وحدت است

عضو هیات علمی دانشگاه معارف اسلامی، بیان کرد: اقامه نماز در روز عید جلوه باشکوهی از وحدت مردان و زنان مسلمان به نمایش می­گذارد؛ در چنین یوم الله با عظمتی است که همه رو به قبله واحد و در تبعیت از پیامبری واحد، حمد و ثنای الهی را به جای می­آورند و بر آستان دوست سر به سجده می­نهند.
یکی از اسرار دستور الهی در عید فطر، همان اتحاد و وحدت است
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدهادی منصوری عضو هیات علمی و مدیر گروه معارف قرآن و حدیث دانشگاه معارف اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب در آستانه عید فطر این روز بزرگ را نورانی و حلقه اتصال امت اسلامی دانست و اظهار داشت: عید فطر عید مشترک همه مسلمانان، پایانی نورانی برای ماه مبارک رمضان است؛ در این روز مبارک، مسلمانان پس از یک ماه ضیافت الهی و عمل به دستور "فمن شهد منکم الشهر فلیصمه" با نیت های خالص و از روی اشتیاق آماده برگزاری جشن بزرگی می شوند که خدای سبحان برای رسول الله صلی الله علیه و آله و پیروانش مهیا نمود.

حجت الاسلام منصوری افزود: شب عید فطر بر پایه فرموده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله "لیلة الجوائز" نام دارد، خدای سبحان پاداش عمل کنندگان به دین اسلام را بدون حساب و شمارش عطا می­فرماید.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین آثار و برکات عید سعید فطر، وحدت آفرین بودن این رویداد بزرگ جهانی است که بر پایه دستورات دین مسلمانان در روز عید، مناسک و اعمالی را انجام می دهند، هر یک عاملی است برای اتحاد و همدلی مذاهب مختلف اسلامی.

عضو هیات علمی و مدیر گروه معارف قرآن و حدیث دانشگاه معارف اسلامی، تصریح کرد: با دقت در این گونه اعمال، اهمیت و تأکید دین اسلام بر امت واحده بودن آشکار می­ گردد؛ در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمده است که در روز عید فطر ملائکه الهی از سوی خدا به زمین گسیل داده می­شوند و به مسلمانان اینگونه خطاب می­کنند که: اى امّت محمّد! به سوى پروردگار کریم بیرون شوید که او پاداش فراوان دهد و گناهان بزرگ را بیامرزد و خدا مى‏ فرماید: اى بندگان من! از من بخواهید که به عزت و جلال خودم سوگند که امروز در این اجتماع خویش، هر چه براى دنیا وآخرت خود بخواهید عطا مى‏ کنم. (امالی شیخ مفید، ص 232)

وی عنوان کرد: از مطالعه تاریخ اسلام دانسته می­ شود سنت پیامبر صلی الله علیه و آله در روز عید فطر بر تشکیل اجتماع امت اسلامی دلالت دارد؛ از این رو بنابر منابع شیعی و اهل سنت، پیامبر در چنین روزی، نماز عید را در مسجد و زیر سقف نمی­خواندند، بلکه به فضای باز می ­آمدند و جمعیت مسلمانان با حضرت همراه می ­شدند.

وی اضافه کرد: اقامه نماز در روز عید جلوه باشکوهی از وحدت مردان و زنان مسلمان به نمایش می­گذارد؛ در چنین یوم الله با عظمتی است که همه رو به قبله واحد و در تبعیت از پیامبری واحد، حمد و ثنای الهی را به جای می­آورند و بر آستان دوست سر به سجده می ­نهند.

حجت الاسلام منصوری، اذعان داشت: بیشتر مفسران شیعه و سنی معتقدند بر اساس آیه "وَ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداكُمْ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُون"‏ (بقره: 185)، مراد از «لتکبروا الله» تکبیر گفتن بعد از ماه رمضان است، این مهم در شب و روز عید فطر از سوی مسلمانان جهان انجام می شود، یکی از اسرار این دستور الهی همان اتحاد و وحدت است.

وی اضافه کرد: در حقیقت با اعلان این شعار، بر اصل توحید که اولین اصل از اصول دین همه ادیان آسمانی و دین اسلام است تأکید می شود و تکرار این شعار بعد از نمازهای شب و روز عید فطر، دعوتی است بر اعتصام بحبل الله که رمز نجات و پیروزی اسلام بر کفر است، از این رو در آیه 64 سوره آل عمران آمده است: "تَعَالَوْاْ إِلىَ‏ كَلِمَةٍ سَوَاءِ  بَيْنَنَا وَ بَيْنَكمُ‏ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لَا نُشرْكَ بِهِ شَيْئا".

وی در پایان تاکید کرد: همانگونه که مسلمان و مظلومان جهان در روز قدس که جمعه آخر ماه مبارک رمضان است ندای وحدت سر می­ دهند،  اجتماع مسلمانان در نماز عید فطر نیز می ­تواند عامل جلوگیری از تفرقه در میان امت های اسلامی و اتحاد آنها در برابر مستکبران جهان باشد.
 
انتهای پیام/
 
 
 
https://taghribnews.com/vdciwuawvt1a352.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی