تاریخ انتشار۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱:۰۹
کد مطلب : 592891
عالم اهل کشور توگو در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

اخلاص در نیت و اراده در عمل راه رسیدن به «وحدت» است

تلاش برای رسیدن به تقریب در حالی جریان دارد که پدیده نزاع و تفرقه همواره جزو پدیده های رایج در ارتباطات ملت ها با یکدیگر به شمار می آید و ملت های مسلمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
اخلاص در نیت و اراده در عمل راه رسیدن به «وحدت» است
تیبا احمد امام مسجد شهر لومه در کشور آفریقایی توگو در گفت و گو با تقریب، با تاکید بر این امر که تفکر وحدت اسلامی با وجود داشتن سابقه طولانی چندان در میان طیف های مختلف مسلمان اعم از شیعه و سنی شناخته شده نیست، گفت: با وجودی که منادیان به وحدت تلاش زیادی را برای کم کردن اختلافات میان مسلمانان به جریان انداخته اند اما این تلاش ها را تنها به فروع و آداب ظاهری در روند ارتباطات میان خود منحصر کرده اند.

تیبا احمد ادامه داد: برخی از منادیان به تقریب در واقعیت، اعتقادی به امکان ایجاد نزدیکی در اصول و ارزش های مشترک میان مسلمانان ندارند و از این رو نمی توان تلاش آنها را برای نفوذ در اذهان پیروان شیعه و سنی خیلی نتیجه بخش دانست. زیرا برای ایجاد وحدت نخست باید تقریب واقعی را باور داشت و سپس برای اجرای آن اقدام نمود.

او با اشاره به اینکه وحدت اسلامی هدفی متعالی است، ادامه داد: بنابراین این هدف همچون دیگر اهداف والا به آسانی به دست نمی آید. تردیدی وجود ندارد با وجود طیف اختلافات قومی و دینی میان مسلمانان، موانع و سختی های بسیاری در راه رسیدن به اتحاد وجود خواه داشت اما مهم آن است کسانی که در راه ایجاد وحدت گام بر می دارند در رویارویی با این موانع دچار دلسردی، سرخوردگی، سستی و ناامیدی نشوند.

تیبا احمد همچنین افزود: تلاش برای رسیدن به تقریب در حالی جریان دارد که پدیده نزاع و تفرقه همواره جزو پدیده های رایج در  ارتباطات ملت ها با یکدیگر به شمار می آید و ملت های مسلمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر مسلمانان شامل شیعه و سنی به این نکته توجه داشته باشند و آن را مبنای بحث و اساس کار خود قرار دهند و درباره آن توافق کنند، می توانند با کمک به یکدیگر موانع تفرقه و اختلافات را آسیب شناسی کرده و برای برانداختن آنها طرح تازه ای ایجاد نمایند.

او با تاکید بر اینکه مسلمانان باید با شناخت و تسلط فکری در چارچوب قران کریم و سیره پیامبر در مسیر ایجاد وحدت اقدام کنند، تصریح نمود: اختلاف و نزاع هر چند ریشه دار و سهمگین است اما اخلاص در نیت و اراده در عمل همراه با دور اندیشی و ایمان به نصرت الهی، می تواند  همگان را در این راه طولانی همراهی و استوار کند.
 
https://taghribnews.com/vdcb95bs8rhb9wp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما