تاریخ انتشار۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۳:۱۲
کد مطلب : 592892
عالم اهل کشور آفریقایی بنین در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

وحدت را نباید تنها به عامل تفاوت های دینی تقلیل داد

برای کمک به ایجاد وحدت نباید آن را تنها به عامل تفاوت های دینی تقلیل داد بلکه باید ابعاد سیاسی و اجتماعی و تاریخی را هم در بررسی پدیده اختلاف در نظر گرفت.
وحدت را نباید تنها به عامل تفاوت های دینی تقلیل داد
لوال فافانا امام مسجد شهر کوتونو در کشور آفریقایی بنین در گفت و گو با تقریب به نقش سیاست در شکل گیری اختلافات میان ملت های مسلمان اشاره کرد و اظهار داشت: بی تردید مهمترین عاملی که در شکل گیری و دامن زدن به اختلافات، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، عامل سیاست است و نه مذهب. امری که سبب می شود سیاستگذاران در کشورهای اسلامی ذیل اهداف خاصی که در عرصه سیاست دنبال می کنند، وجود این اختلافات را در راستای کمک به تحقق این اهداف بدانند.

لوال فافانا ادامه داد: برای کمک به ایجاد وحدت نباید آن را تنها به عامل تفاوت های دینی تقلیل داد بلکه باید ابعاد سیاسی و اجتماعی و تاریخی را هم در بررسی پدیده اختلاف در نظر گرفت. زیرا تک بعدی دیدن مساله تقریب روند ایجاد آن را با با ناکامی و عدم توفیق رو به رو ساخته و خواهد ساخت از این رو باید با جامع نگری و نیز عمل جامع با این موانع مبارزه کرد.

او با بیان اینکه با چنین نگرشی است که فعالان پژوهشی مسلمان نمی توانند به درستی موانع وحدت را ریشه یابی کنند،تصریح نمود: توجه به هر یک از ابعاد گوناگون دخیل در ایجاد نزاع میان ملت های مسمان و غفلت از دیگر ابعاد، امکان تحقق تقریب را بسیار دور و دراز و کار را بسیار سخت و دشوار خواهد کرد.

لوال فافانا همچنین افزود: از این منظر باید تفرقه و نزاع میان شیعه و سنی را با این ماهیت و حجم گسترده جاری، یک موضوع سیاسی- تاریخی و مذهبی درنظر گرفت و نه صرفا یک مساله مذهبی. چنان که همواره در طول تاریخ موضوعات سياسي و اجتماعي مانعي مهم در مسير همبستگی مسلمانان بوده و نقش بسياري در تفرقه ميان مسلمانان داشته است. از جمله این موانع سياسي همگرایی و اتحاد مسلمانان می توان به قوم گرايي، ملی گرایی، استبداد، جهل و نا آگاهي، اختلافات فرهنگي، تکیه به بيگانگان و اختلافات سياسي حکومت ها اشاره داشت.

به گفته لوال فافانا اين موانع بايستي مورد شناسايي و رصد دقیق همه فعالان و علمای مسلمان قرار گرفته تا بتوان ريشه هاي اختلاف را در جهان اسلام خشکاند.  
 
https://taghribnews.com/vdccoiqpi2bqo48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما