تاریخ انتشار۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۹:۳۹
کد مطلب : 592973
رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان در گفت‌وگو با تقریب:

هدف غرب از «ایران هراسی» قطع روابط عادی میان ایران و کشورهای جهان اسلام است

«طلال عتریسی» رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان خاطر نشان کرد: هدف از ایران هراسی و تحریک علیه این کشور، قطع روابط عادی میان ایران و کشورهای جهان اسلام بوده است، اما پس از گذشت سال‌های طولانی از محاصره و تحریم مشخص شد که هیچ یک از این سیاست‌های غرب هیچ نتیجه‌ای دربرنداشته است.
هدف غرب از «ایران هراسی» قطع روابط عادی میان ایران و کشورهای جهان اسلام است
«ایران هراسی» یکی از روش‌هایی است که دشمنان امت اسلامی در چند دهه اخیر برای ایجاد تفرقه و به ضعف کشان جهان اسلام از آن بهره برده‌اند.

ایجاد این شبهه که جمهوری اسلامی ایران خطری برای کشورهای منطقه به شمار می‌رود، سخن جدیدی از سوی استکبار جهانی نیست و این درحالی است که ایران اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب دست یاری خود را به سوی مستضعفان جهان دراز کرده و از هیچ اقدامی در حمایت از کشورهای ضعیف و یا مورد ظلم منطقه و در راس همه آنها فلسطین اشغالی و قدس شریف مضایقه نکرده است.

از آنجا که هدف اصلی دشمنان اسلام، به ضعف کشاندن کشورهای مسلمان و به حاشیه راندن عموم مسلمانان در همه جهان است، به نظر می‌رسد، میان واژه «ایران هراسی» و پدیده‌ای به نام «اسلام هراسی» ارتباط مستقیم وجود دارد.


در همین رابطه خبرنگار حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب با «طلال عتریسی»  تحلیلگر سیاسی و رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان به گفت‌وگو نشسته است.

طلال عتریسی در این باره اظهار داشت: با توجه به مهاجرت شماری از مسلمانان از کشورهای مختلف به اروپا، اسلام هراسی یک پدیده قدیمی است.

وی تصریح کرد: «اسلام هراسی»، یک پدیده اروپایی است و به اهرم فشار سیاسی و به طور خاص در دستان گروه‌های راست‌گرا تبدیل شده است به طوری که مسلمانان را مسئول بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، خشونت و موارد مشابه می‌‌دانند.

عتریسی درباره ریشه‌های «اسلام هراسی» اظهار داشت: چندین عامل، بحران اسلام هراسی را تشدید کرده است. عامل نخست افزایش مسلمانانی است که طی سالهای گذشته به اروپا مهاجرت کرده و در محله‌های خاص خود به سکونت پرداختند و روابط متعدد هماهنگ با هویت اسلامی خود برقرار کردند.

وی ادامه داد: عامل و سبب دیگر، عامل خارجی است، گروه‌های خشونت‌طلب اسلامی مانند داعش و غیره که از زمان حوادث یازدهم سپتامبر 2001 میلادی به اقدامات تروریستی وانفجارهای دیگری در پایتخت‌های اروپایی دست زدند و در نتیجه به خطر واقعی تبدیل شدند.

این تحلیلگر مطرح لبنانی افزود: موضوع دیگر، خطر جمعیتی داخلی است، چرا که جمعیت مسلمانان در حال افزایش است و موضوع دیگر، خطر سیاسی و امنیت خارجی است، زیرا گروه‌های افراطی صرف نظر از ارتباطات خود با طرف‌های بین‌المللی و خارجی در مناطق مختلف خاورمیانه و اروپا فعالیت می‌کنند.

وی در ادامه توضیح داد: بنابراین هدف از پروژه «اسلام هراسی»، تبدیل اسلام به یک خطر و دشمن است و این مسئله در حقیقت پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی رخ داد، پس از آنکه خطر قرمز پایان یافت، و برخی گفتند خطر سبز، خطر آینده است، و خطر سبز از نظر آنها، خطر «اسلام» است.

عتریسی  ادامه داد: هانتینگتون درباره این موضوع، با عنوان برخورد یا جنگ تمدن‌ها سخن گفته است. درنتیجه این مقدماتی بود که منجر به «اسلام هراسی» شد که تا حدودی متفاوت از موضوع «ایران هراسی» است.

وی درباره «ایران هراسی» و اهداف غرب از پیشبرد این پروژه به تقریب گفت: «ایران هراسی» یک پروژه غربی بین‌المللی است که تمام کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آن را به پیش برده‌اند، پروژه‌ای که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد، زیرا این انقلاب، معادلات آنها را برهم زد و ایران را با پیشرفت همراه کرده و از تبعیت و دنباله‌روی از غرب به یک کشور مستقل، نه فقط مستقل بلکه با هویت اسلامی تبدیل کرد، از اینجا اختلافات با ایران آغاز شد.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان خاطرنشان کرد: امروز به صورت اساسی میان «ایران هراسی» و برنامه هسته‌ای آن ارتباط برقرار می‌کنند و با این ادعا که برنامه هسته‌ای ایران، نظامی است به تحریک و هراس افکنی درباره ایران می‌پردازند.

«ایران‌هراسی» پروژه‌ای در راستای «اسلام ستیزی»  
وی ادامه داد: همچنین بین «ایران هراسی» و حمایت این کشور از جنبش‌های مقاومت ارتباط برقرار می‌کنند. جنبش‌هایی که غرب آنها را تروریستی قلمداد می‌کند و به این دلیل و بهانه، به تحریم و محاصره ایران پرداخته تا مانع پیشرفت ایران و روابط عادی و حسنه آن با کشورهای منطقه و کشورهای جهان شود، این در حالی است که ایران همواره تاکید کرده هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای و راکتورهایی با کاربرد نظامی نیست، اما غرب آن را باور نمی‌کند و خواهان آن است تا ایران دشمن باقی بماند و از آن برای تحریک سیاسی به عنوان اینکه «اسلام» دشمن است، بهره‌برداری کند و این با پروژه «اسلام هراسی» غرب همخوانی و انسجام دارد.

عتریسی تاکید کرد: هدف از «ایران هراسی» و تحریک علیه این کشور، قطع روابط عادی میان ایران و کشورهای جهان اسلام بوده است، اما پس از گذشت سال‌های طولانی از محاصره و تحریم مشخص شد که همه این سیاست‌های غرب هیچ نتیجه‌ای دربرنداشته و ما امروز شاهد تفاهمات جدید و مهمی میان پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران هستیم که نتیجه بخش و مفید است و پروژه «ایران هراسی» را مختل می‌کند.

وی افزود: چنین تفاهماتی طرح‌ها و نقشه‌های غرب را بی‌اثر می‌کند و چشم اندازهای جدیدی را در تمام سطوح به روی ملت‌های منطقه می‌گشاید و توسعه مشترک، دفاع، اقتصاد، امنیت و تجارت را میان کشورهای منطقه تقویت می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه چنین تفاهمات و همکاری این است که غرب خود را خارج از معادلات خواهد دید، زیرا تفاهم میان کشورهای منطقه، آن را به منطقه‌ای قدرتمند تبدیل می‌کند و غرب قادر به انجام کاری علیه چنین تفاهماتی نخواهد بود.
 
https://taghribnews.com/vdccmiqp12bqoo8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما