تاریخ انتشار۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱:۲۳
کد مطلب : 593710
فعال مدنی اهل نیجریه در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

برای تحقق وحدت ابتدا باید مسیر آن تعیین شود

بزرگان دینی باید با ایجاد آگاهی در میان اقشار مردم آنها را به ایجاد وحدت دروني و حفظ آن راهنمایی کنند.
برای تحقق وحدت ابتدا باید مسیر آن تعیین شود
شیخ ابراهیم ایارک رییس سازمان رفاه زوار مسلمان در استان ادو کشور نیجریه در گفتگو با تقریب به اهمیت نقش نخبگان و علما و بزرگان مسلمان در تقویت حرکت های وحدت بخش اشاره کرد و اظهار داشت: این یک واقعیت غیر قابل انکار است که بزرگان و اندیشمندان در روند تعیین رویکردها و ایجاد ابتکار عمل در میان جوامع نقش مهمی دارند. نقش آنها در فرایند اصلاحی و به جریان انداختن اقدامات وحدت آفرین هم در قامت مجریان طرح وحدت و همگرایی موقعیت خطیری عهده دار هستند.

شیخ ابراهیم ایارک با بیان اینکه منظور از بزرگان و پیشتازان در اين مسیر، رهبران جوامع ‏ اسلامي، علما، روحانيان و نخبگان اندیشمند است، افزود: این جریان برای به جریان انداختن هر نوع اقدام اصلاحي، نقش نخست و مهم را به خود اختصاص داده اند و در حقیقت نیل به هدف وحدت از طریق اقدامات این گروهها ممکن می شود.

او ادامه داد: برای تحقق وحدت ابتدا باید مسیر آن تعیین شود. این مسیر از دو راه تعیین می شود؛ یکی توجه بر عناوین و مفاهیم مشترک سیاسی و مذهبی و دیگری برانگیختن موج حرکت های مردمی و اصلاح طلبانه برای ایجاد همبستگی. یعنی باید از طریق ایجاد آگاهی از سوی اندیشمندان و رهبران دینی و سیاسی، توده های مردمی برای رسیدن به وحدت بسیج شوند.

شیخ ابراهیم ایارک با تاکید بر اینکه پیگیری یک شيوه مقابله شامل شیوه های مسالمت ‏آميز و يا سخت نيز از ديگر رویکرد های رسیدن به اتحاد به شمار می آید، تصریح کرد: بزرگان دینی باید با ایجاد آگاهی در میان اقشار مردم آنها را به ایجاد وحدت دروني و حفظ آن راهنمایی کنند. راهبرد مهم و اصلی براي ایجاد اتحاد ابتدا در پیش گرفتن شيوه مبارزه مسالمت‏ آميز و در صورت ناکامی این روش، روش های جدی تر است.

او همچنین اظهار داشت: همه این اقدامات برای رسیدن به وحدت باید در یک چارچوب کلی ترسیم شود. یعنی دستاوردها و برنامه های بعدی پس از ایجاد همبستگی، ملت های مسلمان باید پيامد و دستاوردها را با دقت مشخص نمایند.  در صورت ایجاد وحدت اجتماعی، دینی و سیاسی در جهان اسلام می توان امیدوار بود یک دولت بزرگ اسلامی تشکیل شود. یعنی هدف اصلی دین اسلام مبنی بر دوستی، برادری و پیوند تنگاتنگ همه مسلمانان زیر سایه این دولت بزرگ و فراگیر محقق می شود.
 
https://taghribnews.com/vdccs1qpx2bqom8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما