تاریخ انتشار۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۳:۱۴
کد مطلب : 593712
اندیشمند اهل اوگاندا در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

راهکارهای ایجاد صفوف مشترک در میان مسلمانان

علما و بزرگان برای ایجاد صفوف مشترک به ترویج و توسعه راهکارهای گسترده ای روی آورده اند؛ همچون شیوه های معتدلانه و استفاده از همه ابزارهای علمی، دیدارها و نشست های هم اندیشی
راهکارهای ایجاد صفوف مشترک در میان مسلمانان
اشرف موالا، سخنگوی شورای مسلمانان اوگاندا در گفتگو با تقریب، اندیشه وحدت و همبستگی دینی و اجتماعی را از مهم ترین مفاهیم در دین اسلامی می داند و می گوید: علما و بزرگان و نخبگان دینی دامنه شمول اتحاد و تقریب را فراگیر دانسته و تلاش می کنند تا همه مسلمانان را در راستای وحدت و  بر اساس اصول مشترک انسانی و اسلامی هدایت کنند و در این مسیر، از همه شعائر برای ایده وحدت خواهی بهره می برند. به همین دلیل کوشیده اند تا اتحاد میان مسلمانان و مستضعفان در هر مرام و مذهبی که هستند تحقق پیدا کند و اهداف اصلی اسلام از جمله وحدت کلمه مسلمین، اتحاد کشورهای اسلامی و در سطحی بالاتر اتحاد میان دولت های مسلمان در سراسر جهان ممکن شود.
 
اشرف موالا در ادامه افزود: بزرگان و رهبران دینی در مسیر تلاش برای ایجاد وحدت هشدار می دهند که دشمنان و مخالفان وحدت برای این که از وحدت اسلامی، مفهومی غیر منطقی و ناممکن بسازند آن را زیر سایه اتحاد مذهبی می برند تا این حرکت در قدم اول با شکست مواجه شود. تردیدی وجود ندارد که منظور نخبگان و علمای اسلامی از وحدت اسلامی، منحصر کردن مذاهب به یک مذهب و یا توجه صرف به مشترکات مذاهب و طرد افتراقات آنها نیست؛ امری که نه منطقی است و نه ایده آل. بلکه هدف بزرگان، جمع شدن مسلمانان در یک صف در برابر دشمنان مشترک است.

او همچنین اظهار داشت: علما و بزرگان برای ایجاد صفوف مشترک به ترویج و توسعه راهکارهای گسترده ای روی آورده اند؛ همچون شیوه های معتدلانه و استفاده از همه ابزارهای علمی، دیدارها، نشست های هم اندیشی با استفاده از مؤسسات تقریبی با هدف ایجاد درک و نگاه به مذاهب اعتقادی، فقهی و تربیتی به عنوان شیوه های گوناگون اجرای اسلام.

به گفته اشرف موالا همچنین در روند این تلاش ها مبارزه با جریان ها و گرایش های فکری افراطی و تندرو که با کتاب و سنت تعارض دارند، باید در دستور کار کسانی قرار گیرد که برای تحقق وحدت گام بر می دارند. زیر سایه این تلاشهاست که ملت های مسلمان از هر فرقه و مسلکی می توانند با تکیه به همبستگی میان خود و تحت لوای لا اله الا الله و توحید کلمه به وحدت آرمانی دست یابند.
 
https://taghribnews.com/vdcezx8nwjh8ofi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما