تاریخ انتشار۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۵:۲۸
کد مطلب : 593716
اندیشمند اهل آفریقای جنوبی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

ایجاد سد قوی در برابر دشمنان در گروی تکیه به اشتراکات اسلامی است

اگر تلاشهایی که در مسیر رسیدن به وحدت صورت می گیرد، با اهداف سیاسی آمیخته شود، نتیجه بخش نخواهد بود
ایجاد سد قوی در برابر دشمنان در گروی تکیه به اشتراکات اسلامی است
نعیم جناح، عضو موسسه تحقیقاتی آفریقا-خاورمیانه واقع در کشور آفریقای جنوبی در گفتگو با تقریب، معنا و مفهوم تقریب را مورد توجه قرار داده و اظهار داشت: تقریب به معنای سعی بزرگان و نخبگان دینی برای کم کردن اختلافات و همسو کردن پیروان مذاهب اسلامی است و  با هدف نزدیک کردن اهل شیعه و سنی به یکدیگر و از بین بردن اثر توطئه دشمنان پایه گذاری شده است.

نعیم جناح با بیان اینکه اگر تلاشهایی که در مسیر رسیدن به وحدت صورت می گیرد، با اهداف سیاسی آمیخته شود، نتیجه بخش نخواهد بود، افزود: از هنگامی که تفکر وحدت شیعه و سنی و نزدیکی مذاهب اسلامی در دهه های پیشین احیا شد، گروه های مختلفی از موافقین و مخالفین در برابر آن قدم علم کرده اند. این در حالی است که برخی دستیابی به چنین اتحاد و همگرایی را غیر ممکن دانسته اند. چنان که برخی آن را نقشه دشمنان دانسته و برخی آن را فریب مذهب رقبا عنوان کرده اند. اما در این میان نیز گروه دیگری بوده اند که نه تنها اجرای آن را امکان پذیر دانسته بلکه الزامی می دانند.

او با اشاره به اینکه برخی دیگر هم اندیشه تقریب و وحدت را یک تاکتیک سیاسی می دانند، افزود: این رنگارنگی اعتقادات و تفکرات میان دسته های مختلف مردمی، نشان دهنده وجود طبیعی اختلاف نظر است که برخی مواقع به دلیل شرایط متفاوت رشد و تربیت انسانها بوده و برخی مواقع نتیجه آموزش متفاوت میان آنها بوده است. حال آن که با وجود تعدد مذاهب و تفاوت هایی که میان اجتهادات علما در مذاهب گوناگون جریان دارد، می توان در بسیاری از اصول اعتقادی و کلامی و فروعات فقهی و تعالیم اخلاقی آنها اشتراکات فراوانی را نیز می توان مشاهده نمود.

نعیم جناح با بیان اینکه اگر این اصول و ارزش های مشترک مبنای وحدت و همفکری مذاهب قرار گیرند راه را به سوی توسعه مشترکات در امور جزئی تر نیز باز خواهد کرد، ادامه داد: اجتماع حول محور این اشتراکات نه تنها سبب نزدیکی بیشتر میان پیروان مذاهب مسلمان شده و اتحاد میان آنها را محکم می کند بلکه از گروه های متعدد اسلامی که از یکدیگر دور شده اند، یک نیروی هماهنگ و قوی خواهد ساخت که از تجاوز دشمنان به حق و حقوق مسلمانان جلوگیری خواهد کرد.
 
https://taghribnews.com/vdcizpawqt1a3y2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما