تاریخ انتشار۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۷:۴۸
کد مطلب : 593719
عالم اهل گرجستان در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

اگر وحدت در راه حق شکل گیرد، متعالی و آرمانی است

عالم اهل گرجستان تاکید کرد: وحدت و انسجام میان مسلمانان از ضروری ترین موضوعات در جهان اسلام است.
اگر  وحدت در راه حق شکل گیرد، متعالی و آرمانی است
خاوید قربانف امام مسجد جامع امیرالمومنین در شهر مارنئولی گرجستان در گفتگو با تقریب، همزیستی مسالمت آمیز را یکی از اصول بدیهی در تنظیم روابط میان انسان ها و ملت های مسلمان می داند و می گوید: این همزیستی در عرصه های متعدد قابل شکل گیری است. نخستین عرصه ایجاد وحدت و همزیستی در سطح ملت های مسلمان است. بدون تردید تداوم حیات مقتدرانه مسلمانان در همه دوره ها به وجود وحدت و پیوند میان مسلمانان گره خورده است.

خاوید قربانف  با بیان اینکه قرآن کریم از محورهای اشتراک و وفاق همه جریان های متعدد مسلمان است، افزود: خداوند متعال در آیات بسیاری مسلمانان را به پرهیز از اختلاف و تفرقه نهی کرده است. دین اسلام معتقد است وحدت، گشاینده بسیاری از گره های میان ملت ها و حکومت های اسلامی است و در عین حال مورد قبول همه مذاهب اسلامی به شمار می آید.

او در ادامه وحدت و انسجام میان مسلمانان را از ضروری ترین موضوعات در جهان اسلام دانست و اظهار داشت: اهمیت وحدت به اندازه ای است که حیات ملت های مسلمان به شکل گیری این ارزش متعالی در اسلام گره خورده است. به ویژه که اهمیت این مساله در شرایط کنونی به دلایل بسیاری به بالاترین سطح رسیده است. از جمله آنکه برخی از کشورهای غیر مسلمان به دسیسه چینی علیه همزیستی مسلمانان می پردازند، از طرف دیگر عدم احساس مسئولیت مسلمانان نسبت به همدیگر و نیز فتنه افکنی و اقدامات خشونت بار توزانه دسته جمعی و بی تفاوتی مجامع بین المللی باعث شده همبستگی و اتحاد در جهان اسلام بیش از هر وقت دیگری ضروری شود.

خاوید قربانف  با بیان اینکه جداسازی و مرزبندی هایی که میان کشورهای اسلامی به وجود آمده نتیجه چنین فضایی است، ادامه داد: از منظر قرآن کریم، هر گونه همبستگی و همگرایی، ارزش ذاتی نداشته و آرمانی نیست؛ بلکه مبنا و هدف مقدس است که وحدت و همگرایی را حاوی ارزش و بار مثبت می کند. به این مفهوم که اگر  وحدت در راه حق شکل گیرد، مساعد و آرمانی است و تک تک مسلمانان باید برای رسیدن به آن تلاش کنند و پس از به وجود آوردن آن، نیز در حفظ آن تلاش کنند اما اگر وحدت در راه هدفی شوم و باطل ایجاد شود، مضر است و از میان بردن چنین وحدتی بر همه ضروری است.
 
https://taghribnews.com/vdcb8fbs9rhb9zp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما