تاریخ انتشار۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۸:۵۲
کد مطلب : 594240
محقق موریتانیایی در گفت وگو با تقریب:

اصل وحدت بر اساس بحث و پذیرش علمی شکل می گیرد

محقق موریتانیایی تاکید کرد: همه ملت های مسلمان باید در برهه کنونی، خود را دوست و برادر دینی ببینند و نه رو در روی یکدیگر.
اصل وحدت بر اساس بحث و پذیرش علمی شکل می گیرد
دکتر جعفر محمد ، نویسنده و محقق موریتانیایی در گفتگو با تقریب به وجود فرقه های متعدد در اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: ملت های مسلمان در حالی با تکثر و تعدد فرقه ها و گروههای متعدد رو به رو هستند که برخی تصور می کنند تقریب مذاهب و همگرایی به این مفهوم است که همه مسلمانان از منظر اعتقادی باید متحد و یکپارچه شوند یعنی هیچ کدام از پیروان مذاهب نباید دچار دوگانگی و اختلاف شوند. از منظر این دسته، همه مسلمانان باید در آیین های عبادی و همه اصول و فروع دین و حتی نحوه تعامل با یکدیگر به طور یکسان بیاندیشند و عمل کنند.

وی با بیان اینکه این تصور اشتباه نه امکان اجرا دارد و نه عقلانی است، افزود: برای این امر باید چارچوب مذهبی ایجاد و لایه های زیرین و سطحی از یکدیگر جدا شود. به این ترتیب در سطوح زیرین، اعتقادات مشترک همه مسلمانان مانند خدای واحد، قران کریم و مشی رسول اکرم (ص) مبنای تعامل و همسویی ملت های مسلمای باشد. اما در سطوح روبنایی می توان تفاوت ها در آیین عبادی، نحوه تعاملات، فرهنگ و آذاب و رسوم و جدایی مرزهای جغرافیایی و همچنین اصول فرعی مذاهب را پذیرفت. این در حالی است که اگر اختلافات مذهبی را به سطوح زیرین مرتبط بدانیم، طبیعی است که تفرقه و درگیری به وجود می آید. اما اگر امور زیرین را مختصات مشترکی بدانیم که همه به آنها تکیه دارند، در آن صورت می توان نسبت به حل و فصل اختلافات مسائل فرعی امیدوار بود.

دکتر جعفر محمد  به راه حل های ایجاد نزدیکی میان ملت های مسلمان اشاره کرد و افزود: همه ملت های مسلمان باید در چنین فضایی، خود را دوست و برادر دینی ببینند و نه رو در روی هم. آنها علاوه بر این باید در یک فضای به دور از سوءتفاهم و بدبینی تلاش کنند تا با اعتقادات فرعی مذهبی یکدیگر به درستی آشنا شوند زیرا علت دوری مذاهب از یکدیگر عدم آشنایی درست و دقیق از مبانی اعتقادی دیگری است.

او با بیان اینکه اصل وحدت بر اساس بحث و پذیرش علمی و استدلالی شکل می گیرد، ادامه داد: تنها از طریق علم و استدلال می توان با تعصبات کورکورانه مقابله کرد. از این رو علما و فعالان مسلمان باید در یک فضای آرام به تبادل اندیشه بپردازند و به نحوی گفت وگو کنند که از اهانت به اصول مذهبی دیگر جریان ها و فرقه ها جلوگیری شود.
https://taghribnews.com/vdcbaabsgrhb95p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما