تاریخ انتشار۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۵۴
کد مطلب : 594241
اندیشمند نیجریه ای در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

همه مسلمانان از یک جهان بینی و فرهنگ مشترک بهره مند هستند

طبیعی است اگر دو نفر که از منظر فکری و اعتقادی اختلاف دارند، در مقابل هم موضع گیری کرده و یکدیگر را زیر سوال ببرند تا این که یکی از آن دو بر دیگری پیروز شود، نتیجه آن جز دوری و سستی و تزلزل نخواهد بود؛ از این رو، خداوند دستور داده که مسلمانان از پراکندگی و اختلاف اجتناب کنند.
همه مسلمانان از یک جهان بینی و فرهنگ مشترک بهره مند هستند
دکتر نور محمد خالد اندیشمند نیجریه ای در گفتگو با تقریب، آموزه های کتاب قرآن درباره وحدت را مورد توجه قرار داده و اظهار داشت: یکی از ویژگی های اخلاقی که از هوای نفسانی تبعیت می کند و به وجود اختلاف در میان انسانها دامن می زند، خودخواهی است. بنابراین خداوند در آیات متعددی، توصیه به رشد و ارتقای اخلاق به مسلمانان نموده است. امری که باعث رستگاری و رسیدن همگان به درجات بالای اخلاقی می شود.

وی با بیان اینکه قرآن کریم به لزوم ایجاد جامعه اسلامی بر مبنای ارزش های دین اسلام تاکید داشته است، افزود: پروردگار متعال همچنین علاوه بر توصیه به رعایت اصول اخلاقی، مبنا و ریشه های اختلافات را هم مورد توجه قرار داده و تاکید دارد با برچیده شدن این ریشه ها هرگونه اختلاف و نزاعی به پایان راه می رسد.

او همچنین همکاری در توسعه و حفاظت اشتراکات دینی را از جمله ملزومات رسیدن به وحدت دانست و گفت: مسلمانان همه از یک جهان بینی و فرهنگ مشترک بهره مند هستند. اتحاد و اشتراک در جهان بینی، فرهنگ، سابقه تمدن، دیدگاه، اعتقادات مذهبی و آداب اجتماعی می تواند همگان را در قالب یک ملت متحد کند و توانی بزرگ به وجود آورد که کشورهای غیر مسلمان در برابر قدرت آنها تسلیم شوند.

دکتر نور محمد خالد به مفهوم نزاع اشاره کرده و گفت: طبیعی است اگر دو نفر که از منظر فکری و اعتقادی اختلاف دارند، در مقابل هم موضع گیری کرده و یکدیگر را زیر سوال ببرند تا این که یکی از آن دو بر دیگری پیروز شود، نتیجه آن جز دوری و سستی و تزلزل  نخواهد بود؛ از این رو، خداوند دستور داده که مسلمانان از پراکندگی و اختلاف اجتناب کنند.

او همچنین با بیان اینکه از منظر اسلام همه مسلمانان باید در صف واحد در برابر دشمنان قسم خورده اسلام قرار بگیرند و با همه دشمنان بجنگند، بیان داشت: انسجام و به هم پیوستگی صفوف در میدان مبارزه از اصلی ترین و مهم ترین عوامل پیروزی در برابر دشمنان است. این اتحاد و همبستگی باعث می شود که جبهه مسلمانان نه تنها در جدال های نظامی بلکه در مواجهه های سیاسی و اقتصادی نیز پیروز مطلق باشند.
 
https://taghribnews.com/vdcc00qps2bqoi8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما