تاریخ انتشار۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۸:۴۸
کد مطلب : 594244
اندیشمند اهل آفریقای جنوبی در گفت وگو با تقریب:

تفرقه مقدمه ای برای ایجاد ذلت در میان مسلمانان است

اندیشمند اهل آفریقای جنوبی تاکید کرد: اگر نکته ای در باب مفاهیم دینی، مورد قبول برخی واقع نشد، مسلمانان باید صبوری پیشه کنند و آستانه تحمل خود را بالا ببرند.
تفرقه مقدمه ای برای ایجاد ذلت در میان مسلمانان است
ابراهیم هندریکس نماینده مسلمانان در پارلمان آفریقای جنوبی در گفت و گو با تقریب، آیه «واعتصموا بحبل الله مجیعاً ولا تفرقوا...» را یکی از مهم ترین آیات قرآن کریم می داند که خداوند بر اساس آن، همه مسلمانان را به وحدت فرا خوانده است. او در این رابطه اظهار داشت: این آیه به این مفهوم نیست که همگان باید مفاهیم آیات قرآن را تنها بر اساس اجتهاد شخصی و درک و برداشت خود مورد توجه قرار دهند بلکه باید با تبادل نظر با سایرین و اندیشمندان و نخبگان دینی به وفاق در افکار برسند.

ابراهیم هندریکس در ادامه افزود: اگر نکته ای در باب مفاهیم دینی، مورد قبول برخی واقع نشد، مسلمانان باید صبوری پیشه کنند و آستانه تحمل خود را بالا ببرند. در حقیقت در مسیر بندگی و مسلمانی، حفظ وحدت و دوری از تفرقه از اجماع کامل بر سر ارزش ها و مفاهیم مهم تر است. این در حالی است که مسلمانان در عین صبوری باید مرتب برای درک آیات قرآن تلاش کنند و بکوشند و مسایل اسلامی را در پرتو قرآن تحلیل کنند. زیرا  با تبادل افکار می توان اختلاف فکر و اختلاف سلیقه را با مداراجویی پذیرفت که در نهایت باعث می شود همدیگر را تحمل کنند. چنان که میان علما و مجتهدان مسلمان، برداشت ها و فتاوای متفاوتی درباره یک نکته دینی وجود دارد اما همدیگر را تحمل می کنند و با یکدیگر تبادل نظر می نمایند.

او همچنین گفت: تاکید خداوند بر موضوع وحدت از این واقعیت نشات می گیرد که تفرقه مقدمه ای برای ایجاد ذلت در میان مسلمانان می شود. اگر مسلمانان با یکدیگر دچار اختلاف شوند و همدلی خود را از دست بدهند، توان جمعی آنان ضعیف شده و نمی توانند در مقابل قدرت دشمنان مقاومت کنند، و از نفوذ اراده آنها جلوگیری نمایند؛ به همین جهت، منجر به ذلیل شدنشان می شود.

ابراهیم هندریکس با تاکید بر ضرورت همبستگی و یکدست شدن کشورهای مسلمان گفت: در دنیای معاصر بسیاری از گروهها و فرقه‌های مختلف به نام دین پدیدار شده اند که با آموزه های خود مسیری انحرافی را گشوده اند امری که باعث اسلام هراسی و ایجاد بدبینی در میان سایرین نسبت به دین اسلام می شود. این در حالی است که مسلمانان با وحدت بین خودشان می‌توانند در مقابل سیاست اسلام ستیزی دشمنان ایستادگی کنند و جهت وحدتشان، باید استقلال سیاسی و مردم سالاری دینی و پیاده کردن احکام الهی باشد.
 
https://taghribnews.com/vdcfjjdtjw6d10a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما