تاریخ انتشار۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۳:۵۱
کد مطلب : 594915
انديشمند اهل آفریقای جنوبی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

ناآگاهی درباره تاریخ صدر اسلام منشا بدعت گذاری بوده است

با این که مسلمانان از توان گسترده انسانی، ظرفیت مادی فراوان و دیدگاه اعتقادی و فکری پیشرفته ای برخوردارند اما اگر میان بخش های مختلف جوامع مسلمان، وحدت ایجاد نشود، این مجموعه عظیم نتایج سازنده ای به دنبال نخواهد داشت
ناآگاهی درباره تاریخ صدر اسلام منشا بدعت گذاری بوده است
 ابراهیم محمد انديشمند آفریقای جنوبی در گفت و گو با تقریب، عدم فهم برخی از مسلمانان از معارف متعالی و اصلی دین اسلام را از مهم ترین دلایل ایجاد نزاع و تفرقه در میان مسلمانان دانست و اظهار داشت: این عدم درک باعث ناآگاهی و بدبینی درباره اعتقادات و احکام مذاهب اسلامی و روایات واقعی تاریخ اسلام و عدم شناخت تفکرات گروه ها و افراد دیگر می شود.

ابراهیم محمد با بیان اینکه هر فردی شخصا درک خاصی از دین اسلام دارد و  بر مبنای این درک، اصول و فروعی را مشخص می کند، افزود: این امر باعث می شود بسیاری مواقع، شناخت و آگاهی و اجتهاد فردی با دریافت های دیگران متضاد باشد و زمینه را برای دشمنی و دوری از توصیه های اسلام مبنی بر وحدت و برادری دینی فراهم سازد.
 
او در ادامه با یادآوری اینکه ناآگاهی درباره تاریخ صدر اسلام خود دلیلی برای بدعت گذاری در اسلام بوده است، ادامه داد: پیروان هر جریان دینی و اعتقادی، به طور طبیعی به اصول مذهبی خود اعتنا کرده و  نه تنها آن را برتر از سایر مذاهب می دانند، بلکه برای آن، حقانیت مطلق قائل است و به طور معمول، سایر مذاهب را از آن حقانیت دور می دانند. این در حالی است که نه تنها این امر باعث اختلاف دیدگاه می شود بلکه با ایجاد بدبینی افراطی و منحرف دانستن دیگری و با چشم حقارت نگریستن به غیر سبب بروز اقدامات ویران گر و حتی خشونت بار می شود.

ابراهیم محمد افزود: بدون تردید یکی از دلایل اهمیت همبستگی مسلمانان در این امر است که اتحاد میان مسلمانان رقم زننده  قدرتی حقیقی است که می تواند تکیه گاه محکمی برای مسلمانان، در مواجهه فرهنگی بین تمدن ها به وجود آورد. با این که مسلمانان از توان گسترده انسانی، ظرفیت مادی فراوان و دیدگاه اعتقادی و فکری پیشرفته ای برخوردارند اما اگر میان بخش های مختلف جوامع مسلمان، وحدت ایجاد نشود، این مجموعه عظیم نتایج سازنده ای به دنبال نخواهد داشت. از این رو پیش از هر اقدامی باید روی وحدت و دوری از نزاع های بی حاصل تمرکز کرد تا بتوان از ظرفیت بالقوه جهان اسلام در خدمت اهداف معنوی و انسانی استفاده کرد.
 
https://taghribnews.com/vdca6ynmm49noo1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما