تاریخ انتشار۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۵:۵۳
کد مطلب : 594917
اندیشمند اهل سریلانکا در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

هوشیاری مسلمانان توطئه دشمنان را خنثی می کند

چنان که شواهد تاریخی هم نشان داده و ثابت کرده است اگر هر ملتی بتواند در برابر دشمنان و راهکارهای پیچیده آنها برای ایجاد تفرقه، ایستادگی کرده و با هوشیاری توطئه های آنها را بی اثر سازد، می تواند در ادامه سدی غیر قابل نفوذ در برابر هجمه های بی پایان دشمنان بسازد.
هوشیاری مسلمانان توطئه دشمنان را خنثی می کند
محمد رضا رییس بخش فرهنگی مسجد دواتاگا شهر کلمبو در سریلانکا در گفت و گو با تقریب، انسان را موجودی اجتماعی و در جمع بودن او را از مهم ترین نیازهایش می داند.

وی در این رابطه اظهار داشت: بسیاری از نخبگان و متفکران علت زندگی اجتماعی انسان را در نیاز او به انس و الفت با دیگران دانسته اند و معتقدند به همین دلیل هیچ فردی در حالت عادی نمی تواند به تنهایی زندگی کند.

محمد رضا در توضیح بیشتر افزود: ویژگی های هر انسانی از منظر فردی و اجتماعی در روند ارتباطی که با بقیه برقرار می کند، شکل می گیرد. وجود تفاوت ها و اهداف و ویژگی های اخلاقی متفاوت بعضا باعث اختلاف دیدگاه میان افراد شده که می تواند زندگی اجتماعی آنها را در کنار یکدیگر در معرض تهدید قرار دهد. در این راستا پروردگار متعال دین اسلام را مبنا قرار داد و از مسلمانان خواست آن را مبنای حل اختلافات میان خود قرار دهند. از منظر دین اسلام، تلاش برای وحدت برای رسیدن به خداست و هر دشمنی در برابر آن شکست می خورد.  

او با بیان اینکه از منظر دین متعالی اسلام، اتحاد و متضاد آن نزاع و تفرقه از صدر اسلام وجود داشته است، اظهار داشت: مسلمانان از همان آغاز با عواملی رو به رو بودند که دشمنان تلاش می کردند بذر اختلاف و ناسازگاری که ریشه در تضاد منافع فردی، طبقاتی و قومی داشت، در قلوب مسلمانان بکارند. بنابراین رسول اکرم (ص) و جانشینان و پیروان حقیقی او در طول تاریخ همواره تلاش کرده اند با رجوع به ارزش های راستین اسلامی از پراکندگی مسلمانان جلوگیری کنند. این در حالی است که حتی ملت هایی که ادعای پیروی از خدا و انبیا و اولیای او را داشته‌اند به‌دلیل عدم حفظ اتحاد و همگرایی، مشمول رحمت و امدادهای الهی نشده و شکست خورده‌اند.

محمد رضا در ادامه افزود: چنان که شواهد تاریخی هم نشان داده و ثابت کرده است اگر هر ملتی بتواند در برابر دشمنان و راهکارهای پیچیده آنها برای ایجاد تفرقه، ایستادگی کرده و با هوشیاری توطئه های آنها را بی اثر سازد، می تواند در ادامه سدی غیر قابل نفوذ در برابر هجمه های بی پایان دشمنان بسازد. در غیر این صورت محکوم به شکست خواهد بود. از این رو اگر جوامع مسلمان خواهان ارتقا و پیشرفت در عرصه های متعدد تمدن، علم و صنعت و به‌طورکلی در همه زمینه های مادی و معنوی باشند، باید در حفظ وحدت خود بکوشند.
 
https://taghribnews.com/vdccs0qpm2bqoo8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما