کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نماینده مردم قصرشیرین در گفت‌وگو با تقریب:

شکل گیری روابط سازنده ایران و مصر / استراتژی جهان اسلام در مسیر تعامل است

9 خرداد 1402 ساعت 9:29

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی هم‌پیمان بودن کشورهای اسلامی با یکدیگر را حیاتی دانست و عنوان کرد: با ایجاد وحدت بین کشورهای اسلامی استراتژی جهان اسلام تقویت خواهد شد که این به نفع دنیای اسلام است.


"شهریار حیدری" عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ‌ملی مجلس شورای اسلامی با بیان این که توسعه روابط جمهوی اسلامی ایران و کشورهای مختلف به نفع ایران است، به خبرنگار حوزه پارلمانی خبرگزاری تقریب گفت: کشورهایی موفق هستند که می‌توانند با تمامی دنیا در ارتباط باشند و ارتباط با کشورهای دیگر برای جمهوری اسلامی ایران سطوح مختلفی دارد.
 
وی ادامه داد: اولین سطح این راوبط با کشورهای همسایه است، کشورهای مسلمان همسایه مانند مصر دومین سطح است ومرحله سوم ارتباط با تمامی دنیاست؛ به استثنا رژیم غاصب صهیونیستی که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.
 
نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه ایران  حاضر است با تمام کشورها تعامل داشته باشد به شرطی که کشورهای دیگرهم خواستاراین تعامل باشند، خاطر نشان کرد: مصر زمانی محور ناسیونالیستی_عربی_غیر عرب شده بود و به سبب همین تئوری بسیاری از کشورهای اسلامی از آن فاصله گرفتند. ولی اکنون مصر پذیرفته است که می تواند با دیگر کشورها ارتباط داشته باشد و جمهوری اسلامی ایران با ایجاد دفتر حافظ منافع مصر در کشورمان با مصر ارتباط غیر مستقیم داشته است.در حال حاضر دو طرف به دنبال گشترش روابط برای ایجاد برقراری ارتباطی دیپلماتیک در حد سفارتخانه هستند.
 
حیدری با اشاره به این مطلب که ایران و مصر به لحاظ جغرافیایی و سیاسی در جهان مهم و تاثیر گذار هستند، تاکید کرد: هر چقدر که کشورهای اسلامی با یکدیگر هم‌پیمان بوده و ارتباط داشته باشد و تنش بین آنها کمتر شود، استراتژی جهان اسلام تقویت خواهد شد که این به نفع دنیای اسلام است.
 
وی با بیان اینکه مصر به لحاظ همسایه بودن با سرزمینهای اشغالی نقش بسیار مهمی در کمک رسانی به مردم فلسطین دارد، تصریح کرد: استراتژی جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم غاصب اسرائیل مشخص است و همواره اعلام کرده است که حامی ملت مظلوم فلسطین است.ایران می‌تواند از طریق مصر به لحاظ حسن همجواری به حمایت بیشتر مسلمانان مظلوم فلسطین بپردازد، چون مصر کشوری قدرتمند است و اگر بخواهد با رژیم صهیونیستی مقابله کند این توانایی را دارد. لذا وظیفه تمامی مسلمانان است که از مردم مظلوم این سرزمین حمایت کنند.
 
عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ‌ملی مجلس با بیان اینکه مصر تفکرات ناسیونالیستی_عربی خود را کنار گذاشته است، از تلاش ایران برای برقراری ارتباط با مصر تقدیر کرد.
 
وی با اشاره به این واقعیت که ایران به دنبال ترویج روابط خود با کشورهای دیگر است، بیان کرد: این ارتباط ها می‌تواند به قدرت ژئوپلیتیکی و اقتصادی ما کمک کند.
 
ایران به دروازه ارتباطات با جهان تبدیل شده است
حیدری با اشاره به سفر سلطان عمان به ایران یادآوری کرد: هرچند که عمان کشور کوچکی است اما کشوری موثر در بحث نظام بین‌الملل و تحولات منطقه‌ای خلیج فارس و دریای عمان است.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: عمان در خاورمیانه نقشی مثبت و پایدار دارد. اگر به امنیت کشوری خدشه‌ای وارد شد عمان برای صلح وارد میدان می‌شود، به این خاطر نقش سازنده و مطمئنی دارد. عمان با نقش ژئوپولیتیکی که اجرا می کند به سهم خود معضل های منطقه را حل می‌کند.

انتهای پیام/
 
 
 


کد مطلب: 595029

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/interview/595029/شکل-گیری-روابط-سازنده-ایران-مصر-استراتژی-جهان-اسلام-مسیر-تعامل

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com