تاریخ انتشار۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۵۶
کد مطلب : 595215

وحدت امت اسلامی در برخی موارد تاکنون به نتیجه نرسیده است

رئیس دانشگاه امام حسین(ع) ارومیه با ابراز تاسف از اینکه وحدت امت اسلامی تاکنون به نتیجه نرسیده است و تفرقه‌ها اجازه این کار را نمی‌دهند گفت: بی‌تردید رگه‌هایی از شیطنت کشورهای فرامنطقه‌ای در این قضیه وجود دارد.
وحدت امت اسلامی در برخی موارد تاکنون به نتیجه نرسیده است
شیرزاد عباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب با اشاره به اینکه تحرکاتی که اخیرا طالبان انجام داده است قابل پیش‌بینی بود اظهار داشت: چون آمریکا به مدت 20 سال در افغانستان ماند و زیرساخت‌های این کشور را از بین برد و از یک سو نیز داعش را به وجود آورده و از یک سو نیز در پشت پرده با آنها به توافقاتی رسیدند و سپس آمریکا به تدریج از این کشور خارج شد.

وی افزود: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران با افغانستان همسایه است و کشورهای فرامنطقه‌ای به آن رفت و آمد دارند اما کشوری که باقی خواهند ماند ایران و افغانستان است و باید با حُسن همجواری با یکدیگر رفتار کنند.

رئیس دانشگاه امام حسین(ع) ارومیه گفت: هم‌اکنون کسی طالبان را به رسمیت نشناخته و متاسفانه سفارت‌خانه را در افغانستان در اختیار طالبان قرار دادند و این گروه تروریستی نیز در حال انجام تحرکاتی است و با توجه به اینکه آنها منبع درآمدی ندارند و درآمدهای آنها در آمریکا و سایر کشورها بلوکه شده، به همین سبب به تدریج رو به قاچاق سازمان‌یافته آورده تا موارد مالی خود را تامین کنند.

وی در ادامه بیان کرد: طالبان همانند آتش زیر خاکستر هستند و این ابتدای کار نیست و انتهایش نخواهد بود اما خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به صورت قاطعانه پاسخ آنها را داد تا جایی که عده‌ای از طالبان کشته و برخی زخمی شده‌اند.

عباسیان تصریح کرد: همچنین متاسفانه برخی در افغانستان با عامه مسئولان سر و کار داشته که از حکومت‌داری اطلاعی ندارند و از سوی دیگر قانون و مقرراتی که جامعه جهانی دارد را محکوم می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، طالبان به نام اسلام برخی کارها را انجام می‌دهند و از سوی دیگر متاسفانه برخی مرزها که در افغانستان و پاکستان وجود دارند مرزهای تحمیلی هستند و در طول تاریخ نیز در اثر نالایقی سران حاکم بر ایران، به اندازه یک میلیون کیلومتر مربع از وسعت ایران از شمال، جنوب و غرب کاسته شده و همین سبب شد که مرزهای بین افغانستان و پاکستان و ایران، از نظر جغرافیای سیاسی، مرزهای تحمیلی باشند و برخی از اقوام در آن سوی مرز و بخشی از اقوام در این سوی مرز مانده و این ترددات مرزی نیز پابرجا خواهند ماند.

رئیس دانشگاه امام حسین(ع) ارومیه گفت: از سوی دیگر متاسفانه طالبان جلوی رودخانه هیرمند را گرفته و حقابه کشورمان داده نمی‌شود که ناشی از این است که طالبان از چیزی سر نمی‌آورند و برخی شیطنت‌ها هم از داخل افغانستان و برخی شیطنت‌ها نیز از ناحیه آمریکا و عربستان وجود دارد.

وی افزود: بی‌تردید دشمن به دنبال تامین منافع خود است و جنگ در خانه دیگران و صلح در خانه خود را می‌خواهند و در واقع آنها همواره می‌خواهند که دیگران را درگیر کرده تا همواره منافع خود را تامین کنند.

عباسیان در ادامه با ابراز تاسف از اینکه وحدت امت اسلامی تاکنون به نتیجه نرسیده و تفرقه‌ها اجازه این کار را نمی‌دهد گفت: بر این اساس برخی مشکلات با طالبان پابرجا خواهد ماند که از عدم واگذاری حقابه هیرمند آغاز شده است اما بی‌تردید رگه‌هایی از شیطنت کشورهای فرامنطقه‌ای در این زمینه وجود دارد و بنابراین باید در مقابل آنها محکم ایستاده و آنان را سر جای خود نشاند.

وی در ادامه تاکید کرد: با این وجود خوشبختانه مسئولان جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح آگاه بوده و به آن حد از آمادگی رسیده‌اند که طالبان کاری نمی‌توانند انجام دهند.

عباسیان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در یک موقعیت جغرافیایی قرار گرفته که هم می‌تواند به عنوان فرصت و هم تهدید باشد و در این راستا بعضا تا ۲۰ کیلومتری مرزهای عراق، افغانستان و پاکستان توسط ایران تامین شده در حالی که در کشورهای اروپایی، مرز یک خیابان یا یک شهر است. 

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcezn8nnjh8owi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما