تاریخ انتشار۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۵۰
کد مطلب : 595393
حجت الاسلام کریمی نیا در گفت وگو با تقریب:

امام خمینی(ره) به عنوان یک مُصلح و انقلابی آگاه، همواره ملت را به وحدت ملی دعوت کردند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن، بیان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پرتو وحدت ملّیِ میان تمام اقوام ایرانی و وحدت اسلامی شکل گرفت؛ این انقلاب، نقشی حیاتی در بیداری امّت اسلامی داشته و اثرهای شگفت آوری را در احیای جهان اسلام و علایق و عواطف آزادی و استقلال به جا گذاشته است.
امام خمینی(ره) به عنوان یک مُصلح و انقلابی آگاه، همواره ملت را به وحدت ملی دعوت کردند
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مهدی کریمی نیا پژوهشگر حوزه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن در گفت وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و با اشاره به اندیشه تقریبی ایشان و تأثیرات این نگرش بر جهان اسلام، اظهار داشت: در طول تاریخ امّت اسلامی، همواره شخصیّت های برجسته در پی «وحدت امّت اسلامی» و «تقریب مذاهب اسلامی» بوده اند؛ مانند: شیخ شلتوت، سیّدجمال الدین اسدآبادی، اقبال لاهوری و آیت الله بروجردی؛ ولی هیچ گاه اهمیّت آن به مانند آغاز بیداری اسلامی و ظهور انقلاب اسلامی نبوده است.

حجت الاسلام کریمی نیا افزود: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پرتو وحدت ملّیِ میان تمام اقوام ایرانی و وحدت اسلامی شکل گرفت؛ این انقلاب، نقشی حیاتی در بیداری امّت اسلامی داشته و اثرهای شگفت آوری را در احیای جهان اسلام و علایق و عواطف آزادی و استقلال به جا گذاشته است.

وی ادامه داد: بنابراین، به طور طبیعی دشمنانِ این نهضت بزرگ، در پی خدشه در این رمز بزرگ برآمدند تا به انقلاب و نهضت اسلامی آسیب برسانند.

وی با اشاره به آنکه امام خمینی(ره) چه راهکاری را برای تأمین وحدت اسلامی پیش گرفتند، تصریح کرد: معمولاً نهضت های آزادی بخش و انقلاب ها از طریق تفرقه و اختلاف، بیشترین آسیب را دیدند؛ بویژه اگر رهبران این انقلاب ها از اهمیّت این امر مهم غفلت داشته باشند، امام خمینی(ره) به عنوان یک مُصلح و انقلابی آگاه، چند رویکرد را در پیش گرفتند که عبارت است از: آگاهی دادن به ملّت بزرگ ایران در اهمیّت وحدت ملّی میان تمام اقوام ایرانی، از فارس، ترک، عرب، بلوچ و تُرکمن وغیره.

وی عنوان کرد: مطرح کردن «وحدت حوزه و دانشگاه» در بحث فرهنگی، دانشگاهی و حوزوی ، مطرح شدن «وحدت شیعه و اهل سنّت» از طرف امام خمینی(ره)، در ابعاد وسیع تر، وحدت امّت اسلامی و کشورهای مسلمان از سوی امام خمینی(ره) مطرح شد.

وی در پایان تاکید کرد: ایشان بزرگترین نقطه ضعف کشورهای اسلامی را پراکندگی و اختلاف آنان می دانستند و یکی از نکات اصلی از بین رفتن تمدّن امّت اسلامی را نیز در همین نکته جستجو می کردند؛ از این رو، اندیشه های  وحدت گرای امام خمینی(ره) را می توان با عنوان «همگرایی جهان اسلام»  و «وحدت امّت اسلامی» تبیین نمود.
 
انتهای پیام/
 
https://taghribnews.com/vdcb9sbsfrhb9fp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما