تاریخ انتشار۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۹:۴۳
کد مطلب : 595456
اندیشمند مطرح مغربی در گفت‌وگو با تقریب:

اسلام سیاسی، اساس حرکت عظیم امام(ره) بود/هدف از ایران هراسی، سیطره امپریالیسم بر منطقه است

اندیشمند مطرح مغربی با بیان این که امام خمینی(ره) پایه گذار دوران جدیدی از اندیشه‌های بی‌سابقه حتی در اندیشه سیاسی اسلامی و نزاع تمدنی بودند، هدف دشمنان از ایران هراسی را ویرانی منطقه و سیطره امپریالیسم بر آن توصیف کرد.
اسلام سیاسی، اساس حرکت عظیم امام(ره) بود/هدف از ایران هراسی، سیطره امپریالیسم بر منطقه است
«ادریس هانی» اندیشمند، فعال سیاسی، پژوهشگر و نویسنده اهل کشور عربی مغرب در شمال آفریقا از جمله فعالان حوزه اندیشه اسلامی در جهان اسلام به شمار می‌رود.

وی در گفت‌و گو با خبرنگار حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب به تشریح ابعاد و تاثیرات شگرف اندیشه‌های امام خمینی(ره) و نقش بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در جهان اسلام پرداخت.

وی درباره نقش امام خمینی(ره) در آگاه سازی امت اسلام و به شکست کشاندن طرح‌ها و توطئه‌های دشمنان اسلام اظهار داشت: امام خمینی(ره) عملا نقش قابل توجه و تاریخی در جهان اسلام داشتند به طوری که می‌توان تاریخ جهان اسلام  را به پیش و پس از انقلاب اسلامی، تقسیم کرد.

هانی ادریس افزود: نقش امام خمینی(ره) تنها به پیروزی انقلاب محدود و خلاصه نمی‌شود بلکه ایشان رهبری انقلابی را برعهده داشتند که تاثیرات منطقه‌ای و بین المللی دارد.

وی ادامه داد: نقش ایشان و آگاه سازی و فرهنگ سازی توسط ایشان از دهه شصت قرن گذشته آغاز شد و این نقش آفرینی با همان آهنگی که آغاز شد تا زمان رحلتشان ادامه یافت.

این اندیشمند مغربی تصریح کرد: امام خمینی(ره) پایه گذار دوران جدیدی از اندیشه‌های بی‌سابقه، حتی در اندیشه سیاسی اسلامی و نزاع تمدنی بودند و توانستند، رهبران اندیشمند بزرگی همچون شهیدان مطهری و بهشتی و دیگران را در ایران تربیت کنند و پرورش دهند که در تحقق انقلاب فرهنگی سهم داشتند.

هانی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) شیوه‌ای از اندیشه اسلامی مبارزاتی و با مخالف ظلم و استکبار جهانی را در پیش گرفت و اسلام را در مسائل تدبیر سیاسی و مبارزه با هیمنه و نظام سلطه وارد کرد و این جوهره و اساس حرکت عظیم امام(ره) بود.

وی درباره میراث و اندیشه‌های امام خمینی(ره) و نقش ایشان در ایجاد وحدت امت اسلام اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران حالتی را به وجود آورد که می‌توان آن را دوران ژئوسیاسی جدید نامید. جنگ هشت ساله عراق علیه ایران با صف بندی و قطب بندی‌های منطقه‌ای و بین المللی همراه شد که هدف از آن منزوی کردن ایران در سطح بین المللی و سرنگونی انقلاب اسلامی بود.

این فعال برجسته فرهنگی جهان اسلام گفت انقلاب اسلامی در موضوع وحدت اسلامی بی‌نهایت ایده آل بود، اما جنگ جهانی علیه ایران و شعله‌ور کردن آتش جنگ‌های طایفه‌ای و مذهبی به دلایل ژئوسیاسی محض از سوی دشمنان، مانع تحقق آن شده است.

وی درباره نقش امام خمینی(ره) در دفاع از مستضعفان جهان گفت: عنوان «یاری مستضعفان» مهمترین عناصر و پایه‌های طرح و برنامه امام خمینی(ره) به شمار می‌رود. کلمه مستضعفان در مقابل استکبار جهانی، محور و موضوع اساسی تمام سخنرانی‌ها و بیانات امام(ره) را شکل داده بود.

هانی با بیان این که مسئله فلسطین، بخش اساسی و استراتژیک سخنرانی‌ها و گفتمان ایشان را چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی به خود اختصاص داده بود، انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، را نقطه عطف استراتژیک در راه مبارزات فلسطین پس از زمانی دانست که مسیر سازش به دنبال حذف مسئله فلسطین بود.

وی تاکید کرد: مقاومت فلسطین همچنان مدیون برنامه و طرح امام خمینی(ره) برای تکمیل ماموریت آزادی سرزمین فلسطین و پیشبرد مسیر مبارزاتی آن تا پایان است.

این اندیشمند برجسته مغربی با اشاره به حمایت ایران از مبارزات ملت فلسطین به ویژه در بخش نظامی، بیان کرد: چه بسا بسیاری از کشورها در ظاهر و همچنین در راستای بهره برداری و فرصت طلبی سیاسی، مدعی دفاع از مبارزات مسلحانه فلسطینی هستند، اما حمایتی که امام خمینی(ره) از فلسطین پایه ریزی کردند، به حدی جدی بوده که توانسته است نوعی موازنه قوا را ایجاد کند و این جوهره و اساس نزاع امروز میان غرب و ایران است و اگر ایران به حمایت خود از فلسطین پایان دهد، در آن صورت غرب به حمایت گسترده از ایران خواهد پرداخت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهداف دشمنان اسلام از ایران هراسی خاطر نشان کرد: هدف از ایران‌هراسی، منزوی کردن ایران از نظر ژئوسیاسی و ویران کردن منطقه و سیطره امپریالیسم بر آن است.

این عالم مغربی توضیح داد: هیچ نگاه پخته و عقلانی برای رفتار با رخداد ایرانی(انقلاب اسلامی) بر مبنای مثبت وجود ندارد، بلکه بر عکس، علیه این تجربه جنگ به راه انداختند و منطقه وارد وضعیت پیچیده‌ای شد که هنوز از این وضعیت خارج نشده است. تمام جنگ‌هایی را که منطقه پس از آن شاهد بوده، ناشی از ارزیابی اشتباه و موضع‌گیری نادرست و اشتباه در قبال انقلاب اسلامی بوده است.

وی در پایان تاکیدکرد: ایران هراسی منجر به زیان‌های شدید در زمینه ژئوسیاسی شده و منطق و عقلانیت سیاسی و توسعه و همزیستی و صلح جهانی را مختل کرده است.
https://taghribnews.com/vdcbssbs0rhb9ap.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما