تاریخ انتشار۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۶:۵۵
کد مطلب : 595587
اندیشمند اوگاندایی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

اتحاد براساس اشتراکات و هویت ملی، دینی و انسانی از نظر عقلانی واجب است

هر مسلمانی با تکیه بر آموزه های اصلی دین اسلام و همچنین اصول عقلانی درمی یابد که عدم همکاری و همگرایی موجب ضعف و نابودی توان مادی و معنوی مسلمانان شده، نتایج منفی و آسیب های جبران ‌ناپذیری به دنبال دارد و پایه و مبنای جامعه را تهدید می‌کند.
اتحاد براساس اشتراکات و هویت ملی، دینی و انسانی از نظر عقلانی واجب است
عبدالعزیز سنوا اندیشمند اوگاندایی در گفت و گو با تقریب، ریشه وحدت و همگرایی را در رعایت اصول اخلاقی و مشی و سیره عقلا و بزرگان دینی می داند و می گوید: عقلانیت به عنوان یکی از منابع درونی هر انسانی می تواند منشا معرفت و شناخت باشد و زمینه را برای همدلی و تفاهم و محبت و اتحاد در برابر دیگران به وجود آورد. زیرا از منظر عقلانی، نزاع و تفرقه در میان مجموعه ای از افراد که خودی به شمار می آیند، منجر به از بین رفتن فضایل اخلاقی و در ادامه زیان دنیوی و اخروی می شود و حتی امنیت وجودی آنها را تهدید می کند.

عبدالعزیز سنوا در ادامه با تاکید بر اینکه عقلانیت مهم ترین عامل تحقق منافع مادی و معنوی مسلمانان است، افزود: هر مسلمانی با تکیه بر آموزه های اصلی دین اسلام و همچنین اصول عقلانی درمی یابد که عدم همکاری و همگرایی موجب ضعف و نابودی توان مادی و معنوی مسلمانان شده، نتایج منفی و آسیب های جبران ‌ناپذیری به دنبال دارد و پایه و مبنای جامعه را تهدید می‌کند. این در حالی است که مشی و رویکرد عملی همه بزرگان دینی بر نادرست دانستن تفرقه و نزاع های غیر معقول و مبتنی بر هوا و هوس بوده است. از این رو  نخبگان و علمای دینی بر حسن وحدت مبتنی بر حق تاکید کرده اند و معتقدند رعایت و حفظ اتحاد براساس اشتراکات و هویت ملی، دینی و انسانی که پیامدهای سازنده دنیوی و اخروی دارد، از نظر عقلی واجب است. همچنین وحدت بر اساس اصول عقلانی، حفظ وحدت و همبستگی سبب باطل شدن توطئه دشمنان و بدخواهان می شود.

او در توضیح بیشتر ادامه داد: آنچه در توجه به اصول دین برای تحقق وحدت باید مورد توجه قرار گیرد این واقعیت است که وحدت الهی بر مبنای عدل و حق بوده و مراعات حق و عدالت و عمل به آن ضروری است؛ بنابراین همبستگی حق‌جویان و عدالت‌طلبان امری واجب است.

عبدالعزیز سنوا آگاهی ‌بخشی را یکی از مهم ترین راهکارها در روند حل اختلافات میان مسلمانان دانست و افزود: پروردگار متعال منبع ارزشمند سعادت دنیوی و اخروی را در وحدت همه جانبه انسانها با یکدیگر قرار داده است و آن را به‌عنوان اصلی ثابت و فراگیر و همیشگی در نظر گرفته است. از این رو مسلمانان باید دریابند  توجه به فطرت توحیدی و اصول آن سبب اتصال در دنیا و برادری انسانی در میان ملت های مسلمان خواهد شد.
https://taghribnews.com/vdcg7n9nuak9yn4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما