تاریخ انتشار۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۴:۵۶
کد مطلب : 595588
محقق و اندیشمند غنایی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

وحدت تلاشهای «وحدت ستیز» دشمنان را ناکام می گذارد

بر اساس آموزه های قرآن کریم اگر هر انسان آگاهی بر مبنای اخلاق اسلامی پرورش یابد، می تواند در کوتاه مدت به تکامل رسیده و با اختلافات موجود با دیگران با سعه صدر برخورد کند
وحدت تلاشهای «وحدت ستیز» دشمنان را ناکام می گذارد
دکتر مصطفی باجلال محقق و اندیشمند غنایی در گفتگو با تقریب می گوید روایات معتبری از پیامبر اکرم (ص) و ائمه درباره لزوم توجه به وحدت میان مسلمانان مطرح است که به برادری دینی و دوری از اختلاف توصیه می کند. او در این رابطه افزود: پیامبر بزرگ اسلام به طور صریح همه مسلمانان را به اتحاد و جماعت و پرهیز از تفرقه و پراکندگی سفارش کرده است.

دکتر مصطفی باجلال با بیان اینکه رابطه میان اعضای یک جامعه، هر فرد مسلمان را به مسائل دیگر اعضای آن جامعه حساس می کند، ادامه داد: پیامبر (ص) وحدت را مایه دور شدن عذاب و ناکام گذاشتن تلاشهای وحدت ستیزانه شیطان دانسته و تفرقه را با کفر و سرکشی از فرمان خداوند متعال برابر می داند. مطابق با روایاتی که درباره مشی پیامبر و ائمه وجود دارد، اصول اخلاقی و ارزشی برای ایجاد گرایش عمومی به وحدت یک ضرورت است و بدون توجه به این اصول بر جوامع بشری تلاش‌های مربوط به اتحاد بی‌ثمر می شود.

او همچنین گفت: بر اساس آموزه های قرآن کریم اگر هر انسان آگاهی بر مبنای اخلاق اسلامی پرورش یابد، می تواند در کوتاه مدت به تکامل رسیده و با اختلافات موجود با دیگران با سعه صدر برخورد کند. این در حالی است که مجهز شدن هر مسلمانی به تقوای فردی و اجتماعی زمینه را برای رشد و ارتقای آگاهی فراهم کرده و خود به خود وحدت را شکل می دهد. زیرا تقوا به عنوان عاملی برای بازداشتن فرد از پیروی از اصول نفسانی، ارتکاب گناه و انحراف و تشتت عمل می کند. به ویژه که تفرقه از خطرناک ترین انحرافات در دین اسلام به شمار می آید و می تواند باعث دوری افراد مسلمان و در نهایت ملت های مسلمان از یکدیگر شود.

دکتر مصطفی باجلال در ادامه تصریح کرد: بنابراین در آغاز راه، رعایت تقوا برای ایجاد همگرایی و همبستگی از همه عوامل مهم تر است زیرا می تواند مانند چتری برای سایر اصول اخلاقی عمل کند و یک زندگی همراه با دوستی و صلح را برقرار سازد. بی تردید عاقلانه ترین روش برای اتحاد مذاهب استفاده از اخلاق مبتنی بر ارزش های دین اسلام است که بیشترین انگیزه برای تقریب بین صاحب‌نظران مذاهب گوناگون را به وجود می آورد.
 
https://taghribnews.com/vdch6mnm623nwmd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما