تاریخ انتشار۲۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۸
کد مطلب : 60117
نماينده ولي‌فقيه در سيستان‌وبلوچستان:

انديشه تقریب و وحدت اسلامی باید به مراكز علمي تسري يابد

نماينده ولي‌فقيه در سيستان و بلوچستان گفت: انديشه تقریب و وحدت اسلامی و عملي شدن اين تفكر كه مورد تأكيد علماي جهان اسلام نیز هست بايد به مراكز علمي و عموم مردم در جامعه اسلامی تسري یابد.
آیت الله عباسعلی سلیمانی، امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان
آیت الله عباسعلی سلیمانی، امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان
به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) از سیستان و بلوچستان، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در گفتگو با خبرنگار تقریب اظهار داشت: بحث وحدت، اندیشه پاك برآمده از دل قرآن كریم است و در طول دوران چهارده قرن اسلامی هم در بین دلسوزان نظام بوده ولیكن همیشه بر سر راهش موانعی قرار داشته است. 

وی افزود: مخالفان جهان اسلام می دانستند اگر مسلمانان متحد شوند، قدرت‌های دیگر را پس می زنند؛ بنابراین كسانی كه پیرو استعمار انگلیس بودند، سعی می كردند در زمینه وحدت اسلامی مانع ایجاد كنند. 

امام جمعه زاهدان ادامه داد: دولت‌های دست نشانده نیز تفرقه در بین مردم را دامن می‌زدند تا بتوانند همچنان به حكومت خود ادامه دهند.
وی افزود: سیاست اختلاف اندازی را دولت‌های طاغوت در طول تاریخ داشته‌اند و در كنار اینها كسانی هم بوده‌اند كه به نگاه متعصبانه و قشری گرفتار بوده و توجهی به مصلحت مسلمانان نداشته‌اند. 

وی ادامه داد: اكنون می‌توان گفت كه دست مخالفان وحدت در جامعه رو شده و این نیست كه ندانیم از كجا فعالیت‌های ضد وحدت مسلمانان پشتیبانی می‌شود. 

نماینده رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان افزود: هم اكنون اندیشه وحدت و لزوم عملی شدن این تفكر كه مورد تأكید روحانیون و علمای روشن فكر و فهیم جهان اسلام است باید به مراكز علمی و عموم مردم هم تسری داده شود. 

وی در بیان تفاوت میان تقریب و تساهل و تسامح گفت: تقریب و وحدت مسلمانان امری است كه در قرآن كریم هم برآن تأكید شده اما در مورد اعتقادات در اسلام ، تساهل و تسامح نداریم. 

وی افزود: بحث تسامح و تساهل در اسلام در مورد مسائل اعتقادی ممنوع است، نسبت به كافر باید شدید و نسبت به مسلم باید رحیم باشیم اما در مسائل مربوط به احكام و اخلاق و... اسلام قائل به تسامح و تساهل است. 

امام جمعه زاهدان یادآور شد: پیامبر اكرم (ص) آمدند و با جامعه بت پرست مواجه شدند و توانستند به تدریج آن جامعه بت پرست را به اسلام دعوت كنند، مثلاً در مورد مسائل روزه، اسلام ابتدا می‌گوید هنگامی كه شما در وطن هستید اگر حوصله داشتید می‌توانید روزه بگیرید ولی اگر نتوانستید كفاره بدهید، بعداً می‌گوید هر كه در وطنش است باید روزه بگیرد مگر آنكه عذر شرعی داشته باشد. 

آیت الله سلیمانی ادامه داد: یعنی از یك مشی مسامحه و اصلاح تدریجی، احكام الهی در میان مردم اجرا می‌شود، نماز هم همین طور بود؛ اول می‌گوید هنگام مستی نماز نخوانید ولی بعداً مشروب را حرام كرده و با قاطعیت بحث نماز را مطرح می‌كند. 

وی اضافه كرد: از این رو تسامح و تساهل در تقریب وجود دارد و در برابر باد تند سر باید خم كرد و كله شقی را كنار گذاشت تا شكست حاصل نشود. 

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در مورد اینكه برای ترویج و تقویت تفكر وحدت در جامعه چه باید كرد، عنوان داشت: جامعه اسلامی بیشتر روی نزدیكی مذاهب اسلامی متمركز است ولی قرآن كریم فراتر از این، نزدیكی بین موحدان را هم مطرح كرده، در جایی كه اندیشه توحید در مخاطره است. 

سلیمانی افزود: در ادیان مختلف از جمله مسیحیت و یهودیت، تفكر وحدت وجود دارد اگر با اهل كتاب با زبان دین صحبت شود، به طور قطع افراد منصف و حقیقت جوی فراوانی به سمت مشتركات دینی می‌آیند.
 
وی ادامه داد: در این مسئله خشونت، كار ساز نیست، هرچند در قرآن كریم هم آمده كه خداوند به موسی و برادرش هامون (ع) می‌گوید «با زبان خوش با فرعون صحبت كنند»، بدین ترتیب حوزه وحدت، كل بشریت را در بر می‌گیرد. 

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: نیروهای تقریبی در میدان‌های مختلف مثل دانشگاه‌ها و بازار و آموزش و پرورش باید حضور فعال داشته باشند، مدافعان و باورمندان به این تفكر را باید در همه كشورهای اسلامی شناسایی كرد و با كمك آنها این تفكر را در سراسر جهان اسلام گسترش داد. 

سلیمانی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران توانسته به واسطه فعالیت‌هایش، اهمیت اسلام را دوباره به جوامع مسلمان تبلیغ و معرفی كند و باورهایی را كه به غلط پیدا شده بین مذاهب، نسبت به هم، كم رنگ كند و باورهای غلطی كه نسبت به شیعه شكل گرفته بوده را بزداید و میان فریقین، ارتباط سازنده برقرار كند. 

وی خاطرنشان كرد: دشمنان اسلام در قرن‌ها در دنیای اسلام و میان مذاهب اسلامی شبهات و ذهنیت‌های غلط را رواج دادند و امروز كشورمان توانسته بسیاری از آن باورهای غلط را از افكار پیروان مذاهب اسلامی بر طرف كند. 

امام جمعه زاهدان گفت: امروز عربستان، عالم شیعه را مقابل قرآن كریم نمی‌داند در حالی كه یك روز فكر می‌كردند كه شیعه قائل به صحیفه فاطمه (س) است نه قرآن كریم و متوجه شدند كه این درست نیست كه شیعه، امام علی (ع) را نسبت به پیامبر اكرم (ص) برتر می‌داند، این برداشت غلط را دشمنان اسلام در میان اهل سنت رواج دادند تا آنها از شیعیان فاصله بگیرند. 

وی افزود: به طور متقابل در میان شیعیان این طور تبلیغ می‌كردند كه اهل سنت مخالف اهل بیت پیامبر(ص) هستند و علاقه‌ای به ایشان ندارند اما این ذهنیت نیز امروز با كوشش جمهوری اسلامی از میان شیعیان زدوده شده است. 

وی عنوان داشت: نقش علما در روشنگری و هدایت جامعه بر بیان حقیقت و تقویت وحدت و همدلی، پرهیز از بیان سخنان غیر واقعی و بر اساس شایعات و گفتارهای غیر مستدل و مسائل قومی و مذهبی بسیار مهم است. 

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح كرد: علما و روحانیون به عنوان تابلوی گویای اسلام‌ هستند و بیان احادیث اسلامی، شیوه زندگی علمای شیعه و سنی و بیان خدمات نظام مقدس اسلامی با رویكرد تقویت، وحدت و همدلی ضروری است. 

وی افزود: دین مبین اسلام، دین وحدت، مودت و برادری و انقلاب اسلامی ایران نمونه بارزی از وحدت شیعه و سنی است كه به الگویی برای دیگر كشورهای اسلامی تبدیل شده است.
https://www.taghribnews.com/vdcefz8p.jh87zi9bbj.html
نام شما
آدرس ايميل شما