تاریخ انتشار۱۹ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۹:۲۸
کد مطلب : 603219
حجت الاسلام ایمانی پور:

دیپلماسی قرآنی منطبق با رویکرد تمدنی گام دوم انقلاب است

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیپلماسی قرآنی به عنوان یک نگاه راهبردی برای وحدت بیشتر در کشورهای جهان اسلام یاد کرد و گفت: گسترش فعالیت‌های قرآنی به توسعه همکاری با کشورهای مسلمان منجر خواهد شد و با رویکرد تمدنی در گام دوم انقلاب منطبق است.
دیپلماسی قرآنی منطبق با رویکرد تمدنی گام دوم انقلاب است
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور با ارائه گزارشی از سیاست های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای دیپلماسی قرآنی گفت: اگر به ظرفیت قرآن کریم به عنوان یکی از محورهای وحدت جهان اسلام نگاه کنیم، نگاهی عمیق ترو راهبردی تر به ضرورت اشاعه قرآن و دیپلماسی قرآنی خواهیم داشت. فعالیت های قرآنی به دلیل ایجاد همگرایی در کشورها و جوامع مسلمان، می تواند به محور اصلی در وحدت جهان اسلام تبدیل شود. حمایت از هر نوع فعالیت قرآنی می تواند به توسعه همکاری با کشورهای جهان اسلام کمک کند. از این رو در دستور کار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار دارد و اقدامات متنوعی در این خصوص پیش بینی شده و یا در دست اقدام است.

وی از برگزاری مسابقات قرآنی مشترک در کشورهای اسلامی، برپایی نمایشگاه های قرآنی، کمک به گسترش دارالقرآن ها، تولید و تامین محتوا با بهره گیری از معارف قرآنی، توسعه ترجمه های قرآن کریم و اعزام قاریان و مدرسین قرآن به جوامع هدف، به عنوان بعضی از برنامه های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یاد کرد و گفت: تلاش ما گسترش این برنامه ها و تبدیل آن به برنامه ثابت در نمایندگی ها است. مثلا به دنبال آن هستیم تا به جای برگزاری یک نوبت مسابقه قرآنی، مسابقه ای سالانه را ترتیب دهیم تا رفت و آمدهای اصولی میان ایران و کشورهای دیگر انجام شود.

ایمانی پور ادامه داد: یکی از برنامه های این سازمان، اعزام قاریانی است که نسبت به تربیت نسل جدیدی از قاریان اهتمام داشته باشند. یعنی این افراد ارتباطات اولیه را با علاقه مندان از اقشار مختلف مانند دانشجویان کشورهای دیگر برقرار کرده و آنها را ابتدا حضورا و در صورت ضرورت بصورت آفلاین یا برخط آموزش می دهند. امیدواریم با تربیت قاریان کشورهای مختلف، شاهد شکل گیری شبکه ای از قاریان در سراسر جهان باشیم.

وی افزود: دیپلماسی فرهنگی ما در خارج از کشور دارای وجوه مختلفی است. در برخی کشورها زمینه برای دیپلماسی قرآنی فراهم تر است که هفته های قرآنی مستقل، معمولا به صورت توافقی با برخی کشورهای اسلامی مانند مالزی یا اندونزی برگزار می شود. در کشورهایی مانند ترکیه که زمینه برگزاری هفته های قرآنی را دارد، نیز برنامه های مختلفی اجرا می شود. در برخی از کشورها هم رایزنان فرهنگی با طرف های بومی و حلقه های مردمی توافق می کنند تا برنامه های فرهنگی و قرآنی انجام شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه کرد: در برخی کشورها هم بدلیل غلبه فضای لائیک، اینگونه نیست و معمولا درخواست دارند تا برنامه های فرهنگی در چارچوب فرهنگ و هنر به نمایش آثار و ارائه خدمات خلاصه شود. به عبارت دیگر برخی کشورها ، ورود با رویکرد دینی را برنمی تابند و نسبت به آن حساسیت نشان می دهند و حتی می گویند اجرای برنامه های فرهنگی با رویکرد دینی ممکن است برهم زننده روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور شود.

اعزام قاری و مبلغ با همکاری شورای عالی قرآن

وی درباره هم افزایی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سایر نهادهای قرآنی برای اعزام مبلغ و قاری به کشورهای دیگر گفت: این سازمان برای اعزام قاری با سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین شورای عالی قرآن همکاری می کند. به عبارت دیگر ما هم در کنار این نهادها وظیفه اعزام قاری، به ویژه درمناسبت های تبلیغی مثل ماه مبارک رمضان داریم.

ایمانی پور تاکید کرد: البته برای اعزام نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقات رسمی، نظر کارشناسان شورای عالی قرآنی را نیز جویا می شویم تا افراد در یک تراز خوبی برای اعزام انتخاب شوند. به صورت طبیعی شورای عالی قرآن، صالح ترین مرکز برای اعزام قاری است ولی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی علاوه بر اعزام قاری، افرادی را به ویژه در ماه مبارک رمضان برای تبلیغ به کشورهای دیگر اعزام می کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گریزی هم به فعالیت های مربوط به مناسک حج زد و گفت: این سازمان کارهایی را مثل شناسایی مسئولان بعثه ها و برگزاری بعضی از همایش ها در حوزه حج قبل از برگزاری مناسک حج انجام می دهد و مجموعه ای از فعالیت ها به صورت مجازی با کشورهای مختلف انجام می شود. برخی موارد نیز در موسم حج انجام می شود. مثلا استخراج پرسش های پرتکرار که از سوی مبلغین صورت می گیرد و برای طراحی پاسخ ها و رفع شبهه ها کارهایی همچون انتشار کتاب و مقاله انجام می شود.

قرآن سوزی، بخشی از طرح اسلام هراسی است

ایمانی پور با اشاره به هتک حرمت قرآن کریم در هفته های گذشته در سوئد و دانمارک، اظهار داشت: قرآن سوزی بخشی از پروژه اسلام هراسی است. با سوزاندن قرآن می خواهند القاء کنند که این کتاب انسان ساز با آزادی مخالف است و به این وسیله از مراجعه ذهن های جستجو گر به حقایق قرآن و آشنایی مستقیم با معارف اسلام، جلوگیری کنند. هراس از جایی شروع می شود که تحریف حقایق شکل می گیرد و انسان ها تمایلی به مراجعه مستقیم و بررسی بی واسطه حقیقت، از خود نشان نمی دهند. از آنجا که دشمنان اسلام تلاش های بسیاری کرده اند که چهره اسلام در دوره های مختلف آنگونه که شایسته است، معرفی نشود، ضروری است روایت صحیح و شایسته از حقایق قرآن و اسلام در دستور کار هر مسلمان متعهد و نهاد مسئول قرار گیرد.

وی درباره عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای مقابله با اسلام هراسی و قرآن سوزی گفت: رهبر معظم انقلاب در موضوع آشنایی جوانان اروپایی با اسلام تاکید کردند که می بایست به قرآن مراجعه مستقیم شود. لذا نمایندگی های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خارج از کشور برای معرفی معارف قرآن در قالب انتشار کتاب، برگزاری نشست های منطقه ای و کشوری و تولید محتوای مناسب تلاش هایی کرده اند که به صورتی گسترده و جامع موضوع اسلام هراسی و قرآن سوزی را پوشش می دهد.

ایمانی پور اضافه کرد: اکنون نیز این سازمان پیش بینی لازم برای تهیه مصاحبه هایی با شخصیت های علمی و دینی در کشورهای دیگر را انجام داده که نتایج آن به تدریج درقالب فیلم های کوتاه به زبان های مختلف منتشر می شود. همچنین فعالیت های گسترده ای با رویکرد فضای مجازی در این زمینه شروع شده که همچنان ادامه دارد.

وی درباره بازتاب و نتیجه فعالیت های انجام شده، گفت: باید به این نکته توجه داشته باشیم که تاثیرات کارهای فرهنگی، معمولا زمان بر است و نمی توان با انجام فعالیتی، به سرعت به دنبال نتیجه آن باشیم؛ به ویژه که تهاجم طرف مقابل به صورت جدی و همه جانبه، همزمان در حال انجام است و با حمایت های گسترده ی رسانه ای پشتیبانی می شود. البته نمی خواهم بگویم که کارهای انجام شده، کافی است ولی در حد بضاعت دستگاه های فرهنگی اتفاق های خوبی افتاده است. اجازه بدهید زمان لازم بگذرد تا بتوانیم گزارش نتایج عملی را عرضه کنیم.

انتهای پیام/

     
https://taghribnews.com/vdcizpaq3t1aur2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی