تاریخ انتشار۲۵ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب : 606543
آیت الله احمدی فقیه یزدی در گفت وگو با تقریب:

عزتی که امام رضا(ع) برای اسلام ومسلمین به ارمغان آورد، بی نظیر بود

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، بیان کرد: امام رضا(ع) وحدت و اتحاد را در بین فرق گوناگون از منظر اجتماعی و سیاسی به بهترین نحو ممکن برقرار کردند و وحدت و تقریب بسیار ارزشمندی را درتاریخ می توان از ایشان مشاهده کرد.
عزتی که امام رضا(ع) برای اسلام ومسلمین به ارمغان آورد، بی نظیر بود
آیت الله میرزا محمدحسین احمدی فقیه یزدی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در گفت وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب با اشاره به گستردگی علم امام رضا(ع)، اظهار داشت: امام هشتم به عالم آل محمد (ص) شهرت دارند؛ گستردگی علم ایشان در جهان اسلام زبانزد است، مرحوم صدوق از علمای صاحب نام اسلام که دارای شاگردان بسیاری از اهل سنت و تشیع بوده، با سفر به ایران آثار امام رضا (ع) را جمع آوری کرد و دارای کرسی ها علمی بود.

آیت الله احمدی فقیه افزود: امام رضا(ع) دارای وجهه علمی بسیار مهمی در میان علمای جهان اسلام بودند؛ پیروان مذاهب اسلامی اعم شیعه و سنی در محضر ایشان تلمذ کردند، از این رو ایشان شاگردان بسیاری برای اسلام تربیت کردند.

این استاد حوزه علمیه قم، تصریح کرد: در زمان حیات امام رضا (ع) شاهد تبلور و تجلی وحدت و تقریب بوده ایم؛ در واقع به گونه ای که مسئله وحدت یکی از مسائل مهم امت اسلامی شده بود.

وی عنوان کرد: وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی و فریقین از ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دیگر مسائل روز جامعه اسلامی به بهترین شکل به اجرا در آمده و استقلال و عزتی شگفت به پیکره اسلام و امت اسلامی اعطا شده بود.

وی اذعان داشت: تمام سعی و تلاش شیخ صدوق بر این بوده است که آثار امام رضا (ع) را حفظ و ضبط کند؛ مباحث خداشناسی، توحید، کلام و فلسفه را با تمام رشدی که داشته است مطرح کرده اند، در زمان ایشان جنبه های مختلف این مباحث مورد بحث قرار گرفته است.

وی در پایان تأکید کرد: ایشان وحدت و اتحاد را در بین فرق گوناگون از منظر اجتماعی و سیاسی به بهترین نحو ممکن برقرار کردند و وحدت و تقریب بسیار ارزشمندی را درتاریخ می توان از ایشان مشاهده کرد، عزتمندی که برای اسلام ومسلمین به ارمغان آوردند بی نظیر بود، لذا کمتر در ارتباط با عملکرد سیاسی و اجتماعی ایشان بحث شده است.
 
انتهای پیام/
 
https://taghribnews.com/vdcba0b0frhbgsp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی