تاریخ انتشار۶ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۸:۲۱
کد مطلب : 608305
حیدری در گفت‌وگو با تقریب:

وحدت سیاسی جهان اسلام در سایه تحولات منطقه/ دیپلماسی وحدت در حال شکل‌گیری است

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی وحدت سیاسی و اقتصادی ایجاد شده در بین قدرت‌های بزرگ منطقه را، راه رسیدن به وحدت امت‌های اسلامی دانست.
وحدت سیاسی جهان اسلام در سایه تحولات منطقه/ دیپلماسی وحدت در حال شکل‌گیری است
"شهریار حیدری"، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وحدت و همبستگی جهان اسلام را عامل مهمی برای تثبیت صلح و ثبات و امنیت در سراسر جهان اسلام دانست و به خبرنگار حوزه پارلمانی خبرگزاری تقریب گفت: هر چقدر وحدت در بین کشورهای منطقه  بیشتر شود اثر آن بر روی ثبات کشورهای اسلامی در سطح بین‌المللی بیشتر خواهد بود.
 
وی به حضور اخیر وزرای خارجه عربستان و ترکیه در ایران اشاره کرده و ادامه می‌دهد:  ایران، عربستان و ترکیه  در خاورمیانه نقش کلیدی و محوری دارند.  البته به دلیل برخی مسائل در گذشته رابطه بین ایران و عربستان با یکدیگر تا قبل از بازگشایی سفارتخانه‌های هر دو کشور، بسیار ضعیف بود. ترکیه هم در این بین سعی می‌کرد عضو اتحادیه اروپا شود چون خواهان نقش تاثیر گذار در اروپا بود.
 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی خاطر نشان کرد: تمامی کشورها در طی سال‌های اخیر رویکردهایشان را نسبت به موضوعات بین الملل تغییر داده اند. از جمله عربستان که در طی سه سال اخیر به شدت تغییر رویه داد و به سمت وحدت، قدرت اتحاد، نفوذ و همچنین اثرگذاری در منطقه و موضوعات بین‌المللی حرکت کرد.
 
حیدری یادآور شد: در این بین جمهوری اسلامی ایران هم در طی ۴۴ سال گذشته دست برروی دست نگذاشته و همچنان به تلاش خود ادامه می‌دهد، به گونه ای که  کشور ما در حوزه دفاعی امروز قدرت برتر خاورمیانه است.
 
وی با اشاره به این مطلب که ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی  خاص خود و همچنین همسایگی با کشورهای قفقاز، سوریه، ایران و ... می‌تواند در منطقه و جهان تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: ایران، ترکیه و عربستان به عنوان سه کشور متحد می‌توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی وحدت و تولید قدرت اقتصادی و امنیت پایدار داشته باشند.
 
بزرگترین مشکل مردم فلسطین ناشی از تفرقه در جهان اسلام است
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی  مجلس افزود: در این بین جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند تا از ظرفیت همسایگان خود و کشورهای منطقه برای رفع تنش در جهان اسلام و در نتیجه گسترش وحدت دربین ملت های اسلامی استفاده کند.
 
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب یکی از بزرگترین مشکلات مردم فلسطین را تفرقه موجود در جهان اسلام دانست و تصریح کرد: اگر جهان اسلام با یکدیگر متحد بودند ملت فلسطین اینگونه مظلوم نمی‌ماندند و این مظلومیت نشات گرفته از تفرقه و تنش در جهان اسلام و به دلیل بی‌توجهی برخی کشورهای مسلمان به وحدت است.
 
حیدری در پایان خاطر نشان کرد: بنده معتقدم اگر کشورهای مسلمان با یکدیگر متحد شده، وحدت پیدا کرده و درک واقعی از مظلومیت مردم فلسطین پیدا کنند، قطعاً رژیم غاصب اسرائیل از ستمی که در طی این چند سال به مرم این سرزمین روا داشته است عقب نشینی خواهد کرد. و ملت فلسطین بعد از چند دهه به حقوق خود خواهند رسید. در این بین تلاش‌های  جمهوری اسلامی ایران که برای وحدت انجام داده است در حال نتیجه دادن است.
 
انتهای پیام/
 
https://taghribnews.com/vdcjyoemiuqeytz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی