تاریخ انتشار۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۶:۵۴
کد مطلب : 190465
رييس دانشگاه زيتونه تونس درقم؛

اصول و اركان دين در همه مذاهب اسلامي مشترك است

رييس دانشگاه زيتونه تونس در ديدار با اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه درقم بر اشتراك همه مذاهب اسلامي در اصول و اركان دين اسلام تاكيد کرد. در اين ديدار اعضاي جامعه مدرسين و دكتر هشام درباره ضرورت بهره گيري از احاديت ائمه اهل البيت (ع) در منابع اجتهاد براساس آيات شريفه قرآن مانند آيه تبليغ و آيه اكمال و همچنين بحثي از ضرورت اقدام مشترك علماي اسلام در مقابل گروه هاي تكفيري گفتگو کردند.
اصول و اركان دين در همه مذاهب اسلامي مشترك است
                                           
به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) به نقل از پايگاه اطلاع رساني جامعه مدرسين حوزه علميه قم در اين جلسه كه عصر جمعه با حضور آيت الله محمد يزدي رييس جامعه مدرسين برگزار شد؛ دكتر هشام عبدالكريم قريسه رئيس دانشگاه زيتونه تونس ضمن معرفي : به تاريخچه تاسيس اين دانشگاه در سال 20 هجري اشاره : و بر اشتراك همه مذاهب اسلامي در اصول و اركان دين اسلام تاكيدكرد. 

وي افزود: اختلافات فقهي بين مذاهب اسلامي در فروع احكام است كه اين فروع ضربه اي به اسلاميت پيرامون مذاهب نمي زند.

هشام فتنه مسلمان كشي داعش در يمن و سوريه و عراق را استمرار وهابيت و ريشه دار درگروه خوارج دانست و زمينه پيدايش اين تفكرات انحرافي را بدوي بودن و جهل و نبود عقلانيت عربهاي بيابانهاي استان نجد عربستان برشمرد. 

رييس دانشگاه زيتونه تونس اجتهاد را مشروط به ضوابطي مانند مخالف نبودن نص و حكم قطعي عقل دانست و فتواهاي صادره از تكفيريان را خارج از محدوده ضوابط اجتهاد مشروع شمرد و تصريح كرد: اين همه مسلمان كشي بدست داعش چهره اسلام را در عالم تخريب كرده است.  

هشام با بيان اينکه اولين كتابهاي نوشته شده در رد محمد بن عبدالوهاب در زمان او را علماء تونسي نوشتند افزود: صدها نفر علماء معتدل اهل سنت تونس به جرم اسلام معتدل زنداني شدند كه خودم نيز دو سال در زندان بودم.   

وي افزود: ما ارادت زياد به ائمه اهل البيت (ع) و به امام علي (ع) داريم و پدر من كه از علماء بزرك بود نهج البلاغه اي داشت كه مرتب مي خواند و اكنون ارت به من رسيده و همراه خودم آورده ام و از آن استفاده مي كنم، امام حسن و امام حسين (عليهما السلام ) طبق گزارش تاريخ با حضور خود در فتح تونس نقشي در مسلمان شدن ما داشته اند.

هشام درخصوص شخصيت امام باقر و امام صادق (عليهم السلام) نيز گفت : امام باقر (ع) چون علم را شكافت باقر ناميده شد و امام جعفر صادق (ع)استاد
امام مالك بوده و امام مالك در كتاب حج چندين حديت از ايشان نقل كرده است.  
https://taghribnews.com/vdccexqsp2bqo08.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی