تاریخ انتشار۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب : 214943

کشورهای عضو ائتلاف نمایشی عربستان برای مبارزه با تروریسم

سی و چهار کشور اسلامی برای مبارزه با تروریسم عضو ائتلافی نظامی به رهبری عربستان شده اند. 23 کشور اسلامی ازجمله ایران، عراق، سوریه و الجزایر در این ائتلاف نیستند.
کشورهای عضو ائتلاف نمایشی عربستان برای مبارزه با تروریسم
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از العالم، موضوع تشکیل این ائتلاف را امروز( سه شنبه ) ولیعهد عربستان که وزیر دفاع این کشور هم هست اعلام کرد.
 
درحالی که بانیان این ائتلاف ادعا کرده اند که آن را در چارچوب اهداف سازمان تعاون اسلامی تشکیل داده اند، از 57 کشور عضو این سازمان 23 کشور در فهرست اولیه ائتلاف ضد تروریسم حضور ندارند.
 
این کشورها عبارتند از ایران، آذربایجان، افغانستان،اندونزی، آلبانی، ازبکستان، اوگاندا، برونئی، بورکینافاسو، تاجیکستان، ترکمنستان، الجزایر، سوریه، سورینام، عراق، عمان، گویانا، گامبیا، گینه بیسائو، قرقیزستان، قزاقستان، کامرون و موزامبیک.
 
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با بیان اینکه این ائتلاف نظامی اسلامی جدید برای مقابله با هر سازمان تروریستی و نه فقط داعش تشکیل شده است ، اعضای آن را به این شرح معرفی کرد: عربستان سعودی، اردن، امارات عربی متحدة، پاکستان، بحرین، بنگلادش، بنین، ترکیة، چاد، توگو، تونس، جیبوتی، سنگال، سودان، سیرالئون، سومالی، گابن، کنیا، فلسطین، جمهوری کومور، قطر، ساحل عاج، کویت، لبنان، لیبی، مالدیو، مالی، مالزی، مصر، مغرب، موریتانی، نیجر، نیجریه و یمن.
 ریاض می گوید ده کشور دیگر ازجمله اندونزی از این ائتلاف حمایت کرده اند.
 
ادعای تشکیل این ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم درشرایطی مطرح شده است که اصلی ترین تامین کننده مالی و نیروی انسانی گروههای تروریستی تکفیری در سالهای اخیر عربستان سعودی بوده است.
 
تحلیل گران عقیده دارند که برای موفقیت هرگونه برنامه مبارزه منطقه ای یا بین المللی با تروریسم ، ابتدا ریشه های فکری آن باید خشکانده شود، که براساس مطالعات و شواهد مختلف تفکر وهابی و سلفی حاکم بر عربستان سعودی در سالهای اخیر بیشترین سهم را در تغذیه و تربیت فکری تروریست ها به عهده داشته است.
 
 
https://taghribnews.com/vdcayynue49n6o1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی