تاریخ انتشار۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۴
کد مطلب : 228074

موگريني: هدف از سفرم به تهران احياي روابط ‏دوجانبه اتحاديه اروپايي با ايران است

موگريني که امروز وارد تهران مي شود با تاکيد بر اينکه امروز همكاري اتحاديه اروپا و ايران از هر زماني مهمتر است افزود: ايران درشكل دهي ساختاري که بطور روزافزون برهمكاري منطقه اي و بين المللي تكيه مي کند، نقشي تعيين كننده دارد.
موگريني: هدف از سفرم به تهران احياي روابط ‏دوجانبه اتحاديه اروپايي با ايران است

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپايي امروز وارد تهران مي شود.
فدريکا موگريني درآستانه اين سفر در مقاله اي در روزنامه آلماني هاندلز بلات هدف از سفرش را احياي روابط ‏دوجانبه اتحاديه اروپايي با ايران عنوان كرد.‏

موگريني با تاکيد براينکه امروز همكاري اتحاديه اروپا و ايران از هر زماني مهمتر است افزود: ايران درشكل دهي ساختاري که بطور روزافزون برهمكاري منطقه اي و بين المللي تكيه مي کند، نقشي تعيين كننده دارد.

 او با اشاره به اينكه امروز همكاري اتحاديه اروپا و ايران از هر زماني مهم‌تر است، با تاكيد بر اهميت ويژه همكاري سازنده با تهران ‏در مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي، نوشت: اتحاديه اروپا به يك چنين همكاري سازنده‌اي بسيار علاقه‌مند است. روابط ما با ايران در ‏گذشته براي مدتي طولاني عمدتا تحت ‌الشعاع نگراني از برنامه هسته‌اي قرار گرفته بود. اين موضوع هم به ما و هم به ايران صدمه ‏زد.‏ 'موضوعات مهمي وجود دارند كه مواضع دو طرف در باره آنها متفاوت است اما نتايج ‏سال‌هاي اخير نشان داد كه دلايلي براي خوشبين‌بودن وجود دارد و حاكي از آن است كه آنهايي كه به اين مساله شك داشتند در اشتباه ‏بوده‌اند. ما نه فقط در مساله هسته‌اي ايران به يك توافق رسيديم و بيش از يك دهه سوءاعتماد ومذاكرات سخت را پشت سر گذاشتيم ‏بلكه فراتر از آن، سازمان انرژي اتمي توانست تنها شش ماه بعد از اين توافق تاييد كند كه ايران تمامي تعهداتش را به اجرا گذاشته ‏است.'‏ وي با تاكيد بر اينكه هر دو طرف بايد تمامي مفاد توافق‌نامه هسته‌اي را تا زمان اعتبار آن، به اجرا بگذارند، افزود : هم اكنون مي‌توان ‏به اين نكته اشاره كرد كه توافق هسته‌اي وين يك جو جديدي را به وجود آورد كه همه از آن سود مي‌برند.


به گزارش خبرگزاري فرانسه از بروکسل، هفت کميسر اروپا از جمله الزبيِتا بيِنکوفسکا (Elzbieta Bienkowska)کميسر اروپا در امور صنعت، ويولِتا بولتس (Violeta Bulc) کميسر اروپا در امور حمل و نقل و ميگِل آرياس کائته (Miguel Arias Caٌete) کميسر اروپا در امور آب و هوا و انرژي، در اين سفر موگريني را همراهي خواهند کرد.

يک مسئول بلند پايه اروپايي اين هفته خاطرنشان کرد : « تعامل مجدد با ايران از اين پس ممکن است.»
وي يادآور شد توافقي که ماهيت مسالمت آميز بودن برنامه هسته اي ايران در آن تضمين شده است، راه را براي گسترش طيف وسيعي از روابط بين اتحاديه اروپا و تهران گشود. آغاز عادي سازي روابط بين دو طرف به خصوص به بخش تجارت و سرمايه گذاري مربوط مي شود که شرکت هاي اروپايي در مقابل رقباي آمريکايي خود براي آن صف کشيده اند.
اين مسئول اروپايي گفت سي و سه بانک ايران، از جمله بانک ملي از اين پس به سيستم پرداخت هاي بين المللي سوئيفت متصل هستند و « ما با همتايان آمريکايي خود براي گفتگو درباره تحريم هايي که هنوز برقرار است، در تماس هستيم تا به شرکت ها براي تجارت بلامانع با ايران اطمينان دهيم.»

وي افزود: « ايران مي خواهد به سازمان جهاني تجارت بپيوندد و ما آماده هستيم در اين ميان نقشي حمايتي ايفا کنيم.»
به گفته اين ديپلمات، بديهي است گاز و نفت که ايران به ترتيب دومين و چهارمين ذخاير جهاني آن را در اختيار دارد، از زمينه هاي همکاري دو طرف خواهد بود. اين در حالي است که اتحاديه اروپا که تا کنون براي تامين انرژي خود به روسيه وابسته بود، به دنبال آن است که منابع تأمين انرژي خود را تنوع بخشد.
در شرايطي که اتحاديه اروپا با بحران بي سابقه مهاجرت مواجه شده است، برخي مسئولان اروپايي بر ضرورت همکاري بهتر با ايران در مورد حدود سه ميليون افغان که به اين کشور پناه برده اند و در شرايط دشواري زندگي مي کنند، تأکيد دارند.
https://www.taghribnews.com/vdca0anuy49nuw1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما