تاریخ انتشار۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب : 233775

روزهای بلند روزه داری برای مسلمانان در انگلیس

روزنامه گاردین نوشت مسلمانان مقیم انگلیس بلندترین ساعات روزه داری را در ماه مبارک رمضان امسال تجربه خواهند کرد.
روزهای بلند روزه داری برای مسلمانان در انگلیس
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، روزنامه گاردین نوشت: مسلمانان ساکن نیمکره شمالی زمین، یکی از پرچالش ترین ایام ماه مبارک رمضان در 30 سال گذشته را تجربه خواهند کرد. روزهای بلند سبب خواهد که زمان میان افطار و سحر برای آنها بسیار کم باشد.
 
این روزنامه انگلیسی افزود: این ماه روحانی در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان قرار گرفته است و این به معنای طلوع زودهنگام و غروب دیرهنگام آفتاب است.
 
گاردین نوشت: ماه مبارک رمضان براساس تقویم قمری بنا شده و هر سال 10 تا 11 روز به عقب بر می گردد و چرخه آن 33 ساله است.
 
بر اساس این گزارش،«ابراهیم موگرا» دستیار دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا (ام سی بی) می گوید: ما سال گذشته تجربه مشابهی را داشتیم؛ البته برخی به دلیل کهولت سن و یا بیماری از گرفتن روزه معاف هستند.
 
این روزنامه انگلیسی به نقل از موگرا افزود: بسیاری از مسلمانان مرخصی هایشان را نگه می دارند که در طول ماه رمضان از آن استفاده کنند.
 
گاردین همچنین با بیان اینکه «مسلمانان مقیم شمال اسکاتلند طولانی ترین زمان روزه داری را تجربه می کنند» افزود: وحید خان، یک پزشک محلی و از هیات امنای مسجد اینورنس می گوید: در منطقه هایلندز، هیچ وقت شب نمی شود، به همین دلیل زمان افطار بسیار کم است؛ اما مسلمانان انگیزه روزه گرفتن را دارند.
 
این روزنامه نوشت: برخی از کارفرمایان انگلیسی برای مسلمانان تسهیلات کاری خاصی از قبیل کشاندن ساعات کاری به جلو در نظر گرفته اند.
 
به نوشته گاردین، یک سخنگوی سازمان خدمات ملی درمانی انگلیس (ان اچ اس) می گوید: این سازمان تسهیلات گسترده ای را شامل تغییر شیفت کاری و نوع کار برای کارکنان مسلمان و سایر اقلیت های قومی در نظر گرفته است.
 
این روزنامه انگلیسی همچنین با بیان اینکه «رمضان سال جاری با برگزاری امتحانات مدارس نیز همزمان شده است» افزود: یک عضو انجمن روسای مدارس و کالج انگلیس گفت: تردیدی نیست که همزمانی ماه رمضان و برگزاری امتحانات در چند سال آینده فشار مضاعفی را بر مسلمانان جوان می گذارد. مسلمانان جوانی که تابستان سال جاری در امتحانات شرکت می کنند با توجه به تاکیدات دینی شان در امور تحصیل باید میان اجرای فرامین دینی و تحصیلی شان تعادل بر قرار کنند.
 
گاردین نوشت: سازمان استاندارد مدارس (آفکام) پیشتر از تغییر زمان برگزاری امتحانات برای دانش آموزان مسلمان امتناع کرده است.
 
براساس اعلام مرکز اسلامی انگلیس، به احتمال قوی ماه مبارک رمضان در این کشور از فردا سه شنبه آغاز می شود و معمولا روشنی روز در این ایام به طور میانگین بیش از 16 ساعت خواهد بود.
 
براساس آمار رسمی، بریتانیا (شامل انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی)، در سال 2013 میلادی، 61 میلیون و 100هزار نفر جمعیت داشته است که شمار مسلمانان آن، 2.8میلیون نفر برآورد شده است.
 
براساس تحقیق صورت گرفته، بیش از 80 درصد از مسلمانان انگلیس و ولز، در شهر لندن و بخش های اطراف آن، میدلندز غربی، یورکشایر و هامبر زندگی می کنند.
 
https://www.taghribnews.com/vdcefx8wnjh8xfi.b9bj.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما