تاریخ انتشار۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۹:۵۵
کد مطلب : 260788

میزگرد دیپلماسی اقتصادی ایران در مونیخ

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران طی میزگرد اقتصادی با حضور رؤسای اتحادیه ها و شرکتهای بزرگ آلمان، سرفصلهای دیپلماسی اقتصادی و پروژه های کلان جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف را تشریح کرد.
میزگرد دیپلماسی اقتصادی ایران در مونیخ
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، وزیر امور خارجه با تأکید بر مشارکت تاریخی صنایع دو کشور، اعلام داشت که مردم ایران خاطره خوبی از همکاریها با آلمان دارند و همین وضعیت در مردم آلمان هم دیده می شود.

ظریف ادامه داد: اروپا هیچگاه از همکاری اقتصادی و تجاری با ایران متضرر نشده و حتی در زمان تحریم هم ایران به تمام تعهدات خود در قبال شرکتهای خصوصی و دولتی اروپایی عمل کرده ودر واقع یک شریک تجاری مطمئن برای اروپا به طور عام و برای آلمان به صورت خاص بوده و خواهد بود.

ظریف در پاسخ به سئوال مطروحه در مورد میزان ریسک برای سرمایه گذاری خارجی، اعلام کرد که ایران در امنیت و اقتصاد فقط متکی به مردم خود است و توسعه و امنیت خود را خارج از مرزهایش دریافت نمی کند؛ بنابراین از پائین ترین درجه ریسک برای هرگونه همکاری اقتصادی نسبت به سایر کشورهای منطقه برخوردار است.

وی نتیجه گیری کرد که همکاری اقتصادی ایران و اروپا به نفع هر دو طرف است و اروپا هم باید رویکرد مستقلی در مقابل ایران در پیش گیرد و تحت تاثیر رویکردها و سیاستهایی که حتی منافع اروپا را تحت تاثیر قرار می دهد، قرار نگیرد.؛ وی از تأسیس دفتر بازرگانی و صنایع ایالت باورایا درتهران استقبال و آن را یکی از نهادهای موثر برای همکاری گسترده ایران و آلمان ذکر کرد.

در این میزگرد که در محل هتل "بایریشه هوف" محل کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد، ابتدا آقای گافل رئیس انجمن اقتصاد بایرن به افزایش ۳۳ درصدی صادرات این ایالت به جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل اشاره کرد.

ماجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان نیز از سخنرانان این برنامه بود که ظرفیت ارتقای همکاریهای اقتصادی دو کشور را شش میلیارد یورو یعنی حداقل دو برابر میزان فعلی برشمرد.
 
 
https://www.taghribnews.com/vdcivuarvt1aqy2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما