تاریخ انتشار۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب : 280774

​نشست تحلیلی "پسا تکفیر و فرصت های ایجاد شده برای تقریب" برگزار شد

نشست تحلیلی "پسا تکفیر و فرصت های ایجاد شده برای تقریب" با حضور آقای صبری انوشه، کارشناس مسائل جهان اسلام، صبح امروز چهارشنبه (اول شهریور) در خبرگزاری تقریب برگزار شد.
​نشست تحلیلی "پسا تکفیر و فرصت های ایجاد شده برای تقریب" برگزار شد
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، صبری انوشه، کارشناس مسائل اسلام، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری تقریب، درباره نقش جریان های تکفیری و خشونت های ضد انسانی آنان در بدبینی میان مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: ما در مبارزه با افراط گرایی و گروه های تروریستی نیازمند برنامه های مستمر هستیم و باید به سمت راهکارهای ریشه کن کردن این پدیده حرکت کنیم.
 
وی افزود: داعش یک ویروس است که توسط قدرت های بزرگ ایجاد شده و در جوامع اسلامی که قابلیت پذیرش این ویروس را دارند، رشد کرده است.
 
انوشه تأکید کرد: غرب مزه خطر انتشار اسلام با سرعتی فوق العاده را چشیده بود لذا به فکر چاره بود و بهترین کارش این بود که مسلمانان را به جان هم بیاندازد. لذا تفکر سلفی جهادی که رنگ و بوی وهابیت دارد را انتشار داد. یکی از اهداف این تفکر سلفی های جهادی نیز نابود کردن ارتش های کشورهای مسلمان بود.
 
این کارشناس مسائل جهان اسلام درباره نقش جریان های تکفیری در ایجاد بدبینی بین مذاهب اسلامی نیز گفت: در زمان صدام شکاف میان شیعه و اهل سنت در عراق ایجاد شد اما حمله داعش یک شکاف جدید میان اهل سنت و شیعه ایجاد کرد. داعش که سوار بر گسل تفرقه میان شیعه و سنی شده بود، این شکاف را بزرگتر کرد. اما طولی نکشید که اهالی مناطق سنی نشین اولین قربانیان داعش بودند و آثار فرهنگی آنها نیز نابود شد.
 
وی همچنین درباره انعکاس خشونت های جریان های تکفیری در جهان و تغییر دیدگاه مردم جهان نسبت به شیعه و سنی تأکید کرد: تروریسم و افراط گرایی وابسته به قوم و مذهب خاصی نیست و به هیچ وجه به اسلام مربوط نمی شود. زیرا دین اسلام دین رحمت است و شکوه و تعامل این دین مبین در تعامل با دیگران است، خواه هم مذهب باشند یا از مذاهب دیگر.
 
وی افزود: در سال 2014 میلادی 93 کشور دچار حملات تروریستی شده و 33 هزار نفر قربانی شدند و در این حملات، سرمایه دارهای کارخانه های اسلحه سازی، شرکت های امنیتی خصوصی، شرکت های بیمه، شرکت های اطلاعاتی و ... که همه غربی بودند از آن سوء استفاده می کردند.
 
انوشه خاطرنشان کرد: اقدام دیگر غرب، آلوده کردن چهره اسلام بود. داعش بزرگترین خدمت را به غرب ضد اسلامی انجام داد و آن این بود که چهره دین اسلام را زشت و کریه کرد. تأثیرات این ترورها نیز ایجاد توحش و سدّ روانی برای پذیرش اسلام و همچنین زشت کردن چهره تمدنی دین اسلام بود. این ترورها به مبانی و افکار و قدرت نرم ما بسیار آسیب رسانده است.
 
وی در پاسخ به این سوال که "آیا به ادعای رسانه های غربی می توان گفت خشونت های داعش جنگ میان شیعه و سنی را شعله ور کرده است؟" خاطرنشان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی که می خواست یک جنبش مدنی را احیا کند، بعضی کشورهای منطقه متضرر شدند لذا با افزایش گستره قدرت نرم ایران که بر پایه برادری و آزادی و صلح طلبی بنا شده بود، دشمنان به دنبال این بودند که در جهان اسلام فتنه به راه بیاندازند. خود داعش یک فتنه بود تا هیچگاه تقریب و برادری ایجاد نشود و سنی و شیعه که مشترکات بسیاری دارند به هم نرسند.
 
وی با بیان اینکه مشترکات شیعیان و اهل سنت بیش از مشترکات مسیحیان اروپایی است اظهار داشت: یکی از اصول نهادهای فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی تقویت اعتماد سازی میان شیعه و سنی است؛ این ثروت نباید از بین برود زیرا می توان آینده ای درخشان با آن ساخت و منادی وحدت اسلامی شد.
 
انوشه درباره ویژگی های دوران پسا تکفیر نیز گفت: داعش ممکن است تا چند ماه دیگر در سوریه نابود شود اما عوامل پذیرنده داعش هنوز وجود دارد. ما اکنون نیازمند بازسازی دوران پسا داعش هستیم و این بازسازی به استراتژی و اراده اسلامی نیاز دارد. در افکار عمومی جهان و منطقه، دین اسلام بسیار آسیب دیده است پس باید بازسازی و ترمیم شود.
 
وی با اشاره به اینکه این بازسازی باید در همه زمینه ها از جمله روانی، مذهبی، فقهی، آموزشی و رسانه ای باشد، تأکید کرد: ما باید جنبش رسانه ای پسا داعش با رویکرد تقریبی و وحدت خواه راه اندازی کنیم تا نگذاریم داعش به جای خود بازگردد.
 
کارشناس مسائل جهان اسلام درباره روش داعش برای جذب نیرو گفت: داعش جوانان جاهل را به سمت خود می کشد لذا باید با اُمّیت و جهل مبارزه کرد تا ریشه های داعش خشکانده شود.
 
وی همچنین تأکید کرد: دوران پسا داعش فرصت های زیادی برای تقریب دارد اما شرط آن اندیشیدن و حرکت کردن است و هیچ کاهلی و عذری پذیرفته نیست. مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز باید در این مسیر روسفید باشد و به سمت ترمیم گذشته پیش رود. اگر فرصت را مغتنم نشمریم با تهدید روبرو خواهیم شد.
 
صبری انوشه در پایان درباره اینکه "منادیان وحدت و تقریب چگونه می توانند با اشاره به جنایات تکفیری، بر وحدت مسلمانان تأکید کنند، خاطرنشان کرد: بزرگترین جنایت داعش جنایتی بود که در حق دین رحمت و تمدن و آزادی، دین مساوات و عدل مرتکب شد و چهره این دین را آلوده کرد. داعش ویروسی است که دشمنان دین پیامبر (ص) ایجاد کردند و ما با تقویت بنیه دفاعی مان می توانیم این ویروس را برای همیشه از بین ببریم.
 
 تهیه و تنظیم خبر: فرشته صدیقی
https://taghribnews.com/vdcfexd0jw6dcea.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی