کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

​افزایش قوانین ضد اسلامی ایالت‌های آمریکا در دوران ترامپ

ایکنا , 10 دی 1396 ساعت 22:18

در حالی که مواضع خصمانه ترامپ علیه مسلمانان سبب تشویق تندروهای اسلام‌ستیز شده است، قوانین ضد شریعت اسلامی نیز در محافل قضایی و قانونگذاری سراسر آمریکا در حال گسترش است.


به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، طی یک سال گذشته 23 لایحه در جهت ممنوعیت به کارگیری قوانین اسلامی برای مراجعین مسلمان در محافل قضایی ۱۸ ایالت آمریکا ارائه شده است.
 
منتقدان معتقدند که هدف این مخالفت‌ها با قوانین اسلامی، ترویج ترس و واهمه نسبت به مسلمانان است.
 
در سال ۲۰۱۷، ۲۳ لایحه جدید در ۱۸ ایالت آمریکا در تلاش برای منع به کارگیری قوانین اسلامی در دادگاه‌های آمریکایی تنظیم شد. این لوایح جدید تعداد کل لوایح ضد شریعت از سال ۲۰۱۰ تاکنون را به ۲۱۷ لایحه در ۴۳ ایالت رساند.
 
کارشناسان حقوقی معتقدند که این لوایح زائد هستند زیرا قانون اساسی آمریکا قانون عالی این کشور و قوانین اقلیت‌ها تابع آن است. شریعت اسلامی نیز مجموعه قوانینی است که بر اساس یکی از آن‌ها، مسلمانان متعهد به اطاعت از قوانین سرزمینی هستند که در آن سکونت دارند.
 
الصادق الشیخ، مدیر برنامه عدالت جهانی در موسسه «هاس» آمریکا که در این زمینه پژوهشی انجام داده، می‌گوید: هدف این لوایح ترویج ترس و هراس نسبت به مسلمانانی است که در آمریکا زندگی می‌کنند و نشان دادن آن‌ها به عنوان افرادی غیرقابل اعتماد است.
 
وی می‌گوید: حتی اگر این لوایح قانون نشوند، کمک می‌کنند که مسلمانان هدف جاسوسی و دیگر انواع تبعیض و سرکوب قرار بگیرند.
 
از ۲۳ لایحه ضداسلامی امسال تنها دو مورد در تگزاس و آرکانزاس به قانون تبدیل شده است.
 
هایدی بیریچ، کارشناس گروه‌های اسلام‌ستیز، افزایش لوایح ضد شریعت اسلامی را نشانه تأثیرگذاری ادبیات تحریک‌کننده ترامپ و اطرافیانش می‌داند.
 
چالرز ترنر، پژوهشگر قوانین ضداسلامی در دانشگاه یوتا می‌گوید: بسیاری از این لوایح توسط ترامپ و نزدیکانش ارائه شده‌اند و این یکی از اقدامات جمهوری‌خواهان مبتنی بر پوپولیسم است.


کد مطلب: 302523

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/news/302523/افزایش-قوانین-ضد-اسلامی-ایالت-های-آمریکا-دوران-ترامپ

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com