تاریخ انتشار۷ دی ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۳۴
کد مطلب : 35049

نقش ترکیه در افغانستان

اجلاس سه جانبه روساي جمهوري ترکیه،‌ افغانستان و پاکستان در خصوص افغانستان در تركيه، پنجمین اجلاس سران سه کشور به میزبانی استانبول به شمار مي روداست که از سال ۲۰۰۷ با تلاش ترکیه به عنوان تنها کشور اسلامی عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و با هدف تشویق به مذاکرات و همکاری میان پاکستان و افغانستان در خصوص حل و فصل اوضاع افغانستان برگزار‌شد.
ترکیه، افغانستان و پاکستان
ترکیه، افغانستان و پاکستان
روزنامه الوطن – چاپ عربستان – درسرمقاله خود تحت عنوان "نقش ترکیه در افغانستان" نوشت :" مساله مورد توجه در این اجلاس این بود ترکیه هر روز نقش خود را در منطقه پررنگ تر و بیشتر می‌کند و در بسیاری از مسایل پیچیده‌ در منطقه ایفای نقش می‌کند."

یکی از مهمترین نتایج اجلاس ترکیه همان استقبال اولیه عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه برای میزبانی این کشور از مذاکرات میان طالبان و افغانستان بود، البته در صورتی‌ که طالبان نماینده مناسبی را از طرف خود معرفی کند؛ این مساله‌ای بود که حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان نیز از آن استقبال کرد.

به نظر می‌رسد که راه برون رفت از معضل افغانستان تنها با پیوستن طالبان به روند سیاسی افغانستان ممکن است. این همان مساله‌ای است که بسیاری از کسانی که مسایل افغانستان را دنبال می‌کنند از جمله "ترکی الفیصل"، سفیر سابق عربستان در آمریکا بر آن تاکید دارند. این افراد همواره گفته‌اند که اگر بخواهیم وضعیت افغانستان را بهبود ببخشیم، باید طالبان را وارد هرگونه راه حل سیاسی کنیم، اما ورود طالبان به روند سیاسی تنها راه حل موجود نیست. روابط افغانستان و پاکستان به عنوان جهت اصلی قطب‌ نما درمنطقه است. از این رو گام اخیر ترکیه به لحاظ تمرکز بر مسایل مشخص در روابط دو طرف پاکستان و افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است.

از این پس در نشست‌های سران ترکیه، افغانستان و پاکستان مذاکرات تجاری جانبی میان هیات‌های سه کشور بررسی خواهد شد و این یک راه ورودی دیگر برای ترکیه جهت ایفای نقش‌های بیشتر در افغانستان از طریق توسعه روابط تجاری مشترک است.

طرح مذاکره با طالبان به عنوان راه حل بحران افغانستان – پیش از این که ترکیه در این پرونده وارد شود – بر عمق دیدگاه قبلی درخصوص وضعیت به هم وابسته افغانستان و پاکستان به علت حضور طالبان، القاعده،‌ قبائل و مرزهای مشترک اشاره دارد.

تلاش دیپلماتیک ترکیه در این روند به معنای آن نیست که ترکیه به افغانستان و پاکستان بیش از هر کشور دیگری توجه دارد، اما ایفای نقش ترکیه در روند پاکستان و افغانستان تکمیل کننده نقشی است که ترکیه در منطقه ایفا می‌کند، مساله مورد توجه این است که نمی‌توان بر نیات کشورها تکیه کرد به ویژه در صورت نفی ارتباط تاریخی و استراتژیک میان این دو کشور. چون منافع کشورها همواره یک اصل در مواضع دائمی کشورها است.

منبع: الوطن
https://www.taghribnews.com/vdcaowne.49nmy15kk4.html
نام شما
آدرس ايميل شما